Gdy cukrzyca atakuje

2029
Gdy cukrzyca atakuje - okładka


Dieta, zmiana nawyków żywieniowych, ciągła kontrola poziomu cukru we krwi, która wiąże się z częstym nakłuwaniem własnego ciała i nieustannym towarzystwem glukometru. Cukrzyca to diagnoza, która najczęściej wywraca do góry nogami świat całej rodziny. Diagnozie zazwyczaj towarzyszy także ogromny stres, a często i strach o dalsze życie, o to, czy chorobę naprawdę da się opanować i czy na pewno poradzimy sobie ze zmianami, które są nieuniknione. Kiedy choroba dotyka dziecko, wszystkie te uczucia i obawy są spotęgowane przez niezrozumienie sytuacji. O ile dla dorosłych cukrzyca, przynajmniej na pewnym poziomie, powinna być znana i rozumiana, o tyle dla dziecka choroba najczęściej jest zupełnie niepojętą sytuacją.

Niestety choroba często dotyka także najmłodszych. Złe samopoczucie, konieczność hospitalizacji, badań, nawał nowych informacji i wspomniany już strach mogą bardzo niekorzystnie odbić się na małym organizmie, któremu przecież problemów już i tak wystarczy. Ogromnym wsparciem w takiej sytuacji może być książka, która powstała właśnie z myślą o małych wojownikach, zaczynających swoje zmagania z cukrzycą. “Gdy Cukrzyca atakuje, czyli Filipa droga do równowagi”, której autorką jest Ewa Jania, to kolejny tom z cyklu Bajki Kontra Choroba. Autorzy tego projektu wyszli z niezwykłą inicjatywą wsparcia małych pacjentów, poprzez stworzenie cyklu bajek, pokazujących zmagania dziecka z konkretnym schorzeniem.

W książce “Gdy cukrzyca atakuje” młodzi czytelnicy poznają Filipa, który od pewnego czasu gorzej się czuje. Ciągle zmęczony, spragniony i głodny chłopiec traci ochotę nawet na zabawę, a jego rodzice coraz bardziej niepokoją się zachowaniem synka. Po wstępnych badaniach okazuje się, że Fifi musi spędzić kilka dni w szpitalu, gdzie pada diagnoza: cukrzyca. Na szczęście w trakcie pobytu w szpitalu Filipem opiekuje się wspaniały lekarz, który cierpliwie i w przystępny dla dziecka sposób tłumaczy Filipowi zarówno stan, w jakim znalazł się jego organizm, jak i poszczególne etapy leczenia.

Historia Filipa, tak jak i cukrzyca, nie kończy się wraz z wyjściem chłopca ze szpitala. Autorka pokazuje czytelnikom problemy, związane z chorobą, na które chłopiec napotyka już po opuszczeniu szpitala. Konieczność ciągłej kontroli poziomu cukru, jak i wstrzykiwania sobie insuliny, nierzadko w obecności rówieśników, są dla chłopca na tyle trudne, że w pewnym momencie odmawia on nawet pójścia do szkoły. Jest to sytuacja, z którą spotkać może się wielu małych cukrzyków, wszak świat dzieci nierzadko bywa o wiele bardziej skomplikowany, aniżeli relacje wśród dorosłych. Nie zawsze wystarczy też interwencja rodziców, czy nauczycieli. Filip w swojej historii dzieli się z czytelnikami własnymi uczuciami, pokazując, że dzieci w takiej sytuacji jest więcej i że naprawdę wstyd i ukrywanie choroby nie są najlepszym rozwiązaniem.

Polecamy książkę uwadze wszystkich dorosłych, w których otoczeniu znajdują się dzieci zmagające się z cukrzycą. Przeczytanie historii chłopca, z którym dziecko może się utożsamić i zapoznanie się z cierpliwymi i obszernymi wyjaśnieniami książkowego lekarza bez wątpienia zmniejszą strach dziecka i pomogą mu dzielnie stawić czoła chorobie. Polecamy tę pozycję także nauczycielom i wychowawcom, którzy wśród swoich wychowanków mają dziecko chore na cukrzycę. Lektura książki wśród całej klasy, czy też grupy rówieśniczej, może pomóc dzieciom zrozumieć sytuację kolegi, a nawet stać się dla niego prawdziwą grupą wsparcia, której chore dziecko bez wątpienia potrzebuje.


Książka jest częścią cyklu bajki kontra choroba, w ramach którego ukazały się historie dzieci zmagających się z cukrzycą, białaczką i astmą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię