Zapowiedź: Bajki kontra chorobaBiałaczka, astma, czy też cukrzyca to choroby, z jakimi zmaga się niestety coraz więcej dzieci. Schorzenia te wymagają długotrwałego leczenia i licznych zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu nie tylko chorej osoby, ale także i jej najbliższych. Kiedy diagnozę słyszą dorośli, często są przerażeni, podobnie reagują dzieci, które zazwyczaj kompletnie nie rozumieją sytuacji.

W takich momentach bardzo ważne jest wyjaśnienie dziecku tego, co dzieje się z jego organizmem i dlaczego potrzebne jest leczenie. Prawidłowa terapia wymaga współpracy ze strony pacjenta, a ciężko wymagać jej od dziecka, które nie rozumie, co się dzieje. Pozostawienie dziecka samego z niezrozumiałą sytuacją może nieść za sobą wiele niepożądanych konsekwencji. W wielu szpitalach niestety brakuje wsparcia psychologicznego, a rodzice nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania swojej pociechy.

Jednym ze sposobów tłumaczenia dziecku trudnej sytuacji, który rekomenduje wielu specjalistów, są bajki terapeutyczne. Kolorowe obrazki, przystępny język i spojrzenie na sytuację z perspektywy bajkowego bohatera często pozwala dziecku zrozumieć problemy, które pojawiają się na jego drodze.

Po bajkowy schemat tłumaczenia świata, a dokładniej chorób takich jak białaczka, cukrzyca i astma, sięgnęła grupa studentów medycyny, którzy postanowili wydać książki tłumaczące dzieciom co dzieje się, kiedy ktoś zachoruje. W każdej książce młody bohater zmaga się z chorobą, poznaje lekarzy, poddaje się szeregowi badań i zabiegów. Słowem przechodzi przez wszystko, z czym będzie musiało zmierzyć się chore dziecko. Lektura takiej książki może pomóc dziecku zrozumieć, co dzieje się z jego organizmem, ale także przygotować się na wszystko, co czeka je w batalii o zdrowie.

 

Przedsięwzięcie „Bajki kontra choroba”, zakładające wydanie trzech książek, jest na razie w fazie projektu. Aby książeczki zostały wydane, a następnie trafiły w rączki małych pacjentów, potrzebne jest wsparcie. Autorzy projektu zbierają środki za pomocą platformy Polakpotrafi.pl. a nasz portal objął całe przedsięwzięcie patronatem medialnym, wierzymy bowiem, że inicjatywa przyszłych lekarzy pomoże wielu dzieciakom, jeszcze zanim oni sami staną przy łóżkach małych pacjentów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*