Karmienie niemowlęcia i małego dziecka w trakcie chorobyPodczas choroby dziecka jego apetyt często maleje. Zwiększa się natomiast zapotrzebowanie na przyjmowane płyny. Chore dziecko najlepiej zachęcać do częstszego ssania poprzez częste przystawianie do piersi. W trakcie choroby mleko matki może być głównym źródłem płynów i składników odżywczych.

Niemniej, dziecko które ukończyło 6 miesięcy i przyjmuje już inne posiłki, warto zachęcać do jedzenia innych potraw poprzez podawanie delikatnych pokarmów w mniejszych porcjach, lecz częściej. Pamiętajmy że dziecko najchętniej sięgnie po swoje ulubione pokarmy.

Kiedy dziecko wraca do zdrowia, a jego apetyt poprawia się, należy zachęcać je do przyjęcia większej liczby pokarmów, celem regeneracji organizmu. Najlepiej zaproponować dodatkową porcję przy każdym posiłku lub dodatkowy posiłek w trakcie dnia.

Źródło: Infant and young child feeding. Model Chapter for textbooks for medical students and allied health professional. Publikacja World Health Organization 2009.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here