Polski Bon Turystyczny – co musisz wiedzieć

791
Dziecko turysta - bon turystyczny


Bon turystyczny na wakacje otrzymają rodziny z dziećmi. Będzie on wypłacany jednorazowo, niezależnie od dochodów. Projekt ustawy został uchwalony przez sejm 19. czerwca. Ma to być dodatkowa forma wsparcia dla rodzin z dziećmi oraz polskiej turystyki osłabionej przez pandemię COVID-19. Szacunkowo bon otrzyma prawie 2,4 mln rodzin, a w tym ponad 6 mln dzieci.

Komu przysługuje bon? 

Zgodnie z projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym dostaną go rodzice lub opiekunowie dzieci do 18. roku życia, którym prawnie przysługuje również świadczenie 500+ oraz osobom które te prawo nabędą do końca 2021 roku. Podobnie jak w przypadku 500+ osiągane dochody nie będą miały wpływu na przyznanie bonu.

Jaką wartość będzie miał bon turystyczny? 

Bon zostanie przyznany jednorazowo, a jego wartość wyniesie 500 zł dla każdego dziecka. Dzieciom niepełnosprawnym przysługuje jednocześnie bon w wysokości 500 zł oraz dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł, co łącznie daje 1000 zł.

Jeśli dziecko podlega opiece naprzemiennej obojga rodziców, świadczenie zostanie podzielone i każdemu z rodziców zostanie przydzielona połowa. 

Bon nie będzie podlegać wymianie na gotówkę. Będzie można natomiast płacić nim wielokrotnie, aż do osiągnięcia limitu 500 zł. Tak samo będzie w przypadku dodatkowego świadczenia dla dzieci niepełnosprawnych.

Czy bon będzie w wersji papierowej?

Ważne jest aby pamiętać, że nikt nie dostanie bonu w wersji papierowej do ręki. Bony przyznawane będą jedynie w wersji elektronicznej w serwisie teleinformatycznym obsługiwanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak otrzymać bon turystyczny? 

Nie ma konieczności składania żadnego wniosku. Wystarczy, że osoba uprawniona do jego otrzymania zarejestruje się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Konieczne jest potwierdzenie swoich danych za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej. Ważne jest, aby zaktualizować swój numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, ponieważ po aktywacji bon zostanie wysłany w wiadomości na podany numer telefonu lub w wiadomości e-mail.   

Kiedy będzie można wykorzystać bon?

Prawdopodobny termin przyznania bonu to lipiec, natomiast na ten moment dokładna data nie jest jeszcze znana. Projekt „Polskiego Bonu Turystycznego” musi zostać zaakceptowany przez senat i dopiero wtedy będzie można wskazać realną datę jego wejścia w życie. Pewne jest jednak że taki bon będzie ważny do 31 marca 2022 roku i do tego czasu będzie można nim płacić. 

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? 

Z założenia bon ma być wsparciem dla polskiej turystyki, dlatego będzie można wykorzystać go tylko na terenie kraju. Jednak nie wszystkie miejsca będą honorowały płatność bonem. Płacić nim będzie  można tylko u organizacji i przedsiębiorców turystycznych zarejestrowanych w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Listę wszystkich zarejestrowanych miejsc będzie udostępniała Polska Organizacja Turystyczna na swojej stronie internetowej.

Za co będzie można zapłacić bonem?

Bonem będzie można dokonywać płatności za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, a nawet w kwaterze prywatnej o ile przedsiębiorca ten będzie zarejestrowany w serwisie PUE ZUS. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Możliwe będzie również opłacenie kolonii dla dziecka, obozu sportowego czy harcerskiego. Wszystkie pozostałe aktywności takie jak spływ kajakowy, czy wesołe miasteczko będą podlegać tym samym zasadom – płatność bonem będzie możliwa jeśli przedsiębiorca będzie zarejestrowany w PUE ZUS.

Czy bonem będzie można płacić za nocleg rodzica?

Nie, płatność będzie możliwa tylko na rzecz dziecka, a więc nie będzie można zapłacić za nocleg czy bilet wstępu rodzica. 

Jednocześnie z wprowadzeniem Polskiego Bonu Turystycznego zostanie uruchomiona specjalna infolinia. Będą mogli z niej skorzystać wszyscy rodzice mający dodatkowe pytania i potrzebujący wsparcia.

Wioletta Baborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię