Czym jest futbol flagowy?
To bezkontaktowa odmiana futbolu amerykańskiego. Mówiąc z przymrużeniem oka, futbol flagowy to taki berek z piłką. W futbolu amerykańskim przeciwnicy powalają zawodnika z piłką w celu zatrzymania akcji, w futbolu flagowym nie trzeba nikogo przewracać, wystarczy zerwać jedną z flag, które zawodnik ma zawieszone na specjalnej taśmie na wysokości bioder.
Reszta zasad przypomina te z pierwowzoru, czyli właśnie futbolu amerykańskiego?
W zasadzie tak. Zawodnicy mają za zadanie przenieść piłkę w pole punktowe, które znajduje się za połową boiska przeciwnika. Każda drużyna ma cztery próby na pokonanie każdej połowy boiska. Mecz to dwie połowy, po 20 minut każda.
Skoro gra jest bezkontaktowa, to też idealna dla dzieci?
Zdecydowanie tak. W tym sporcie kontuzje to naprawdę rzadkość, natomiast rozwój fizyczny mamy tu zagwarantowany i w zasadzie nie tylko fizyczny.
Co masz na myśli?
Dla mnie jako trenera, ale i zawodnika futbol to takie trochę szachy, przy których trzeba biegać. W żadnej odmianie futbolu nie ma przypadkowości. To nie jest tak, że łapiesz piłkę i po prostu biegniesz przed siebie. Na treningach zawodnicy uczą się dokładnych ścieżek i wiedzą, jak mają się poruszać w konkretnym momencie. Przed każdą akcją trener mówi, co gramy w danym momencie i każdy wie, gdzie musi się znaleźć, a rozgrywający musi ogarniać dosłownie wszystko na boisku. Co więcej, zawodnik w trakcie rozgrywki musi odczytywać intencje przeciwnika i odgadywać jego zamiary.
Kto może grać w futbol flagowy?
Każdy i naprawdę nie jest to stwierdzenie na wyrost. Istnieją zarówno drużyny męskie, żeńskie, jak i mieszane. Poza tym na boisku potrzebni są zarówno wysocy, jak i niscy zawodnicy. Potrzebny jest ten, kto potrafi szybko biegać, jak i ktoś wyjątkowo zwinny, kto umknie przed przeciwnikiem, a także ten, kto świetnie łapie piłkę, czy też potrafi daleko rzucać. Zmiany w tym sporcie są hokejowe, to znaczy, że trener przy każdym zatrzymaniu akcji może wymienić tylu zawodników, ilu zechce. Ponadto każda drużyna ma skład ofensywny, jak i defensywny wyznaczony przed meczem, więc naprawdę każdy znajdzie tu swoje miejsce.
Od jakiego wieku dzieci mogą trenować?
Zazwyczaj kluby przyjmują dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, ale widziałem już i przedszkolaka podczas treningu, tak więc wszystko zależy od konkretnego trenera.
Jakie korzyści daje trening futbolu flagowego?
Rozwój wielu aspektów fizycznych. Bez wątpienia treningi rozwijają kondycję, motorykę, refleks, koordynację ruchową, ale też budują mięśnie i szybkość. Ponadto, jak już wspomniałem futbol to takie szachy na boisku, więc dzieciaki uczą się logicznego myślenia, zapamiętywania schematów, ale i działania w grupie.
Jak wygląda typowy trening?
Na początku zawsze jest rozgrzewka, która trwa około 20 minut, potem ćwiczenia koordynacyjno ruchowe, następnie zazwyczaj ćwiczenie schematów, czyli ścieżek biegowych i na koniec rozegranie mini meczu. Wiadomo, że podczas różnych treningów ćwiczymy też poszczególne elementy, takie jak łapanie piłki, zrywanie flag, czy ucieczka przed zawodnikiem, który próbuje tę flagę zerwać. Wiele zależy też od wieku i doświadczenia zawodników. Na treningu z dziećmi, które dopiero zaczynają, stawiamy na bieganie i zabawy, po mniej więcej roku zaczynają dochodzić elementy strategii. Poza tym każdy trening jest inny, ale każdy ma być też okazją do dobrej zabawy dla dzieciaków.
Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w futbol flagowy?
Na początek tylko wygodny strój sportowy. Z czasem można kupić korki, które ułatwiają bieganie i rękawiczki przydatne przy łapaniu piłki. Z ochraniaczy, zarówno na treningach, jak i zawodach używamy jedynie ochraniacza na zęby. Sport jest naprawdę bezkontaktowy, więc nie potrzeba tu kasków, czy innych ochronnych elementów.
W Polsce futbol flagowy jest raczej mało znanym sportem?
Tak, ale to się coraz bardziej zmienia. W trakcie olimpiady w Los Angeles w 2028 roku po raz pierwszy mają zostać rozegrane mecze futbolu flagowego. Dlatego też już po najbliższej olimpiadzie, w Paryżu, nasza dyscyplina zyska miano sportu olimpijskiego, więc liczymy na zdecydowany wzrost zainteresowania. Myślę też, że w tym momencie warto nadmienić, iż w bardziej niszowych sportach o wiele łatwiej osiągnąć naprawdę wysoki poziom. W Polsce aktualnie działa jedna liga NFL Flag, która organizuje rozgrywki dla drużyn z całego kraju. W tym roku (2024) mamy w planach zorganizować pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów w Futbolu Flagowym w Rybniku. W kwestii klubów, na terenie całej Polski działa zaledwie osiem klubów juniorskich, ale w planach mamy zakładanie kolejnych i naprawdę wierzymy, że po olimpiadzie będzie to realne.
Grzegorz Kozub, trener futbolu
Trener formacji ofensywnej kadry narodowej. Gra w futbol amerykański od 2011r. w futbol flagowy od 2018r.
Jako zawodnik w 2021 roku zdobył wicemistrzostwo Polski wraz z drużyną Tychy Falcons. Aktualnie zawodnik czeskiego klubu Ostrava Stillers.
Jako trener prowadził drużynę juniorów w Tychach.