„Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka” autorstwa Sabiny Baranowskiej, to przystępnie napisany poradnik dla rodziców, którzy chcą świadomie obserwować i wspierać rozwój mowy swojego dziecka. Kiedy maluszek powinien głużyć, a kiedy zacząć gaworzyć, kiedy wreszcie powie pierwsze słowa i czy ich brak powinien już martwić? Czy mając trzy latka dziecko może jeszcze mówić “tot” zamiast “kot”, a mając pięć “lowel” zamiast “rower”? To tylko przykładowe pytania, na które odpowiada omawiana książka.
Pozycja dotyczy oczywiście rozwoju mowy i to on jest na pierwszym miejscu. Rodzice, czy też opiekunowie, znajdą w niej jednak o wiele więcej. Autorka w poszczególnych rozdziałach analizuje bowiem całościowy rozwój dziecka, a tym samym zamieszcza wiele wskazówek dotyczących m.in. rozwoju motorycznego, czy emocjonalnego maluszków, jak i przedszkolaków.
Książka
Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka
Sabina Baranowska
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Dragon
Ilość stron: 224
ISBN: 9788382741896
Całość rozważań zaczyna się od okresu niemowlęcego, gdyż, jak przekonuje autorka “Dziecko, gdy przychodzi na świat, jest już wyposażone w pakiet komunikacyjny, za pomocą którego od pierwszych chwil życia może porozumiewać się z najbliższymi”. Analiza rozwoju dziecka kończy się natomiast na osiągnięciach przypisywanych dzieciom w siódmym roku życia, czyli na etapie, kiedy mowa powinna być już w pełni ukształtowana.
Osobny rozdział autorka przeznaczyła na analizę wymaganych umiejętności w ramach tzw. gotowości szkolnej. W polskim systemie edukacji, każde dziecko, uczęszczające do zerówki, jest poddawane specjalnej ocenie (dwuetapowej, bowiem nauczyciele przeprowadzają analizę w każdym półroczu zerówki) i na jej podstawie oceniają, czy dziecko podoła wymaganiom szkoły. W książce opisany jest każdy z czterech elementów podlegających pod ocenę, a więc zarówno rozwój fizyczny, jak i poznawczy, społeczny czy też emocjonalny. Ta część książki bez wątpienia będzie więc bardzo przydatna dla rodziców starszych przedszkolaków. Ogromnie użyteczna może być także dla rodziców, którzy zdecydowali się przeprowadzić swoje pociechy przez etap obowiązkowej zerówki w ramach edukacji domowej.
Sporo uwagi czytelnika autorka kieruje także na współpracę logopedy z innymi specjalistami jak chociażby laryngologiem, fizjoterapeutą czy też położną lub doradczynią laktacyjną. Dzięki temu rodzice mogą nie tylko zrozumieć, że trudności ich dziecka, związane z aparatem artykulacyjnym, mogą mieć głębsze podłoże, ale też zwrócić uwagę na zdecydowanie bardziej holistyczny rozwój dziecka i być może pomóc mu także w innych sferach.
Ostatni rozdział książki to propozycje zabaw logopedycznych, które rodzic może wykonywać z dzieckiem w warunkach domowych, aby wspomóc je w prawidłowym kształtowaniu rozwoju mowy. Ten fragment to potężna skarbnica dla wszystkich rodziców i opiekunów, którzy często poszukują inspiracji do ciekawych zajęć i wsparcie przy próbach właściwego kierowania rozwoju dzieci.
Podsumowując, książka “Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka” to wspaniały prezent neurologopedy dla rodziców, którzy chcą świadomie wspierać swoje dziecko w rozwoju. Bez wątpienia będzie to także ogromnie inspirująca lektura dla wszystkich nauczycieli wychowania przedszkolnego, który przecież pracując z dziećmi, nierzadko są właśnie tymi, którzy wychwytują różne trudności u swoich podopiecznych i informują o nich rodziców. Poradnik został napisany w bardzo przystępnym języku, tak więc bez wątpienia wszyscy czytelnicy wydobędą z niego wartościowe informacje, a tych jest w książce naprawdę sporo.