Dziecko na cyfrowym odwyku

958
Dziecko na cyfrowym odwyku


Czy moje dziecko spędza za dużo czasu grając w gry komputerowe? Czy media społecznościowe nie pochłonęły za bardzo mojej pociechy? Jak ograniczyć dziecku czas spędzany online, żeby nie doprowadzić do kolejnej awantury? Czy w ogóle ograniczać, czy jednak pozwolić, żeby samo decydowało, co robi ze swoim czasem?

Każde pokolenie rodziców staje przed własnymi wyzwaniami. Współcześnie chyba jednym z największych problemów jest właśnie świat online. Coraz częściej słyszymy o dzieciach, które przedkładają świat wirtualny nad ten realny. O dzieciach, które mają problemy z nawiązywaniem relacji społecznych i kontaktów twarzą w twarz. O dzieciach po prostu uzależnionych od gier czy mediów społecznościowych. 

Książka
Dziecko na cyfrowym odwyku

Autorka: Małgorzata Majewska
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Dragon
Ilość stron: 224
ISBN: 978-83-817-2934-5

Książka Dziecko na cyfrowym odwyku autorstwa Małgorzaty Majewskiej jest dla wszystkich mam i ojców, którzy obawiają się o swoje dzieciaki. Autorka szeroko analizuje cyfrowy świat, ukazując zarówno jego wady, jak i zalety. Lektura pozwala lepiej zrozumieć, jak działa świat gier i social mediów, dlaczego jest dla młodych ludzi (i nie tylko dla nich) tak atrakcyjny i co sprawia, że są w stanie poświęcać ogrom swojego czasu na działania online. 

W publikacji znalazło się wiele analiz i badań dotyczących zachowań dzieci i młodzieży w sieci, w zależności od ich wieku. Autorka prezentuje także analizę uzależnienia pomagając czytelnikom zdiagnozować, czy dane dziecko po prostu spędza dużo czasu przed ekranem, czy też pojawiają się już symptomy świadczące o uzależnieniu (wśród których są takie objawy jak: wycofanie z interakcji społecznych, zaniedbywanie obowiązków szkolnych, zaniedbywanie takich czynności jak spanie czy jedzenie, manifestacja objawów abstynencji po zaprzestaniu grania: nieprzyjemne samopoczucie, rozdrażnienie, a nawet niekontrolowana agresja itp.). 

Poza analizą zachowań w książce znalazło się wiele wskazówek i rad dla rodziców. Autorka zamieściła na kartach książki także wiele zadań zarówno dla samych rodziców, jak i całej rodziny, które pozwolą bardziej krytycznie spojrzeć na panujące w domu zwyczaje, oraz wpłynąć na zmianę tych, które są niepożądane. Poza zadaniami, w książce znalazły się także przykładowe scenariusze rozmów z dzieckiem, które mogą pomóc uniknąć wielu konfliktów. Całość publikacji została osadzona w nurcie porozumienia bez przemocy, które jest bliskie autorce publikacji. Jest to podejście do budowania relacji z dzieckiem, świadomej i silnej relacji, która opiera się na więzi i wzajemnej akceptacji. Spojrzenie na problem uzależnień od świata online przez pryzmat porozumienia bez przemocy jest szczególnie cenne, bowiem próba zmian zachowania niektórych młodych ludzi może w wielu domach kończyć się poważnymi konfliktami. 

Ostatnią część książki autorka poświęciła na uświadomienie rodzicom, że ich zachowanie ma ogromny wpływ na zachowanie ich dzieci. Niestety pokolenie współczesnych rodziców, pierwsze pokolenie, które dorastało w świecie online, często samo nie radzi sobie z balansem pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym. Wiele mam i ojców nie wyobraża sobie nawet kilku godzin bez dostępu do sieci, maila i mediów społecznościowych, ale od swoich pociech wymaga zdecydowanych ograniczeń w wirtualnym świecie. Czy jednak prawdą jest, że dorośli w internecie tylko pracują, a ich pociechy tylko tracą czas? Myślę, że szczera odpowiedź wielu mogłaby zawstydzić. 

Podsumowując, książka Dziecko na cyfrowym odwyku to publikacja, którą warto polecić każdemu rodzicowi. Każde dziecko, prędzej czy też później, zetknie się ze światem online, a każdy rodzic powinien wiedzieć, jak bezpiecznie swoją pociechę w ten świat wprowadzić. Dla rodziców, którzy obawiają się, że ich dzieci za bardzo uzależniły się już od gier czy surfowania po internecie jest to natomiast pozycja obowiązkowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię