Astma pod kontrolą

1438
Astma pod kontrolą - okładka


Michał, a raczej Misiek, jak nazywają go rodzice i koledzy, uwielbia grać w piłkę nożną. Podczas jednego z rozgrywanych z chłopakami meczów, czuje się jednak bardzo źle. Bardzo szybko się męczy, choć wcześniej bez większego problemu grał aż do ostatniego gwizdka. Jeszcze gorsze samopoczucie pojawia się, kiedy kilka dni później chłopak pomaga ojcu sprzątać w garażu. Kiedy Misiek osuwa się na ziemię i walczy o każdy oddech, rodzice szybko zawożą go do szpitala, gdzie pada złowrogo brzmiąca diagnoza: astma.

Co znaczy to słowo? I w ogóle co się dzieje z dzieckiem, które nagle nie może złapać oddechu? I co dalej? Lekarz mówi o serii badań, ale te Miśkowi, jak i innym dzieciom zazwyczaj kojarzą się z bólem. Cała sytuacja, od niedawnego meczu, aż po rozmowę z lekarzem ma więc jeden wspólny mianownik, jakim niestety jest stres. Dorosły człowiek niepokoiłby się w takiej sytuacji, a co dopiero małe dziecko. Na szczęście Misiek trafia na wspaniałego Doktora Loka, który nie tylko cierpliwie tłumaczy chłopcu, na czym polegają poszczególne badania, ale także wyjaśnia, jak działa jego organizm i co się z nim dzieje, kiedy atakuje choroba. Niezwykła otwartość i cierpliwość lekarza sprawiają, że chłopiec przechodzi przez wszystkie etapy hospitalizacji z uśmiechem, a do domu wraca wyposażony w potrzebną mu do normalnego funkcjonowania wiedzę. Co jednak mają zrobić dzieci, które trafią na oddział, gdzie nie pracuje doktor Jakub Lok?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest poznanie Miśka i doktora dzięki książce „Astma pod kontrolą”, której autorką jest Ewa Jania. Dzięki Miśkowi i doktorowi Lokowi mali pacjenci dowiedzą się, dlaczego astma i alergia prowadzą do problemów z oddychaniem i jak zapobiegać, a także radzić sobie z atakami. Poza tym dzieciaki przejdą wraz z pacjentem- rówieśnikiem całe szpitalne leczenie, więc dowiedzą się m.in. tego, jak wygląda spirometria i że to badanie wcale nie boli. Doktor Lok wyjaśni także, jak działa inhalator i jak należy go używać, co dla chorych dzieci jest ogromnie ważne.

Łatwa w odbiorze i uzupełniona kolorowymi obrazkami historia chłopca zmagającego się z chorobą bez wątpienia będzie niesamowitym wsparciem dla wszystkich dzieci, które znajdą się w podobnej sytuacji. Alergie i astma są niestety bardzo częstymi chorobami dotykającymi najmłodszych, tak więc szczerze polecamy tę pozycję wszystkim rodzicom, u których pociech zdiagnozowano astmę. Przystępne wyjaśnienie dziecku sytuacji i przykład rówieśnika, który zmaga się z tym samym problemem, bez wątpienia pomogą w najtrudniejszych momentach oswajania diagnozy. Lektura książki bez wątpienia ułatwi także dziecku przejść przez badania i przystosowanie się do zmiany niektórych aspektów życia, które będą niestety nieuniknione.

Książka jest częścią cyklu bajki kontra choroba, w ramach którego ukazały się już historie dzieci zmagających się z cukrzycą, białaczką i właśnie astmą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię