Dobry start w przedszkolu

6272


Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w przedszkolu?

Bardzo istotną kwestią jest aby rodzic miał pozytywne nastawienie do przedszkola. Bez wątpienia dobrym sposobem jest rozmowa z dzieckiem i przedstawienie przedszkola jako miejsca gdzie będzie dużo zabawek, w którym dziecko pozna nowych, fajnych kolegów i koleżanki, a nowa pani nauczy go wielu ciekawych gier, zabaw i piosenek.

Uśmiech na ustach rodzica oraz spokojne, cierpliwe tłumaczenie i odpowiadanie na wszystkie pytania dotyczące przedszkola, pozwolą dziecku nabrać pewności siebie i zrozumieć, że nic złego mu się nie stanie. Pytania przyszłego przedszkolaka często mogą się powtarzać gdyż maluchy nierzadko chcą się w ten sposób upewnić, czy rodzic zawsze tak samo odpowie.

Rodzice powinni zrozumieć w jakiej sytuacji znajdzie się ich maluszek: nowe otoczenie, grupa nowych dzieci i nieznana pani, do której dopiero trzeba nabrać zaufania. Zważywszy na to że większość dzieci była wcześniej wychowywana przez mamę, tatę, dziadków lub nianię, a cała uwaga skupiała się tylko na dziecku, to ta sytuacja nabiera nowego znaczenia. My jako osoby dorosłe też nie lubimy zmiany całego otoczenia na nowe, zazwyczaj to które znamy jest dla nas bezpieczne i dobrze się w nim czujemy, ale prawie zawsze jest tak, że zmiany w naszym życiu okazują się czymś dobrym, tak samo jest z przedszkolem, dzieci które już znają to środowisko uwielbiają tam spędzać czas.

Ważny jest wcześniejszy kontakt dziecka z rówieśnikami?

Oczywiście, to pomaga ale nie jest konieczne, przedszkole to miejsce w którym dziecko tak naprawdę pierwszy raz ma styczność z większą grupą dzieci, wtedy ma możliwość poznania norm społecznych, które obowiązują w grupie.

Polecasz tzw. dni otwarte w przedszkolu?

Bardzo polecam, powinny wręcz być obowiązkowym punktem dla rodziców i dzieci które pierwszy raz idą do przedszkola. Dzięki dniom otwartym dzieci i rodzice mają możliwość wspólnego uczestniczenia w zajęciach plastycznych, muzycznych, grach i zabawach prowadzonych przez nauczyciela (zazwyczaj jest to wychowawca który będzie pracował w grupie najmłodszych dzieci, ale nie jest to regułą). Można zwiedzać sale w przedszkolu, szatnię oraz przedszkolny plac zabaw.

Kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

Jeśli dziecko idzie do przedszkola od września to wakacje są dobrym czasem żeby zacząć wspominać o przedszkolu i o tym co się tam będzie działo. Im bliżej pierwszego dnia w przedszkolu tym te rozmowy powinny być częstsze i zawsze należy mówić o nim dziecku z uśmiechem na ustach tak, aby od początku to miejsce kojarzyło mu się z czymś miłym.

Czy to prawda, że pierwszego dnia wszystkie dzieci płaczą?

Nie, to nie reguła że wszystkie dzieci płaczą, są takie które w ogóle nie mają z tym problemu. Zazwyczaj nie pierwszy dzień w przedszkolu jest najgorszy. To kolejne dni, szczególnie po weekendzie, dzieci gorzej znoszą, bo wtedy zdają sobie już sprawę, że zostaną w przedszkolu bez rodziców i na to trzeba być przygotowanym.

Jak powinien się zachowywać rodzic na początku przedszkolnej drogi dziecka?

Jak już wspominałam, najważniejsze jest pozytywne nastawienie rodzica do przedszkola. Jeśli rodzic ma obawy, to dziecko bardzo szybko to wyczuje, co najczęściej dostarcza mu dodatkowego stresu, bo jeśli rodzic się boi to dziecko też będzie się bało.
Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że bardzo ważne jest aby pożegnanie w przedszkolu trwało bardzo krótko. Należy pomóc dziecku się przebrać, mocno przytulić, ucałować i powiedzieć mu że nie długo po niego przyjedziemy (małe dziecko nie ma poczucia czasu), a teraz już niech idzie się bawić. Im dłużej trwa pożegnanie tym gorzej dla dziecka i dla rodzica. Zazwyczaj wygląda to tak, że dziecko płacze, rodzicowi też jest ciężko, dziecko coraz bardzie płacze i płacze, bo wydaje mu się, że jeśli będzie długo płakało, to rodzic albo z nim zostanie albo je zabierze, a przecież nie chcemy dziecku dokładać dodatkowego stresu.

Należy także pamiętać aby przekazać wychowawcy wszystkie niezbędne informację na temat dziecka np. o alergiach czy problemach (jeśli rodzic takie zauważył), najlepiej w formie pisemnej (zazwyczaj na pierwszym zebraniu nauczyciel rozdaje rodzicom kraty informacji dziecka, które należy wypełnić i oddać).

Są jakieś częste błędy rodziców, które utrudniają maluchowi start?

Jak już wspominałam, błędem jest długie pożegnania z rodzicem, a jak jeszcze rodzic zaczyna płakać to robi się bardzo ciężko. Jeśli mama czy też tata podejrzewają, że może się przydarzyć wspomniana sytuacja to lepiej żeby dziecko odprowadzała inna osoba, która sobie z tym poradzi. Należy pamiętać, że nie tylko dziecko przeżywa pierwsze dni w przedszkolu, dla rodzica niejednokrotnie to też trudny czas i jest to zupełnie naturalnie, bo przecież maluszek zaczyna nowy bardzo ważny etap w życiu.

W pierwszych dniach przedszkola dzieci bardzo często przynoszą swoje ulubione zabawki, co ułatwia im start, ale przy wyborze zabawki rodzice zapominają o kilku ważnych zasadach: nie należy przynosić do przedszkola małych zabawek, które łatwo mogą się zgubić (ważne, aby rodzice rozumieli, że szukanie maleńkiej zabawki w dużej sali pełnej zabawek jest dość trudne), zabawki, w miarę możliwość powinny być podpisane, gdyż zdarza się że dzieci przynoszą z domu identyczne. Zabawki elektroniczne, bardzo drogie, które mogą się popsuć najlepiej zostać w domu. W przedszkolu w tym czasie świetnie sprawdzają się przytulanki.

Rozmawiajmy!


Drodzy rodzice pamiętajcie, że o wszystkich swoich obawach i pytaniach możecie porozmawiać z wychowawcą grupy. Jednocześnie bądźcie wyrozumiali jeśli nauczyciel nie ma w danym momencie czasu, żeby odpowiedzieć na wszystkie pytania bo akurat jest z dziećmi. W takiej sytuacji umówmy się z nim w innym dogodnym terminie.

W przedszkolu najważniejsze są dzieci, ale i bardzo istotna jest dla nas dobra współpraca z rodzicami. Czas waszego dziecka spędzony w przedszkolu to jeden z najbardziej beztroskich i radosnych w życiu i jestem pewna, że większość z rodziców niebawem usłyszy: mamusiu/tatusiu dlaczego przyszliście po mnie do przedszkola tak szybko, ja się tak fajnie bawię.

Zdarzają się sytuacje, że rodzice wchodzą z dzieckiem do sali i zostają z nim na kilka godzin. Rodzicom wydaje się że dzięki takim działaniom zmniejszają poziom stresu u dziecka, a to nieprawda. Przez takie zachowanie utwierdzamy tylko dziecko w przekonaniu, że tak będzie zawsze. Ponadto wydłużamy w ten sposób okres adaptacyjny dziecka w przedszkolu.

Strojenie dzieci w pierwszym dniu, to też nie jest najlepszy pomysł. Taka prosta rzecz jak guzik zamiast gumki może przysporzyć dziecku stresu. Na początku maluszek nie jest jeszcze przyzwyczajony do tego, że może poprosić o pomoc swoją panią wychowawczynie. Tak na przykład gdy dziecko idzie do toalety łatwiej jest mu poradzić sobie z gumką niż z guzikiem. Wiem, że rodzice lubią ładnie ubierać swoje pociechy, ale należy pamiętać że w przedszkolu będzie dużo okazji do wystrojenia maluszka, jak np. pasowanie na przedszkolaka, uroczystości związane ze świętami, Dniem Babci i Dziadka oraz wiele wiele innych. Tak więc na co dzień dbajmy o to aby dziecko było ubrane po prostu wygodnie.

W kwestii ubrań rodzice często dają dzieciom także bardzo niewygodne buciki, a tymczasem wygodne kapcie to podstawa. Wybierając kapcie trzeba zwrócić uwagę na to czy mają twardy zapiętek, szerokie przody i najlepiej żeby były na rzepy.

Ile może trwać proces adaptacyjny dziecka?

Przyjmuje się że ok 8 tygodni, pod warunkiem że dziecko nie ma w tym czasie dłuższej przerwy spowodowanej np. chorobą. Zdarzają się dzieci które od początku świetnie czują się w przedszkolu, ale i takie którym okres adaptacyjny zajmuje pół roku. Nie ma na to reguły.

Katarzyna Byczkowska
Nauczycielka w Przedszkolu nr 10 w Rybniku z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Jest nauczycielem języka angielskiego w przedszkolu oraz instruktorem gimnastyki korekcyjnej. Z jej inicjatywy oraz pomysłu powstała książka „Dobre rady od przedszkolaków dla przedszkolaków”. Jest pomysłodawcą oraz głównym koordynatorem międzynarodowego  projektu  „International Kindergarden Project Polek and Pola”, który polega na współpracy przedszkoli z różnych krajów www.facebook.com/polekandpola/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię