Jak walczyć z ciemieniuchą?

18615


Czym jest Ciemieniucha?

Ciemieniucha to zmiany na skórze dziecka, które pojawiają się głównie na głowie, a niekiedy także i na brwiach. Oczywiście te zmiany nie występują u wszystkich maluchów. Ciemieniucha wygląda podobnie jak łupież, tylko łuski, które pojawiają się na skórze mają nie biały, a brązowawy, lekko miodowy kolor. Blaszki tworzą się w wyniku zaczopowania ujścia gruczołów łojowych skóry, a nazwa ciemieniucha pochodzi od miejsca, w którym zmiany się pojawiają, czyli od ciemienia dużego.

Co mogą zrobić rodzice, aby zwalczyć ciemieniuchę u dziecka?

Najważniejsze jest systematyczne niwelowanie blaszek, aby skóra głowy mogła swobodnie oddychać. W tym celu najlepiej przed kąpielą (pół godziny albo godzinę przed) suchą główkę dziecka posmarować tłustą oliwką, aby rozmiękczyła powstałe łuski. Później, w trakcie kąpieli przemywamy głowę dziecka, najlepiej używając do tego szamponu, nie płynu, który jest w wanience. Szampon ma inny odczyn dzięki czemu łuski łatwiej się zmywają. Po kąpieli wycieramy główkę ręczniczkiem, a następnie szczotkujemy pod włos, czyli robimy tzw. irokeza. Szczotkujemy delikatną szczoteczką, nic na siłę. Po kąpieli już niczym nie smarujemy główki dziecka. Bardzo ważne jest systematyczne powtarzanie tych zabiegów przy każdej kąpieli. Jeżeli ciemieniucha jest bardzo uporczywa, istnieją specjalne preparaty, które pomagają w walce z tą przypadłością.

Jeśli ciemieniucha pojawi się na brwiach postępujemy w ten sam sposób?

Tak, z tym, że na brwiach dziecka cały zabieg trzeba wykonywać bardzo delikatnie. Brwi też smaruje oliwką, po czym płatkiem kosmetycznym lub wacikiem delikatnie zmywamy, uważając, aby oliwka nie dostała się dziecku do oczka. Po starciu oliwki brwi maluszka także czeszemy szczoteczka pod włos, aby zniwelować rozmiękczone łuski.

Jak często kąpać dziecko z ciemieniuchą?

Ogólnie według zaleceń nie powinno się kąpać dziecka codziennie. Skóra noworodka dojrzewa, najmłodsze dzieci mają cieniutką skórę i mało wykształcony płaszcz lipidowy, który chroni organizm. Dlatego też, aby ów płaszcz, miał czas się wytworzyć niemowlaki powinny być kąpane dwa razy w tygodniu. Częstotliwość kąpieli zwiększamy stopniowo. Trzymiesięczne dziecko kąpiemy już codziennie. Ważne jest oszczędne, delikatne traktowanie skóry dziecka. Nie należy stosować dużej ilości kosmetyków, a jeśli już je nakładamy, to w cieniutkich warstwach. Walcząc z ciemieniuchą także nie należy kąpać dziecka codziennie chyba, że jest to dziecko starsze. Pielęgnację główki oliwką wykonujemy co drugi dzień, żeby skóra miała czas też troszeczkę odpocząć. Najważniejsza jest systematyczność, jednego dnia zejdzie pewna ilość łusek, drugiego następna.

To prawda, że łusek nie wolno zdrapywać?

Oczywiście. Całą pielęgnację skóry z ciemieniuchą powinniśmy wykonywać delikatnie, aby nie uszkodzić skóry. Ważne, by nie powstały ranki, jeśli przerwiemy ciągłość skóry, to już stwarzamy warunki do tego, że mogą się tą drogą przedostać do organizmu bakterie. Gdyby przydarzyło się nam zerwanie łuski, a na skórze pojawiła się odrobinka krwi, należy zastosować środek dezynfekujący.

Jak długo może się utrzymywać ciemieniucha?

U starszych dzieci niekiedy nawet i kilka miesięcy. Nie wolno dopuścić, aby łusek wytworzyło się bardzo dużo.

Ciemieniucha może nawracać?

Tak, dlatego, że to jest kwestia wydzielania łoju, czyli wynikająca nie z samej skóry, a z działania całego organizm, duży wpływ mają tutaj hormony. Warto także zaznaczyć, że pojawianie się ciemieniuchy nie wynika z zaniedbania, to jest objaw.

Jeśli pielęgnacja nie pomaga, rodzice powinni zasięgnąć porady lekarza?

Oczywiście, są sytuacje, w których pomimo pielęgnacji skóry i stosowania preparatów do walki z ciemieniucha, zmiany się utrzymują. Wówczas rodzice powinni udać się do lekarza rodzinnego albo dermatologa, gdyż w takiej sytuacji trzeba szukać przyczyny, leczyć podłoże problemów skórnych, a nie tylko skupiać się na objawach.

W jakim wieku u dzieci pojawia się ciemieniucha?

Najwcześniej występuje w trzecim lub czwartym tygodniu, a może pojawić się nawet u dzieci rocznych, czy też półtorarocznych. Dlatego ważne jest, żeby w takiej normalnej, codziennej pielęgnacji dzieciom czesać włosy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Najpierw czeszemy właśnie pod włos, a dopiero później robimy fryzurkę. Czeszemy, żeby pobudzać cebulki i jeśli będzie się robiła ciemieniuszka, żeby ją niwelować.

Ciemieniucha może się rozwinąć w jakaś poważniejszą chorobę?

Z zaniedbanej ciemieniuchy robi się skorupa, taki hełm i na bazie tych blaszek i łuszczącego się naskórka mogą się pojawić bakterie czy grzyby, co może prowadzić do poważnych problemów skórnych. Chciałabym jednak zaznaczyć, że w swojej długiej już praktyce położnej nie spotkałem się z tak poważnie zaniedbaną ciemieniuchą. Obecnie jest większa świadomość higieny, dzieci są kąpane, czesane, nie dopuszcza się do takich dużych zaniedbań. Niemniej ciemieniucha jest pierwszym czynnikiem, który wskazuje na to, że potencjalnie dziecko może być alergikiem. Zawsze radzę mamom, aby u dzieci z ciemieniuszką bardzo ostrożnie wprowadzały produkty niemleczne w trakcie rozszerzania diety.

Jak Pani ocenia naturalne sposoby walki z ciemieniuchą, takie jak np. masło?

Masła raczej nie polecam, ono jełczeje, może się z niego wytworzyć kwas masłowy i później te włosy niekoniecznie będą dobrze wygadały. Byłabym także ostrożna przy stosowaniu oliwy z oliwek, gdyż można niepotrzebnie na główce dziecka zrobić hodowlę grzybów czy bakterii. Dziś mamy naprawdę duży wybór oliwek, jeśli komuś zależy na preparatach ekologicznych, można takie bez problemu znaleźć. Wszystkie preparaty, które są wprowadzane na rynek muszą mieć atest Instytutu Matki i dziecka. tak więc lepiej korzystać z czegoś, co jest sprawdzone, co jest atestowane i tym samym bezpieczne.

Do wyczesywania ciemieniuchy lepiej stosować szczoteczkę z naturalnym włosiem, czy sztucznym?

Wybór należy do mam, zarówno te ze sztucznym włosiem, jak i naturalnym są dobre, niemniej z mojego doświadczenie wiem, że szczoteczki z naturalnego włosia szybciej się zużywają. Pamiętajmy, że o tą szczoteczkę trzeba dbać, trzeba ją myć, żeby nam się na półce nie hodowały bakterie i waśnie podczas tego czyszczenia te szczoteczki z naturalnego włosia szybciej się rozsypują. Jeżeli pielęgnujemy skórę z ciemieniuchą używając oliwki, to ta szczoteczka jest tłusta i najlepiej umyć ją tym szamponem do dzieci, którą myjemy główkę.

Mgr Barbara Gardyjas
Położna rodzinna z 33 letnim stażem, Specjalista Położnictwa Rodzinnego. Szefowa szkoły rodzenia PRO FEMINAE w Rybniku.

3 KOMENTARZE

  1. U nas ciemieniucha rozwinęła się w lojotokowe zapalenie skory, na które dostaliśmy od pediatry maść. Stosowałam ja tylko chwile, aż łuski wróciły do „normalnej” postaci (takiej początkowej) i zabrałam się za szybkie och pozbywanie: dobrą godzinę przed kąpielą namaczam dużą ilością oleju arganowego. Glowę myję szamponem dla niemowląt Babydream (podejrzewam, że sprawdzą się wszysykie takie z delikatnym składem, np Ziajka czy Mustella). Podczas mycia szamponem głowę delikatnie masuję namoczonym w wodzie jałowym gazikiem, żeby usunąć odmoczone łuski i stary naskórek. Po myciu główkę osuszam przykładając delikatnie ręcznik papierowy. Na noc niczym nie smaruje, ale w ciągu dnia powtarzam taki zabieg oleju argwnowego i mucia szamponem około 3 razy, ponieważ raz dziennie to było za mało – łuski wysłuchały i trudniej było je usunąć. Teraz z całej głowy wyglądającej jak Smocze jajo zostały może 3 duże i kilka maluch łusek 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię