Smoki

984
Smoki - książka


Ogromne, silne, ziejące ogniem, latające, piękne albo przerażające. Smoki mają różne cechy, różny kształt i najróżniejsze zdolności. Większość lubi ludzi, tylko że część “lubi” w rozumieniu przyjaźni, a inne w kategoriach kulinarnych. Wszystkie jednak od lat rozbudzają ludzką wyobraźnię, przewijają się w marzeniach i dostarczają niekończących się wątków dla kolejnych historii. 

Choć smoki najsilniej zadomowiły się w szeroko pojętej kulturze Azji i u nas ich przedstawicieli nie brakuje. Można się o tym przekonać, odwiedzając krakowską jamę pod Wawelem, czy też zgłębiając legendę św. Jerzego, patrona harcerzy.

Książka
Smoki
Autorka: Tamara Macfarlane
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Dragon
Ilość stron: 80
ISBN: 978-83-817-2730-3

Dla dzieci poznanie tych mitycznych stworzeń może być niezwykłą przygodą porównywalną do odkrywania tajemnic dinozaurów. Smoki mogą stać się bodźcem do rozróżnienia historii i mitów, prawdy i wyobraźni, podań i zapisków historyków. Ponadto zgłębianie ich tajemnic może być przyczółkiem do fantastycznej podróży w głąb orientalnej kultury, poszukiwania zarówno jej unikalności, jak i powiązań z tym, co nasze i znane. 

Doskonałym przewodnikiem po świecie tych fantastycznych istot może być książka “Smoki” Tamary Macfarlane, która na polskim rynku ukazała się dzięki wydawnictwu Dragon. Ta pięknie ilustrowana pozycja pokazuje zagadnienie smoków w sposób badawczy. Autorka klasyfikuje opisywane przez siebie mityczne stworzenia ze względu na kraj pochodzenia, opisuje ich wygląd, cechy, a także związane z nimi wierzenia. Poza typologią smoków, w książce znalazło się także kilka związanych z nimi opowieści i legend, map, a nawet instrukcja, jak można namalować własnego smoka. Ba zostały nawet pokazane realne zwierzęta, których wygląd zdecydowanie można uznać za całkiem smoczy.

Dodatkowym atutem książki są, wspomniane już wcześniej, niezwykłe ilustracje, które przedstawiają każdego z omawianych smoków, a także wiele elementów legend i historii. Każda strona książki jest kolorowa i na swój sposób tajemnicza. Ilustracje nie są jednak krzykliwe i narzucające się, dzięki czemu z jednej strony stanowią doskonałe tło do opisów, a z drugiej sprawiają, że książkę można przeglądać niczym album, ciesząc oko niezwykłymi obrazami. Dodatkowo ilustracje smoków uwzględniają wszystkie, opisane przez autorkę cechy zewnętrzne tych stworzeń, tak więc czytelnicy mogą pokusić się o naukę rozpoznawania poszczególnych, mitycznych osobników. 

Podsumowując, książka Smoki z pewnością spodoba się niejednemu młodemu odkrywcy. Bez wątpienia będzie to idealna lektura dla kogoś, kto już poznał świat legendarnych istot, ale i początkujący łowcy smoków znajdą wiele przyjemności w tej lekturze. Jest to pozycja nietuzinkowa, ciekawa i zdecydowanie poszerzająca horyzonty. Polecamy ja czytelnikom w wieku powyżej sześciu lat i gwarantujemy, że nawet rodzice znajdą w niej mnóstwo ciekawostek i dodatkowej wiedzy. Książka idealnie sprawdzi się więc zarówno dla dzieci, które czytają już samodzielnie, jak i dla wspólnych chwil z lekturą. 

Ps. Dla dzieciaków zafascynowanych mangą i orientalistyką jest to wręcz lektura obowiązkowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię