Kosmoliski

1598
Kosmoliski


Dinozaury, kosmos, ciało człowieka. Na etapie nauki dzieci często “fiksują się” na jednym temacie i chcą go zgłębiać w nieskończoność, po czym porzucają go, przekierowując swoje zainteresowania na zupełnie inną dziedzinę. Warto wiedzieć, że w momencie takiej fiksacji umysł dziecka przyswaja wiedzę z danego tematu z ogromną łatwością. Dlatego też warto wykorzystać takie momenty i pomóc dziecku w przyjemny i łatwy dla niego sposób zdobyć ważne informacje. Oczywiście zdarzają się dzieciaki, które nie porzucają tak łatwo swoich zainteresowań i przez długi czas zgłębiają tajemnicę danego zagadnienia. 

Jednym z najlepszych sposobów pogłębiania wiedzy jest czytanie książek. Dziś prezentujemy pozycję, która bez wątpienia spodoba się każdemu fanowi kosmosu. Kosmoliski autorstwa Marka Marcinowskiego to niezwykła książka zawierająca w sobie zarówno przygodę, jak i sporą dawkę wiedzy. 

Książka
Kosmoliski
Autor: Marek Marcinowski
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: Anatta
Ilość stron: 28
ISBN: 978-83-958-5852-9

Główni bohaterowie książki, Sara i Krzyś właśnie powinni zasypiać, ale kto by tam spał, kiedy w pokoiku pojawiają się dwa niezwykłe liski, z błyszczącymi ogonami, i zapraszają do udziału w podróż po kosmosie. Od Ziemi do Neptuna dzieci, w towarzystwie kosmolisków, odwiedzają wszystkie planety. Podziwiają także słońce, księżyc i komety, a nawet sztuczne satelity. Kosmoliski chętnie opowiadają o każdym z obserwowanych ciał niebieskich, a dzieci mają mnóstwo pytań. 

Autor wyjaśnia kosmiczne zagadnienie w przystępny dla dzieciaków sposób, tak więc po tę propozycję sięgnąć mogą już nawet rodzice starszych przedszkolaków. Uczniowie szkół podstawowych znajdą w niej natomiast wiele zagadnień poruszanych w szkołach. Dla przykładu pierwszy przystanek Sary i Krzysia w ich kosmicznej ekspedycji znajduje się na orbicie naszej planety. Obserwując Ziemię dzieci dyskutują z kosmoliskami o istnieniu pór dnia jak i roku i dowiadują się np. jaki ma to związek z nachyleniem osi ziemi.  

Omawiając poszczególne planety autor za pomocą kosmolisków opowiada dzieciom nie tylko o tym, jak blisko słońca się one znajdują i jak są duże. Podczas obserwacji poszczególnych planet kosmoliski dzielą się z dziećmi wieloma ciekawostkami. Mali czytelnicy mogą się więc dowiedzieć np. tego że powierzchnia Merkurego jest usiana licznymi kraterami, że największe góry znajdują się na Marsie, a jeden z księżyców Jowisza, Ganimedes, jest większy od Merkurego.  

Całość publikacji dopełniają barwne ilustracje, prezentujące poszczególne ciała niebieskie oraz postaci głównych bohaterów. Niezwykłego klimatu książce dodaje fakt, że historia, wydrukowana białą czcionką została naniesiona na granatowe tło usiane gwiazdami. Ilustracje są więc naturalną częścią stron, co podkreśla charakter nieustannej kosmicznej przygody. 

Podsumowując, Kosmoliski to napisana w ciekawy sposób książka, która pozwoli dzieciom, zdobyć mnóstwo informacji dotyczących naszej galaktyki. Ciekawie skonstruowana fabuła bez wątpienia przekona do lektury także tych, którzy do tematyki kosmicznej jeszcze się nie przekonali. Dorośli także nie będą się nudzili podczas czytania, bez wątpienia nie każdy dorosły pamięta bowiem, która z planet ma poziomą oś obrotu, czyli, jak wyjaśniał dzieciom jeden z kosmolisków, toczy się po kosmosie niczym drogowy walec. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię