Wyobraź sobie, że oto i nadszedł dzień Twoich 80. urodzin. Jak go spędzasz? Kto świętuje razem z Tobą? Jakie łączą Was relacje? Takie ćwiczenie czeka na czytelnika na pierwszych stronach książki pt. „Dogadać się z dzieckiem”, ciekawego kursu umiejętności komunikacyjnych dla rodziców. Zadanie może się wydawać na pozór trywialne, jednak jego rzetelne wykonanie pozwala czytelnikowi odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie, które brzmi: Jak chcesz, aby wyglądały Twoje relacje z dziećmi?
Książka:
Dogadać się z dzieckiem
Coaching Empatia Rodzicielstwo
Autor: Magdalena Sendor, Joanna Berendt
Wydawnictwo: CoJaNaTo
Ilość stron: 140 Rok wydania: 2013
Książka została przygotowana w oparciu o metody Porozumienia bez Przemocy. Autorki publikacji, Joanna Berendt i Magdalena Sendor są certyfikowanymi trenerkami tej metody komunikacji, która zakłada wyeliminowanie przemocy z dialogu rodzica z dzieckiem. Komunikacja w książce przedstawiana jest jako chęć kontaktu, a nie udowodnienia swoich racji. W swojej publikacji autorki starają się pokazać rodzicom, że za słowami dzieci stoją uczucia i potrzeby, a umiejętność ich dostrzegania i rozpoznawania może pomóc nie tylko w uniknięciu wielu konfliktów i nieporozumień, ale także dać dziecku przeświadczenie, że rodzic go rozumie i dostrzega jego zdanie. Skuteczna komunikacja jest podstawą budowania więzi, czyli tego, czego wielu rodziców pragnie
Kluczowymi filarami w wychowaniu dziecka, jak wynika z publikacji, są właśnie budowa więzi rodzic – dziecko i oparcie komunikacji na empatii rozumianej w duchu Porozumienia bez Przemocy. W tym nurcie empatię przedstawia się jako sposób pełnej skupienia obecności i słuchania drugiej osoby, aby za jej słowami, niezależnie od ich treści, odnajdywać uczucia i stojące za nimi ważne dla tej osoby potrzeby (ujęcie empatii w rozumieniu M. Rosenberga, twórcy metody PBP). Więź natomiast, jaką rodzic może zbudować ze swoim dzieckiem, jest kluczem do zrozumienia i budowy relacji. Jeśli ograniczymy się w wychowaniu do nakazów i zakazów być może uda nam się „ułożyć” posłusznego, grzecznego maluszka, czy ten stan przetrwa jednak okres młodzieńczego buntu? I na co przyda się rodzicom, kiedy ich dziecko dorośnie i zacznie budować własny świat? Czy będzie potrzebowało w nim tych, którzy kiedyś jedynie zabraniali i kazali? Oparcie wychowania na budowie więzi kładzie fundament pod relację na całe życie, a książka Dogadać się z dzieckiem jest swego rodzaju przewodnikiem budowania więzi za pomocą komunikacji.
Publikacja składa się z opisów wielu aspektów rodzicielstwa i odpowiedzi na pytania, jakie rodzice dziś często sobie stawiają. Autorki ukazują m.in. jak na dzieci wpływa system kar i nagród, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktu, czy też, dlaczego dzieci tak szybko i łatwo wpadają w złość. Poza odpowiedziami na te i wiele innych pytań książka zawiera wiele przykładowych scen i rozmów, które pozwalają czytelnikowi w łatwy sposób zrozumieć teoretyczne aspekty metod Porozumienia Bez Przemocy. W swojej publikacji autorki dowodzą, że rodzice mają realny wpływ na przyszłość swoich pociech. Żaden rodzic nie przeżyje życia za swoje dziecko, może jednak je wspierać, być przewodnikiem i towarzyszem, a także wyposażyć w umiejętności, które pozwolą mu jak najlepiej funkcjonować wśród innych ludzi.
Jeśli ograniczymy się w wychowaniu do nakazów i zakazów być może uda nam się „ułożyć” posłusznego, grzecznego maluszka, czy ten stan przetrwa jednak okres młodzieńczego buntu? I na co przyda się rodzicom, kiedy ich dziecko dorośnie i zacznie budować własny świat? Czy będzie potrzebowało w nim tych, którzy kiedyś jedynie zabraniali i kazali?
W każdym rozdziale znajdują się także ćwiczenia dla rodziców, jak i wolne linijki na ich uwagi, dzięki czemu książka jest nie tylko teoretycznym poradnikiem, ale swoistym kursem, który pozwala rodzicowi spojrzeć na własne metody wychowawcze i niejako wypróbować rozwiązania sugerowane przez autorki. Pozostawienie wolnego miejsca i zachęcanie czytelników do ćwiczeń, dla niektórych odbiorców może być nieatrakcyjne, a nawet dziwne, czasem warto spróbować jednak czegoś nowego. Dla przykładu w jednym z pierwszych rozdziałów czytelnik musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co go ogranicza, blokuje w staniu się takim rodzicem, jakim chciałby być. Kontynuując przykład, autorki omawiają m.in. społeczne podejście do tematu zgodności rodziców. Powszechnie uważa się, że rodzice powinni „trzymać ten sam front”, a co jeśli któreś z nich nie powiela podejścia drugiej osoby? Autorki publikacji twierdzą, że założenia dotyczące wychowywania dzieci nie są złe, ważne jednak, aby były to założenia, rodzica, a nie stereotypy, które powiela on od innych osób i wciela w życie swojej rodziny, nie zastanawiając się nad tym, czy aby na pewno się z nimi zgadza.
Sporo miejsca w publikacji poświęcono także uczuciom i potrzebom. W naszej kulturze, co zauważają Joanna Berendt i Magdalena Sendori, mówienie o uczuciach nie jest zbyt popularne. Dlatego też wielu z nas nie potrafi sobie z nimi radzić. Uświadamianie sobie uczuć, nazywanie ich i akceptowanie jest podstawą w rozwoju inteligencji emocjonalnej, stawianej przez wielu na równi z ilorazem inteligencji. Autorki publikacji proponują swoim czytelnikom inne spojrzenie na emocje. Zamiast dzielenia ich na pozytywne i negatywne, sugerują spojrzenie przez pryzmat potrzeb, tych zaspokojonych, bądź nie, które wywołują w nas określone emocje.
Spoglądając na publikację od strony czysto technicznej, warto zauważyć, że jest do bólu konkretna. Autorki dzieląc swój kurs na 19 rozdziałów, przekazują skonkretyzowaną i niezagmatwaną porcję wiedzy. W książce nie ma więc powielania zagadnień, opisywania ich pod różnym kątem czy też mnożenia przykładów. Dla wielu czytelników będzie to niewątpliwą zaletą, ci natomiast, którzy mogą czuć po lekturze niedosyt, mogą sięgnąć po inne publikacje z nurtu Porozumienia Bez Przemocy, których na naszym rynku wydawniczym nie brakuje.
Warto zwrócić także uwagę na to, że książka dotyczy budowania relacji głównie z małymi dziećmi, w przedziale wiekowym 0-9 lat. Niemniej kompetencje komunikacyjne, które rodzice mogą dzięki niej rozwinąć na pewno znajdą zastosowanie także w rozmowach ze starszymi pociechami, a nawet osobami dorosłymi.
Podsumowując, książka Dogadać się z dzieckiem jest bez wątpienia wartościową pozycją na naszym rynku wydawniczym. Zdecydowana większość dzisiejszych rodziców była wychowywana w zupełnie innym modelu, w którym dominowały nakazy i zakazy, a rodzic występował w pozycji autorytetu. Nierzadko więc rodzice powielają ten model, wychowując swoje dzieci w podobny sposób. Dziś psychologia i pedagogika podążają w innym kierunku. Odejście od systemu kar i nagród nie musi oznaczać zabrnięcia w złudne bezstresowe wychowanie. Wręcz przeciwnie, spojrzenie na dziecko jako na mniejszego człowieka, zauważenie jego potrzeb i umiejętność komunikacji mogą dać naprawdę wspaniałe rezultaty wychowawcze. Książkę można więc polecić tym spośród rodziców, którzy są otwarci na zmiany i gotowi pracować nad jakością relacji panujących w ich rodzinie.
Witam gdzie mogę zakupić tą książkę?:) Byłabym zainteresowana:)