Zapowiedź: Bajki kontra choroba

2058


W ramach projektu wydano już 3 książki. Zobacz recenzje książek z cyklu Bajki kontra choroba

Białaczka, astma, czy też cukrzyca to choroby, z jakimi zmaga się niestety coraz więcej dzieci. Schorzenia te wymagają długotrwałego leczenia i licznych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu nie tylko chorej osoby, ale także i jej najbliższych. Kiedy diagnozę słyszą dorośli, często są przerażeni, podobnie reagują dzieci, które zazwyczaj kompletnie nie rozumieją sytuacji.

W takich momentach bardzo ważne jest wyjaśnienie dziecku tego, co dzieje się z jego organizmem i dlaczego potrzebne jest leczenie. Prawidłowa terapia wymaga współpracy ze strony pacjenta, a ciężko wymagać jej od dziecka, które nie rozumie, co się dzieje. Pozostawienie dziecka samego z niezrozumiałą sytuacją może nieść za sobą wiele niepożądanych konsekwencji. W wielu szpitalach niestety brakuje wsparcia psychologicznego, a rodzice nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania swojej pociechy.

Jednym ze sposobów tłumaczenia dziecku trudnej sytuacji, który rekomenduje wielu specjalistów, są bajki terapeutyczne. Kolorowe obrazki, przystępny język i spojrzenie na sytuację z perspektywy bajkowego bohatera często pozwala dziecku zrozumieć problemy, które pojawiają się na jego drodze.

Po bajkowy schemat tłumaczenia świata, a dokładniej chorób takich jak białaczka, cukrzyca i astma, sięgnęła grupa studentów medycyny, którzy postanowili wydać książki tłumaczące dzieciom co dzieje się, kiedy ktoś zachoruje. W każdej książce młody bohater zmaga się z chorobą, poznaje lekarzy, poddaje się szeregowi badań i zabiegów. Słowem przechodzi przez wszystko, z czym będzie musiało zmierzyć się chore dziecko. Lektura takiej książki może pomóc dziecku zrozumieć, co dzieje się z jego organizmem, ale także przygotować się na wszystko, co czeka je w batalii o zdrowie.

Projekt zebrał środki na realizację. W ramach projektu wydano już 3 książki. Zobacz recenzje książek z cyklu Bajki kontra choroba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię