Nietrafione prezenty dla noworodka

2037
Nietrafione prezenty dla dziecka


W naszym kraju coraz popularniejszą formą świętowania narodzin dziecka jest babyshower. Impreza organizowana dla przyszłej mamy i jej malucha wiąże się nie tylko z miło spędzanym czasem, ale także z rozmaitymi prezentami. Kiedy rodzina i znajomi przychodzą  odwiedzić świeżo upieczonych rodziców i ich malucha, wtedy również nie może się obejść bez podarunków.

Wiele osób uważa, że można po prostu kupić pierwszą lepszą rzecz oznaczoną metką „dla niemowląt”. W końcu, jak trudne może być wybranie prezentu dla małego dziecka? W Internecie można znaleźć setki tysięcy pomysłów. Nic prostszego, prawda?

Nie do końca. Z doświadczeń rodziców wynika, że wiele osób wręcza zwyczajnie nietrafione prezenty dla noworodków. W głównej mierze są one po prostu niepraktyczne i bezużyteczne. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad prezentem, przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie listę, która ułatwi Ci zadanie i podpowie, czego na pewno masz nie kupować.

Pluszaki 

Pluszaki to rzecz, którą posiadają wszystkie dzieci i nikt nie wie, skąd pochodzą. Po prostu pojawiają się w pokoju dziecięcym z dnia na dzień. Zanim dziecko będzie wystarczająco duże, by chociażby raczkować, otaczają go dziesiątki pluszaków wpatrujących się w niego koralikowymi oczami.

Możesz myśleć, że znalazłeś absolutnie najsłodsze pluszowe zwierzę w historii, ale musisz też wiedzieć, że już w pierwszych dniach po porodzie maluch dostanie tuzin pluszowych maskotek, a to na pewno nie koniec. 90% pluszaków będzie przewijać się w okolicach łóżeczka i nigdy nie dotknie ich maluch.

Jeszcze 3 istotne informacje:

  • Pluszaki stanowią magnes dla pyłu i kurzu
  • Pluszaki mogą skrywać w sobie pluskwy i inne insekty
  • Pluszaki mogą gromadzić alergeny, powodując u dziecka reakcje alergiczne.

Nakolanniki do raczkowania

Dziecko zaczyna raczkować w zaskakująco krótkim czasie. W chwili, gdy rozpoczyna swoją przygodę z przemieszczaniem się, pojawiają się kontuzje. Poślizgnięcia się czy lekkie uderzenia są częścią życia dziecka i jego rozwoju. Nakolanniki mogą powstrzymać malucha przed przewracaniem się, ale prawda jest taka, że są bezużyteczne w 99% przypadków. Nie sprawią, że maluszek będzie bardziej odporny na uderzenia czy ostrożny, mogą być tylko dla niego kłopotem, hamując jego ruchy.

Przewijak

Jeśli kiedykolwiek byłeś rodzicem lub obserwowałeś ich „w akcji”, wiesz, że każda powierzchnia stanowi dobry stół do przewijania: stół w jadalni, blat kuchenny, stół ogrodowy, maska ​​samochodu, podłoga windy i lista jest długa.

Owszem, przewijak posiada trochę wyściółki, ale prawie każda torba na pieluchy jest wyposażona w małą podkładkę, którą rodzice mogą wykorzystać do przewinięcia dziecka. Zamiast tego możesz podarować specjalną matę do przewijania malucha. Będzie to o wiele wygodniejszy prezent. W przypadku maty rodzice nie będą musieli starać się wkomponować przewijak w otoczenie dziecka, żeby powiedzieć, że wykorzystali Twój prezent.

„Wyjściowe ubranka”

Dziwaczne ubrania dla dzieci, określane mianem wyjściowych, to nie najlepszy prezent dla noworodka. Rodzice prawdopodobnie nawet nie będą mieli okazji ubrać w ten strój swojej pociechy, już nie mówiąc o dyskomforcie, jaki sprawiają samemu dziecku. Nie dawaj też niczego, co wymaga prania ręcznego. Świeżo upieczeni rodzice ledwo mają na cokolwiek czas, a już na pewno nie na pranie ręczne. 

Hałaśliwe zabawki

Niektóre zabawki mogą być na tyle głośne, że mogą spowodować uszkodzenie słuchu u dziecka. Jeżeli zabawka nie jest dostosowana do wieku, może stanowić zagrożenie dla malucha. Dodatkowo lepiej unikać takich prezentów w trosce o samych rodziców. Noworodki są wystarczająco głośne same w sobie, nie potrzeba do tego dodawać migającej i wirującej zabawki, która przez wiele godzin gra jedną melodię. O ile nie udowodniono, że pomaga stymulować dziecko i pomaga w rozwoju, wybierz cichszą zabawkę, która gra przyjemną kołysankę.

Kosmetyki dziecięce

Rodzice z niecierpliwością czekają na narodziny swojego dziecka i zapewne są już wyposażeni w niezbędne dla niego akcesoria. Podjęli już decyzję dotyczącą rodzaju i marki kosmetyków, jakich będą używać podczas pielęgnacji. Najczęściej jest to jedna konkretna marka, aby w przypadku ewentualnego uczulenia mogli szybko zareagować i nie prowadzić niepotrzebnego śledztwa, który kosmetyk jest sprawcą zamieszania. Po prostu wymieniają całą markę. Dlatego bez uprzedniej konsultacji unikaj obdarowywania malucha kosmetykami.

Body z kapturem

Body z kapturem to jeden z tych prezentów, który jest tak bez sensu, że pozostaje tylko zastanawiać się, kto to wymyślił. Maluch, który całe dnie leży, nie może się przekręcić, ułożyć a w dodatku dostaje ubranko z kapturem, które zdaje się być narzędziem tortur gniotącym plecki i szyję, na pewno nie będzie z tego faktu szczęśliwy. Dodatkowo, raczej nie taki był zamysł twórcy kapturów dotyczący ich przeznaczenia.

Baby mop

Baby mop początkowo uznawany był za żart ze strony Japończyków, ale od kilkunastu lat sukcesywnie opanowuje rynek „gadżetów” dla najmłodszych. W końcu każdy rodzic wie, że maluchy mogą zrobić bałagan. Dlaczego więc nie zmusić ich do sprzątania? To wydaje się filozofią stojącą za mopem dla niemowląt. Choć niektórym może wydawać się to zabawnym prezentem, raczej żaden rodzic, nie użyje swojego dziecka jako mopa, niezależnie od tego, jak bardzo by bałaganiło.

Chodzik

W skrócie, chodzik nie pomaga, a wręcz utrudnia naukę chodzenia. Używanie tych akcesoriów może powodować u maluchów m. in. skrzywienie kręgosłupa, wady stóp, kolan i bioder, czy nieprawidłowy, mniej stabilny chód. Więcej na temat chodzików przeczytasz w artykule

Dziecko chodzi - chodzik

Dlaczego chodzik nie uczy chodzić?

Chodziki mogą powodować wiele schorzeń i znacznie utrudnić rozwój dziecka. Problem z chodzeniem to tylko jedna z konsekwencji stosowania tego niebezpiecznego sprzętu. Zobacz jakie….

Dużo prezentów bardzo niskiej jakości

Większość rodziców może potwierdzić, że znacznie lepszym pomysłem jest jeden, konkretny, przydatny prezent niż cała torba drobiazgów, które zepsują się przy pierwszej lepszej okazji. Te prezenty raczej prędzej niż później trafią do kosza, nikomu się nie przysłużając.

Drogie prezenty nieskonsultowane z rodzicami

Najczęstszymi tego typu prezentami są  wózek, łóżeczko, czy w najgorszym przypadku fotelik samochodowy. Przy zakupie tak drogich i ważnych dla rodziców i samego dziecka sprzętów, należy wziąć pod uwagę upodobania i preferencje rodziców oraz wiele innych ważnych czynników. Nie jest to najlepsza opcja na prezent niespodziankę.

Nie tylko podczas zakupu bardzo drogich prezentów należy skontaktować się z rodzicami noworodka. Najlepiej jest zrobić to w każdym przypadku, gdy nie wiesz co kupić lub masz wątpliwości co do swojego pomysłu. Gwarantujemy, że lepiej kupić coś, co przyda się rodzicom i pochodzi z ich polecenia niż nietrafioną niespodziankę, która wyląduje na długie miesiące w kącie lub w najgorszym przypadku na śmietniku.

Autorka: Jagoda Różycka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię