Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła

1501
tęskniący zenon i żyrafa która spadła z krzesła


„Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła” to zbiór bajek, będący kontynuacją cyklu przygód mieszkańców Leśnego Zakątka, których autorki, Joanna Berendt i Aneta Rafczyńska, przedstawiły w swojej wcześniejszej książce „Przyjaciele Żyrafy”. Obie publikacje wywodzą się z nurtu porozumienia bez Przemocy, które zakłada rozmowę opartą na empatii, rozumianej jako dostrzeganie uczuć, stojących za wypowiadanymi słowami.

Książka:

Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła

Autor: Joanna Berendt, Aneta Rafczyńska

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Ilość stron: 138          Rok wydania: 2015

W książce, kierowanej raczej do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zwierzątka zamieszkujące Leśny Zakątek stykają się z wieloma problemami znanymi małym czytelnikom. W niektórych bajkach bohaterowie znajdują rozwiązania swoich kłopotów, w innych natomiast, dzięki empatycznej rozmowie, zazwyczaj przeprowadzonej z główną bohaterką, czyli żyrafą Bibi, bohaterowie zaglądają w głąb samych siebie. Dostrzegają swoje uczucia, nazywają emocje i szukają przyczyny tego, dlaczego np. wpadły w złość lub co spowodowało, że są smutne.

Większość bajek zawartych w książce można by nazwać uniwersalnymi. Poruszają one bowiem problemy, z jakimi mierzy się większość, jak nie wszystkie maluchy. Utrata cennych rzeczy, tęsknota za kimś bliskim, czy też sprzeczki pomiędzy kolegami, to tematy bliskie każdemu młodemu człowiekowi, a w zasadzie nie tylko.

W publikacji znalazły się jednak także dwie bajki opisujących trudne, ale niekoniecznie powszechne sytuacje. Jedną z nich jest bajka zatytułowana „Gdy mama i tata decydują się zamieszkać osobno”. Jest to bajka skierowana do dzieci, ale także i rodziców, którzy zmagają się z kłopotami w rodzinie. Mama i tata mogą dzięki tej lekturze zrozumieć, że kłopoty dorosłego świata przekładają się także na dzieci. Wspólna lektura bajki może pomóc dziecku i rodzicom odbyć najtrudniejszą, ale jakże potrzebną rozmowę. Maluchy, nierzadko nie rozumiejąc sytuacji, nie potrafią opowiedzieć rodzicom o tym, co czują i czego się boją, a spojrzenie na własną sytuację przez pryzmat lisiej rodziny może pomóc dziecku wyrazić jego uczucia.

Innym przykładem bajki kierowanej do dzieciaków w konkretnej sytuacji jest historia pt. „Dlaczego babcia nie bawi się w berka”. Wspomnianą bajkę warto przeczytać każdemu dziecku, jednak bez wątpienia szczególnie cenna będzie dla dzieci, które stykają się z chorobą lub starością bliskiej osoby. Dzieci nie zawsze rozumieją, dlaczego ktoś im bliski przebywa w szpitalu, zamiast być blisko nich, czy też, dlaczego człowiek może nie mieć sił na zabawy. Dziecięce postrzeganie świata niekiedy doprowadza malucha do przykrych wniosków, które mogą się spowodować np. że dziecko poczuje się opuszczone, czy niekochane. Bajka w ciepły sposób tłumaczy dziecku czym jest choroba, pobyt w szpitalu, jak również starość. Relacje małej lisiczki i jej babci, ich rozmowy i odpowiedzi na szereg trudnych pytań, które można znaleźć na kartach książki, bez wątpienia będą mogły pomóc niejednemu zagubionemu maluchowi.

Bardzo wartościowa dla wielu dzieci może być również zawarta w tym cyklu bajka „Czy źle jest być nieśmiałym”, która może pomóc dziecku uwolnić się z przypisywanej mu przez wszystkich cechy i znaleźć w sobie odwagę. W kwestii stygmatyzacji dzieci, czyli narzucania im przez rodziców pewnych ról i norm zachowań (jak właśnie nieśmiały, niegrzeczny, leniwy) warto polecić także zawarta w książce bajkę pt. „Nie jestem Gapą!” W zasadzie dla części rodziców powinna to być pozycja obowiązkowa, wielu dorosłych nie zdaje sobie bowiem sprawy, jak bardzo krzywdzące często jest dla dziecka nazwanie go, chociażby gapą i jak takie zdania mogą wpływać na jego zachowanie. Psychologowie od dawna dowodzą bowiem, że dzieci dostosowują swoje zachowanie do tego, jak postrzegają ich rodzice.

Reasumując, polecamy tę książkę wszystkim rodzicom, którzy chcą ofiarować swojemu dziecku mądre i pomocne bajki. Zachęcamy także do zapoznania się z Porozumieniem bez Przemocy oraz językiem empatii, a rodzicom, którzy znają już te zagadnienia, gwarantujemy, że przygody Bibi i spółki mogą być ciekawym kursem empatycznych rozmów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię