Rodzina Treflików. Czekamy na mamę

1151
Rodzina Treflików - Czekamy na mamę


Mówienie, chodzenie, kolorowanie, budowanie z klocków, liczenie, jazda na rowerze, czytanie, pisanie. Nauka towarzyszy dziecku przez cały czas. Młody umysł jest chłonny i żądny wiedzy. Rozwija się i uczy przez cały czas. Nauka nie kończy się jednak na zdolnościach manualnych. Niektórych umiejętności nie widać „gołym okiem” a ich przyswojenie zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż opanowanie innych. 

Do tych długotrwałych i arcyważnych należy m.in. umiejętność radzenia sobie z emocjami. 

Złość, strach czy tęsknota nie są niczym złym. Spełniają one istotną funkcję w życiu każdego z nas. Te trudne emocje nierzadko sprawiają jednak wiele kłopotów nawet dorosłym ludziom, a co dopiero małym dzieciom. Dlatego tak istotne jest, przede wszystkim niebagatelizowanie odczuć dziecka, a także wspieranie go w zrozumieniu i okiełznaniu emocji. 

Książka
Rodzina Treflików. Czekamy na mamę
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo: ZNAK
Ilość stron: 32
ISBN: 978-83-240-5185-4

Tęsknota jest jedną z silniejszych i trudniejszych emocji, z którą borykamy się w zasadzie przez całe nasze życie. Małe dzieci na początku zderzają się z lękiem separacyjnym, a większość mam musi sobie poradzić z trudnościami dotyczącymi nawet tak błahych spraw, jak wyjście do łazienki (błyskawiczne, bo w małym światku właśnie wydarzyła się katastrofa – mama zaginęła). Im starsze dzieci, tym więcej rozstań, dłuższych bądź krótszych. Tęsknota jednak dotyczy większości z nich. jak więc poradzić sobie, kiedy ukochana mama wyjeżdża na kilka dni? 

Najlepszym sposobem poradzenia sobie z emocjami jest poznanie ich. Dziecko musi wiedzieć, czym jest dane odczucie, dlaczego się pojawia i co ze sobą niesie. Dlatego też warto rozmawiać o emocjach już od najmłodszych lat, a doskonałym uzupełnieniem takich rozmów mogą być bajki, których bohaterowie zmagają się z podobnymi problemami. 

“Rodzina Treflików. Czekając na mamę”, to doskonałą propozycja lektury dla wszystkich dzieci, które będą musiały zmierzyć się z tęsknotą spowodowaną dłuższą niż zazwyczaj nieobecnością rodzica. 

W tej historii mama treflików wyjeżdża na dwudniowe zajęcia treningowe, a jej córka, Treflinka, ogromnie za nią tęskni. W brzuszku małej dziewczynki tworzy się supełek, znika zwyczajna dla niej ochota na zabawę, a w jej miejsce pojawia się apatia. Na szczęście mała ma wokół siebie kochającą rodzinę (brata, tatę, ciocię i wujka), którzy pomogą jej przetrwać trudniejszy czas. 

Dzięki historii Treflinki mały czytelnik może zrozumieć, że jego odczucia towarzyszą także innym. Opis przeżywanej przez dziewczynkę tęsknoty może pomóc dziecku wyrazić jego własne odczucia, zrozumieć, że są one czymś normalnym i w pełni akceptowalnym. Dziecku, które rozumie własne emocje, łatwiej jest porozmawiać o nich z innymi i znaleźć pomoc w trudnych chwilach. Historia Treflików uczy także, że chwilowa nieobecność mamy jest czymś normalnym, a dziecko, pomimo tęsknoty, może przeżyć czas rozłąki w ciekawy sposób. 

Także rodzice/ opiekunowie mogą wynieść z histori Treflików wiele ciekawych wniosków. Najgorszym, co dorosły może zrobić, jest bowiem bagatelizowanie problemów dziecka i oczekiwanie od niego, że automatycznie dostosuje się do każdej sytuacji. Opiekunowie Treflinki i Treflika pokazują, w jaki sposób pomóc dziecku zmierzyć się z przykrym doświadczeniem. Jak nim pokierować, aby zdołało przezwyciężyć tęsknotę i smutek i nie poddało się zniechęceniu. 

Poza historią rodziny Treflików w książce znalazła się także propozycja dla dziecka rozmowy z rodzicem na temat odczuć towarzyszących dziecku, jak również pomysł na dwie wspólne zabawy, które mogą skutecznie odwrócić uwagę malucha i pomóc mu przyjemnie spędzić czas. Ilustracje w publikacji nawiązują do telewizyjnych postaci Treflików i bez wątpienia szczególnie przypadną do gustu tym dzieciom, które znają już rodzinę zielonych stworków z ekranów. 

Całość książki wieńczy niemałe „słowo do rodzica”, w którym autorki zawarły wiele wskazówek na temat tego, jak towarzyszyć dziecku w przeżywaniu emocji, a szczególnie poznawaniu i przeżywaniu tęsknoty. 

Dla wielu rodziców bez wątpienia istotne będzie to, że autorki publikacji, Wioleta Foraza i Aleksandra Czuń, zaangażowane w psychologię i metody wychowawcze takie jak Pozytywna Dyscyplina, Porozumienie bez Przemocy, czy też Self-Reg przekazują na łamach książki wiele cennych rad z zakresu wymienionych nurtów. Tym samym dają też rodzicom wartościowe narzędzie do pracy, a dziecku pomoc w okiełznaniu trudnej emocji i stawieniu czoła nowej sytuacji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię