Zdrowy jak japońskie dziecko to książka autorstwa małżeństwa – Naomi Moriyama i William Doyle’a. On rdzenny nowojorczyk, ona tokijka. W książce zagłębiają się w sekrety zdrowego trybu odżywiania i życia Japończyków, którzy zajmują najwyższa pozycje na świecie pod względem długości życia, ciesząc się dobrym zdrowiem. Autorzy podkreślają wagę zdrowych posiłków i ich wpływu na zdrowie dziecka, z zastrzeżeniem, że nie jest to zamiennik profesjonalnych rad lekarza i ekspertów.
Język, jakim autorzy posługują się w lekturze, jest zrozumiały i przystępny, dlatego czyta się ją bardzo przyjemnie, a dodatkowo można wyciągnąć z niej wiele cennych wskazówek. Stwierdzenie połączenie dobrego z pożytecznym jest tutaj jak najbardziej na miejscu.
W książce poruszony jest temat aktywności fizycznej i choroby cywilizacyjnej, która zawładnęła całym światem – otyłości. Autorzy biją na alarm, jak poważny jest ten problem oraz szereg powikłań, które mogą nastąpić z czasem – cukrzyca, choroby serca, choroby stawów i wiele innych. Szokujące są dane, że ⅓ Brytyjczyków jest na skraju cukrzycy typu 2.
Zdrowy jak japońskie dziecko pokazuje jak prostymi, dostępnymi dla wszystkich krokami, możemy zmienić i ulepszyć rodzinne posiłki i sprawić, żeby były one zdrowe i pełnowartościowe. W książce autorzy uwypuklają istotność rodzinnego spożywania i przyrządzania posiłków – dla dzieci jest to czas na zabawę, trochę nauki, ale przede wszystkim chwila na spędzenie czasu z rodzicami. To definitywnie ma pozytywny wpływ na rodziców, m.in. jako wyzbycie się stresu po całym dniu, jak i na dziecko, które może spędzić miło i aktywnie czas ze swoimi rodzicami. Buduje i utwardza to więź rodzic-dziecko. Autorzy podkreślają również, jak ważne jest regularne podawanie dzieciom nowych potraw oraz włączanie ich w proces tworzenia posiłków, co wszczepia w młodych ludzi na starcie dobre nawyki. Przede wszystkim autorzy kładą nacisk na to jak ważna jest aktywność fizyczna. Podpowiadają jak pielęgnować zdrowy styl życia, w szerokim pojęciu.
Jeszcze raz wspominając łączenie przyjemnego z pożytecznym, książka nie wysyła pustego przekazu, który nijak się sprawdza w rzeczywistości – mianowicie autorzy książki dołączyli dział z przepisami kulinarnymi na potrawy, które nie dość, że są zdrowe, to dodatkowo ciekawe. Wśród przepisów znajdują się np. mini muffiny z brązowego ryżu i mąki sojowej kinako, smoothie owocowo-warzywny, mrożone kostki z zielonych warzyw liściastych. Książka zawiera około 70 stron ciekawych przepisów na przekąski, zupy i pełnowartościowe, a co ważniejsze, zdrowe potrawy. Ponadto na końcu publikacji można znaleźć zalecenia profesjonalistów dotyczące odżywiania się matek karmiących oraz dzieci w pierwszych latach życia. Autorzy również zachęcają do kontrolowania BMI (Body Mass Index) dzieci.
W całej książce można znaleźć wiele odwołań do literatury fachowej, jak również poradników pisanych od rodziców dla rodziców. Sprawia to, że dzięki pozycji „Zdrowy jak japońskie dziecko” poznaje się wiele ciekawostek i informacji wykraczających poza sferę zdrowia — np. jak skutecznie budować relacje z dziećmi oraz w jaki sposób wykorzystać ich wrodzoną ciekawość w celu zaszczepienia w nich zamiłowanie do nauki i sportu.
Szokujące dane i statystyki mogą każdego czytelnika wprowadzić w refleksje na temat wagi przyzwyczajenia i wychowania. Mądre porady przeplatane są informacjami o alarmującym spadku stanu zdrowia wśród dzieci. Dane te nie pozostają jednak bez uzasadnienia, autorzy starają się zgłębić problem, podać jego przyczynę, a także zasugerować możliwe rozwiązania. Ponadto w książce wypowiada się wielu ekspertów, lekarzy i specjalistów, co ogromnie wzmacnia jej przekaz. Przez całą lekturę można odczuć silne przesłanie mówiące o odpowiedzialności, którą każdy człowiek bierze za siebie i za swoje dzieci. Nie wszystkie akceptowalne społecznie zachowania i przyzwyczajenia są bowiem dobre. Szereg przedstawionych przepisów pozwala natomiast spróbować zaszczepić w nas i naszych dzieciach chociaż kilka zdrowych nawyków.
Autor: Aleksandra Żak