Polski Bon Turystyczny – co musisz wiedzieć

7516
Dziecko turysta - bon turystyczny


Bon turystyczny na wakacje jest dodatkową formą wsparcia dla rodzin z dziećmi oraz polskiej turystyki osłabionej przez pandemię COVID-19. Szacunkowo bon otrzyma prawie 2,4 mln rodzin, a w tym ponad 6 mln dzieci. Już od 1 sierpnia można go aktywować.

Komu przysługuje bon? 

Zgodnie z projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym dostaną go rodzice lub opiekunowie dzieci do 18. roku życia, którym prawnie przysługuje również świadczenie 500+ oraz osobom które te prawo nabędą do końca 2021 roku. Podobnie jak w przypadku 500+ osiągane dochody nie mają wpływu na przyznanie bonu.

Jaką wartość będzie miał bon turystyczny? 

Bon przyznawany jest jednorazowo, a jego wartość wynosi 500 zł dla każdego dziecka. Mając więcej niż jedno dziecko rodzic dostanie bon, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci, czyli mając dwójkę dzieci będzie to 1000 zł, a mając trójkę 1500 zł. Dzieciom niepełnosprawnym przysługuje jednocześnie bon w wysokości 500 zł oraz dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł, co łącznie daje 1000 zł.

Jeśli dziecko podlega opiece naprzemiennej obojga rodziców, świadczenie zostanie podzielone i każdemu z rodziców zostanie przydzielona połowa. 

Bon nie podlega wymianie na gotówkę, natomiast można płacić nim wielokrotnie, aż do osiągnięcia limitu. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenia dla dzieci niepełnosprawnych. Aktualny stan środków możliwych do wykorzystania na bieżąco można sprawdzać na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czy bon będzie w wersji papierowej?

Bony przyznawane są jedynie w wersji elektronicznej w serwisie teleinformatycznym obsługiwanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nikt nie dostanie papierowego bonu.

Jak otrzymać bon turystyczny? 

Nie ma konieczności składania żadnego wniosku aby otrzymać bon. Wystarczy że osoba uprawniona do jego otrzymania zarejestruje się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) do 31 grudnia 2021 roku. Konieczne jest potwierdzenie swoich danych za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej. Ważne jest aby zaktualizować swój numer telefonu oraz adres e-mail, ponieważ po aktywacji bonu w wiadomości zostanie wysłany unikalny kod.

Kiedy będzie można wykorzystać bon?

Aktywowany bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i do tego czasu będzie można nim płacić wielokrotnie, aż do osiągnięcia limitu. Jeśli płatności bonem dokona się przed upływem wyznaczonego terminu to z opłaconej już usługi można skorzystać później.

Jak płacić bonem?

Po aktywacji bonu na podany adres poczty elektronicznej zostanie wysłany kod obsługi płatności, należy go podać podczas dokonywania płatności za usługi np. w hotelu. Następnie na podany przy rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS numer telefonu zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym płatność. Po podaniu kodu z wiadomości SMS płatność zostanie zakończona. Jeśli podczas podawania kodu z wiadomości SMS będzie miała miejsce pomyłka, trzeba będzie rozpocząć dokonywanie płatności jeszcze raz.

W sytuacji kiedy cena usługi za którą dokonywana jest płatność przekracza wyznaczoną wartość bonu resztę kwoty można zapłacić gotówką, przelewem itd. 

Gdzie można wykorzystać bon? 

Z założenia bon jest wsparciem dla polskiej turystyki, dlatego można wykorzystać go tylko na terenie kraju. Jednak nie wszystkie miejsca honorują płatność bonem. Płacić nim  można tylko u organizacji i przedsiębiorców turystycznych zarejestrowanych w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Listę wszystkich zarejestrowanych miejsc można sprawdzić w wyszukiwarce: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Za co można zapłacić bonem?

Bonem można dokonywać płatności za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, a nawet w kwaterze prywatnej o ile przedsiębiorca ten jest zarejestrowany w serwisie PUE ZUS. Trzeba go jednak okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Możliwe jest również opłacenie kolonii dla dziecka, obozu sportowego czy harcerskiego. Wszystkie pozostałe aktywności takie jak spływ kajakowy, czy wesołe miasteczko podlegają tym samym zasadom – płatność bonem jest możliwa jeśli przedsiębiorca jest zarejestrowany w PUE ZUS, czyli jest obecny na liście podmiotów.

Czy bonem będzie można płacić za nocleg rodzica?

Nie, płatność jest możliwa tylko na rzecz dziecka, a więc nie można zapłacić za nocleg czy bilet wstępu rodzica. 

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Bonu Turystycznego została uruchomiona specjalna infolinia, dostępna pod numerem: 22 11 22 111. Mogą z niej skorzystać wszyscy rodzice mający dodatkowe pytania lub potrzebujący wsparcia.

Wioletta Baborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię