Za pokarm w piersiach karmiącej kobiety odpowiadają dwa hormony. Prolaktyna prowadzi do produkcji mleka, natomiast oksytocyna do jego wypływu z piersi. Zdenerwowanie karmiącej mamy, przemęczenie, czy też niepewność mogą skutkować zahamowaniem wytwarzania oksytocyny, a tym samym blokować wypływ pokarmu (pokarm pozostaje niewypompowany w pęcherzykach mlecznych i nie jest transportowany w kierunku brodawki). Dlatego też bardzo często mówi się, że pokarm powstaje w głowie mamy.
Przedłużający się stres, brak pewności siebie, obawy o zły przyrost wagi dziecka mogą ostatecznie doprowadzić trudności w wypływie mleka. Poprzez niepotrzebny stres wiele kobiet wpada w tzw. błędne koło. Obawiając się zbyt małej intensywności laktacji, hamują wytwarzanie oksytocyny, co blokuje wypływ pokarmu i jeszcze bardziej podnosi u nich poziom stresu.
W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka bardzo ważny jest więc spokój mamy. Warto, aby kobieta, a także jej najbliżsi zadbali o komfort karmienia – odpowiednią, wygodną przestrzeń i pozycję, odpowiadającą zarówno mamie, jak i dziecku oraz zaspokojenie w tym momencie potrzeb matki w postaci np. czegoś do picia w jej zasięgu. Wymagająca opieka nad noworodkiem, często wyczerpuje siły mamy (nadwątlone już wcześniej przez okres ciąży i poród) dlatego też karmiąca mama powinna zadbać o własny odpoczynek. Najlepiej w miarę możliwości dostosować swój rytm dnia do dziecka i pozwolić sobie także na kilka krótkich drzemek. Ogromne znaczenia dla kobiet ma także świadomość wsparcia. Pomoc i brak presji ze strony domowników, jak i najbliższych osób mogą znacznie ułatwić laktację.
Źródło: Ważne informacje na temat karmienia piersią – przewodnik dla rodziców. Publikacja Instytutu Matki i Dziecka.
zgadzam się, stres jest zabójcą laktacji – jako położna i ekspert mogę stwierdzić, że wiele mam ma problemy z laktacją właśnie przez stres… dlatego polecam na początku się zrelaksować, zadbać o siebie, pić dużo wody, brać środki na laktację i jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi…
U mnie to chyba było częściowo stresowe, bo od czasu jak pojawił się laktator, ale również opcja masowania nim piersi, znalazłam elektryczny z taką funkcją z Truelife. To jakoś to zaczęło być i tym samym poczułam się pewniej.
Tak, to prawda stres i obawy które mamy w głowie, blokują produkcję mleka. Sama się o tym przekonałam przy pierwszym Bobasie. Drugim ważnym aspektem, takim 2w1, o którym warto pamietac jest regularne przystawianie i picie wody, herbat czy kompociki własnej roboty. Wydaje mi się że te 3 sprawy idą ze sobą w parze.