Kot biznesik

1346
Kot biznesik


Kot Biznesik właśnie skończył szkołę i rozpoczął swoją pierwszą pracę na łowisku ryb. Choć w kwestiach zawodowych poszedł w ślady swoich rodziców, w przeciwieństwie do nich, nie czuje się spełniony. Gdy odkrywa, że z każdych dziesięciu złowionych ryb tylko dwie może zatrzymać, a resztę musi oddać swojemu szefowi, panu Etatowi, zaczyna poważnie myśleć nad swoją przyszłością. Na szczęście właśnie wtedy Kot Biznesik poznaje Rysia Roberta, rezolutnego właściciela wypożyczalni kajaków. Nowy przyjaciel dostrzega w młodym kocie ogromny potencjał i postanawia pomóc mu w realizacji marzeń.

Ryś Robert jest świetnym nauczycielem. Nie daje młodemu przyjacielowi gotowych rozwiązań, tylko pomaga mu dotrzeć do innych kotów, które osiągnęły sukces we własnym biznesie i są chętne, aby podzielić się swoim doświadczeniem. W trakcie kolejnych rozdziałów książki Kot Biznesik rozmawia m.in. z właścicielem restauracji, konstruktorem pojazdów i wynalazcą. Od każdego otrzymuje wiele cennych wskazówek, swoją własną wędkę musi jednak zbudować samodzielnie. 

Książka
Kot biznesik
Jak pewien zwykły kot został biznesmenem
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Instytut Carla Mengera
Ilość stron: 81
ISBN: 978-83-64599-97-2

Książka w ciekawy sposób wprowadza dziecko w świat biznesu, ukazuje różnicę pomiędzy pracą na etacie a własnym przedsiębiorstwem. Autor wyjaśnia, że początki bywają bardzo trudne, że własna firma to nie tylko liczenie “złowionych ryb” ale przede wszystkim ciężka praca. W całej historii przeplata się sporo motywacji i cennych uwag, a ogromny nacisk został postawiony na samodzielność i wiarę we własne możliwości. 

Wraz z historią kota Biznesika autor ukazuje czytelnikowi różnorodność opcji, jakie stoją przed każdym, kto właśnie wkracza w dorosłe, czyli odpowiedzialne życie. Koty, które młody bohater odwiedza podczas podróży w towarzystwie Rysia, zajmują się różnymi biznesami, a ich droga do posiadania prosperującego przedsiębiorstwa wcale nie była prosta (właściciel sklepu z lampami opowiada np. że spalił we własnym domu niejeden komplet mebli, zanim jego lampa zaczęła poprawnie działać). 

Sama fabuła książki została skonstruowana bardzo prosto. Ot, młody kot, zawiedziony tym, że jego perspektywy na życie mocno rozminęły się z marzeniami, ma okazję porozmawiać z kilkoma doświadczonymi kotami, którym udało się poprowadzić życie zawodowe według ich własnego planu. Tematy poruszane podczas poszczególnych spotkań, czy też rozważań głównego bohatera, wcale jednak do prostych już nie należą. Biznesik zastanawia się m.in. nad tym czy ze swojej pensji poławiacza ryb zdoła utrzymać rodzinę, którą pewnego dnia chciałby założyć. Podczas jednego ze spotkań dowiaduje się, że bardzo ważne jest dbanie o wizerunek, kiedy jest się już przedsiębiorcą, a na innym słyszy, jak istotne jest wyprzedzanie potrzeb innych ludzi. Wśród cennych rad jest też ta, aby w swoich działaniach starał się przede wszystkim służyć innym. Tak więc książka, choć kierowana do młodego czytelnika, porusza szereg dorosłych spraw. 

Lektura Kota Biznesika bez wątpienia będzie wartościową dla młodego czytelnika, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę poziom nauczania przedsiębiorczości w szkołach, który, poza nielicznymi wyjątkami, jest raczej na niskim poziomie. Książka może zaszczepić w dziecku ideę pracy na własny rachunek i pomóc mu uwierzyć w to, że sam jest w stanie kreować własną ścieżkę zawodową. 

Z pewnością będzie to także przydatna lektura dla dzieci, których rodzice prowadzą własne firmy. Taka sytuacja dostarcza młodemu człowiekowi wielu pytań, a tłumaczenie poszczególnych zagadnień na podstawie bohaterów bajki może być nie tylko o wiele prostsze dla rodzica, ale też o wiele lepiej zrozumiane przez jego pociechę. 

Podsumowując, lektura Kota Biznesika może być nie tylko ciekawą i nietypową książką na dobranoc, ale i wstępem do trudnych tematów i ważnych decyzji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię