Nasze duszki

3940
Książka Nasze Duszki


Zamknij oczy i wyobraź sobie cztery małe duszki. Żółty, ze słoneczkiem na brzuszku, to duszek radości, niebieski z łezką jest duszkiem smutku, czerwony ma na brzuszku błyskawicę i jest duszkiem złości, a szary z pulsującym serduszkiem to strach. Te duszki, które symbolizują Twoje emocje, cały czas Ci towarzyszą, jednak w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdziesz, są bardziej lub mniej aktywne, a bywa nawet, że dominują nad wszystkim innym. Dlaczego dzieje się tak, że czasem kontrolę przejmuje duszek złości, albo jak poradzić sobie z duszkiem strachu, który podpowiada irracjonalne rozwiązania w niewłaściwych momentach?

Książka:

Nasze duszki
Poznaj moc swoich emocji

Autor: Marta Połomska

Ilość stron: 48          Rok wydania: 2018

Świat emocji to bardzo trudny obszar, którego zgłębienie i zrozumienie wymaga ogromu wysiłku, nie tylko w przypadku dziecka, ale i dorosłych. Każdy z nas rodzi się wyposażony w całą paletę emocji, nikt nie otrzymuje jednak do niej instrukcji obsługi, bywa więc, że kompletnie sobie z nimi nie radzimy. Agresywny przedszkolak, który bije kolegę, niszczy rzeczy swoje lub innych bardzo łatwo może wyrosnąć na dorosłego, który w razie kłopotów lub strachu popada w nałogi, lub kłopoty z prawem. Niezrozumienie emocji i oddawanie im całkowitej kontroli bądź ich tłumienie zawsze ma bowiem negatywne skutki.

Rozmowa o emocjach może natomiast przysparzać problemów wielu rodzicom. Najczęściej komunikaty dorosłych sprowadzają się do zdań: „nie bój się”, „nie złość się”, „nie płacz” tymczasem warto uzmysłowić sobie, że wszystkie emocje są nam potrzebne. Nie ma dobrych i złych emocje. Każda może nam pomóc, jeśli tylko ją zrozumiemy i właściwie do niej podejdziemy.

Ciekawym ułatwieniem dla trudnych rozmów o emocjach może być książka „Nasze duszki. Poznaj moc swoich emocji”. Ta publikacja, której autorką jest Marta Połomska, psycholog i psychoterapeutka, od lat zajmująca się terapią dzieci i młodzieży, jest skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Kolorowa, świetna pod względem grafiki i czytelności bez wątpienia nie będzie nudną lekturą, którą młody człowiek po prostu „odbębni”, bo mama kazała.

Czterej główni bohaterowie, czyli cztery duszki emocji przedstawiają swoim czytelnikom nie tylko samych siebie, ale także swoją misję. Dla przykładu smutek tłumaczy, że jest potrzebny, m.in. do tego, aby pogodzić się ze stratą, złość ma nas skłonić do działania, a strach wręcz przeciwnie, odwieść od podejmowania ryzyka. Duszki wyjaśniają także, kiedy się pojawiają, dlaczego i po czym dziecko może poznać, że właśnie w tym momencie zawładnęła nim dana emocja. Umiejętność dostrzegania emocji jest natomiast pierwszym krokiem w procesie właściwego poradzenia sobie z nią.

Książka uczy dzieci, w jaki sposób mogą poradzić sobie np. z nadmiarem złości, dlaczego nie warto tłumić w sobie smutku i łez, czy też jak odróżniać mądry strach od tego mniej mądrego, dotyczącego np. duchów w szafie. Publikacja, choć kruka, ma ciekawą formę. Daleko jej bowiem od suchego wykładu na temat emocji. Wywiad przeprowadzony z duszkiem złości (i tu także punkt za ciekawą formę podrozdziału) pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego niekiedy nasza złość przybiera tak kolosalne rozmiary, a historia strachu uświadamia nam jego pierwotny charakter i wyjaśnia np. dlaczego niekiedy jeżą nam się włosy na głowie i nagle musimy pobiec do toalety.

Autorka książki podsuwa czytelnikom także kilka zadań, najczęściej do przeprowadzenia z rodzicami, które pozwolą w ciekawy i nieco nieszablonowy sposób spojrzeć na emocje. Wspólne rysowanie złości, słuchanie muzyki, która kojarzy się ze smutkiem, czy też wspominanie historii, które wywoływały strach u rodziców, bez wątpienia sprawi, że dziecko zrozumie, iż nie tylko jemu towarzyszą duszki emocji i że znajdzie w rodzicu kogoś, do kogo może przyjść, jeśli poczuje, że któryś z duszków wywiera na niego zbyt duży wpływ.

Reasumując. Nasze duszki to książka dla dzieci, którą powinni jednak przeczytać także i dorośli. Zrozumienie swoich emocji jest bowiem pierwszym krokiem do wypracowania takich cech jak asertywność, opanowanie, czy umiejętność cieszenia się nawet z małych rzeczy. Poza tym rozmowy o emocjach są dla dzieci bardzo ważne, a ta książka bez wątpienia pomoże w zrozumieniu trudnego tematu.

4 KOMENTARZE

  1. Szczerze polecam! Ciekawa forma (szczególnie wywiad ze złością-fantastyczne!), świetna grafika. Piękna przygoda po krainie emocji, pozwalająca na pogłębienie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem, zrozumieniem i poznaniem samego siebie, zrozumieniem, skąd się wzięły i po co są emocje, zrozumieniem, że wszystkie są niezwykle ważne. Doskonały pomysł na prezent!

  2. Świetna książka, która może w fajny sposób dotrzeć i do maluchów (dzięki pięknej szacie graficznej, dając pole do rozmowy) i do starszych dzieciaków. Wydaje mi się, że książka daje dzieciom możliwość nie tylko zrozumienia swoich emocji, ale przekazania ich w odpowiedni sposób rodzicom. Bardzo polecam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię