Nagłe odstawienie dziecka od piersi

1057
Nagłe odstawienie dziecka od piersi


Co w sytuacji, kiedy karmiąca kobieta musi nagle odstawić dziecko od piersi, ponieważ np. jej stan zdrowia wymaga hospitalizacji?

Wówczas ogromnie ważne jest, żeby mama miała wsparcie np. w partnerze, lub w rodzinie czy choćby wśród przyjaciół. Zachęcam też, aby angażować np. partnera do opieki nad dzieckiem od samego początku, a nie dopiero, kiedy pojawi się taki problem. 

Wiele zależy także od konkretnej sytuacji, bo jeśli mama np. trafia do szpitala, ale dostaje leki, które nie ograniczają karmienia piersią, to może odciągać mleko i ono może być dostarczane maluchowi. Jeśli natomiast jest to niemożliwe, a dziecko nie ma ukończonego pierwszego roku życia, to musimy wprowadzić mieszankę mlekozastępczą. 

W trudnej sytuacji warto też zgłosić się do poradni laktacyjnej, żeby wypracować jakiś indywidualny plan. Może też się okazać, że mamy także inne opcje. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i w jakim wieku jest dziecko. 

Czy to znaczy, że niekiedy są możliwe inne rozwiązania niż tylko odstawienie dziecka od piersi?

Zdarzają się sytuacje, w których wystarczy chwilowe odstawienie lub leki, które mama otrzymuje, nie kolidują z karmieniem z piersią całościowo. Wówczas mama, przebywając w szpitalu, będzie musiała korzystać z laktatora i odciągać pełne porcje mleka. To mleko, ze względu na przyjmowane leki, pewnie będzie trzeba wyrzucić, jednak laktacja się utrzyma i kiedy mama opuści już szpital, znów będzie mogła karmić. 

Działanie leków i ich korelację z karmieniem można także sprawdzić w Laktacyjnym Leksykonie Leków?

Tak i dobrze to zawsze zrobić jednak na anglojęzycznej stronie e-lactancia treści są na bieżąco weryfikowane wraz z dostępnymi badaniami na temat danego leku. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, warto się skonsultować z doradcą, który jest wyszkolony właśnie w temacie karmienia. Pamiętajmy także, że leki szybko się zmieniają, zmienia się ich skład, tak więc może się okazać, że jednak karmienie piersią jest możliwe. W wypadku niektórych leków karmiąca mama może przyjmować lek tuż przed karmieniem, ponieważ jego największe stężenie występuje np. 1,5 godziny po zażyciu. Takie decyzje należy jednak podejmować po konsultacji ze specjalistą i mam tu na myśli dokładnie doradcę laktacyjnego. Pamiętajmy, że nie każdy musi mieć wiedzę na temat leków podczas karmienia w takim wymiarze jak byśmy chcieli. 

Jeśli leczenie mamy wymaga jednak zupełnego odstawienia dziecka od piersi, to także konieczne będzie wspomaganie się laktatorem?

Jeżeli mama nie zamierza, bądź nie będzie mogła wrócić do karmienia naturalnego, powinna odciągać mleko tylko do uczucia ulgi, żeby pozwolić laktacji naturalnie wygasnąć. W niektórych przypadkach konieczne mogą być także leki wyciszające laktację. 

Takie lekarstwa przepisuje lekarz?

Tak.

Możemy jakoś pocieszyć mamę, która nie ma wyjścia i musi zakończyć karmienie naturalne szybciej, niż by chciała?

Zdrowa i szczęśliwa mama to zdrowe i szczęśliwe dziecko. Czasami są inne rzeczy priorytetowe, a dziecko przede wszystkim potrzebuje matki. Na szczęście żyjemy w tak cudownych czasach, że mamy alternatywę, która gwarantuje przeżycie i dobrostan naszemu maluchowi. 

Położna Katarzyna Zach


Katarzyna Zach, położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna

Pracuję jako położna środowiskowa oraz prowadzę poradnię laktacyjną. Opiekuję się ciężarnymi, prowadzę szkołę rodzenia stacjonarnie oraz online, rozwiązuje problemy laktacyjnie i oferuję wizyty domowe. 

Swoje zainteresowania zawodowe ukierunkowuje głównie nad tematyką laktacyjną, opieką nad noworodkami i niemowlętami. Zależy mi na całościowej i indywidualnej opiece. Stawiam na rozwój, dlatego regularnie uczestniczę w kursach, szkoleniach i warsztatach. Prowadzę także profil w mediach społecznościowych @takapolozna 

Prywatnie jestem fanką gastroturystyki, podróży i wszelakiej aktywności. Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, są tylko takie trudniejsze do zrealizowania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię