Rymowane zagadki matematyczne

2173


Nierzadko świat dzieci rządzi się sztywnym podziałem na naukę i zabawę. Jest czas, kiedy dziecko powinno pogłębiać wiedzę, oraz czas, kiedy może się bawić. Pomiędzy ten sztywny podział coraz częściej wkrada się jednak opinia, że nauka nie tylko może, ale i powinna wiązać się z zabawą. Jeśli dołożymy do tego jeszcze ogromną, dziecięcą ciekawość, możemy uzyskać niesamowity sposób nie tylko na to, aby miło spędzać z dzieckiem czas, ale i pomagać mu w pochłanianiu wiedzy. 

Jednym ze sposobów, na połączenie zabawy z nauką mogą być wartościowe książki i to nie tylko te z bajkową treścią, które poszerzają słownictwo i rozwijają wyobraźnię. Za pomocą ciekawej lektury można zaprosić dziecko do odkrywania każdej dziedziny. Bez wątpienia wartościową propozycją na zainteresowanie dziecka królową nauk jest książka “Rymowane zgadywanki matematyczne” autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. 

Wspomniana książka jest dedykowana dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z matematyką. Poza omówieniem cyfr odnosi się ona do prostych działań  m.in. z zakresu dodawania i odejmowania czy też kolejność zdarzeń. Pozycja składa się z wielu rymowanych zagadek, które pozwalają dziecku nie tylko zagłębić się w świecie cyfr i poszukiwaniu prawidłowych wyników, ale również doskonale się bawić, wszak każde dziecko lubi zagadki. Dodatkowo rymowanki pomagają dziecku w ćwiczeniu pamięci, a tym starszym i bardziej zagłębionym w niuansach matematyki pozwalają nawet na tworzenie własnych wersji zagadek. W wypadku wielu rymowanek jest bowiem możliwa zmiana zawartych w niej wielkości, jeśli uda się zachować rytm i dopasować rym. Dzięki temu dziecko może rozwijać kreatywność i czerpać niemałą satysfakcję z własnej twórczości. 

Książka została podzielona na siedem rozdziałów. Pierwszy z nich “Liczby w naszym otoczeniu” przedstawia cyfry od jeden do dziesięć i ukazuje je osadzone w rzeczywistości. W tym miejscu dziecko uczy się np. że “każdy człowiek ma nie więcej niż dwie nogi i dwie ręce”. Kolejne dwa rozdziały zawierają zgadywanki z zakresu dodawania. Podzielono je na proste zadania dotyczące dwóch liczb oraz trudniejsze, zawierające kilka liczb. Kolejne rozdziały, również z podziałem na dwie i kilka liczb, dotyczą odejmowania. Szósty rozdział to zadania związane z kolejnością, a siódmy, ostatni i zarazem najobszerniejszy, to zadania z dodatkowym wyzwaniem. Łącznie książka zawiera 74 zagadki różnej długości i o różnym stopniu trudności. 

Dodatkowym i niezwykle ważnym atutem książki jest jej przystępność dla dzieci. Większość zagadek dotyczy zrozumiałych dla maluchów spraw, a wszelkie trudniejsze słowa zostały przez autorów wyjaśnione tuż obok rymowanek, w których się pojawiają. Ponadto przy większości zagadek umieszczono dodatkowe pytania nawiązujące do treści wierszyków. Przykładowo obok zagadki o pływalni przed dzieckiem pojawia się pytanie: “do czego służą tory na basenie”, a po rozwiązaniu innej rymowanej zagadki maluch powinien odpowiedzieć na pytanie: “co znaczy recytować”. Na każdej stronie pojawiają się także nawiązujące do treści ilustracje, które ubogacają książkę i nierzadko pomagają zrozumieć treść zadania, jak i odpowiedzi. 

Reasumując, książka “Rymowane zagadki matematyczne” bez wątpienia sprawi wiele przyjemności dzieciom. Ponadto ta pozycja będzie niezwykle pomocna w zrozumieniu podstaw matematyki, co w ramach nauki z pewnością zaowocuje łatwiejszym przyswajaniem materiału. Królowa nauk wymaga bowiem zrozumienia każdego kolejnego kroku, a zaproponowana książka jest narzędziem, który pierwsze kroki bez wątpienia ułatwi i umili. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię