Deformacja główki dziecka

19626


U niektórych dzieci możemy zaobserwować spłaszczenie główki, z czego to wynika?

Spłaszczenia głowy, czyli plagioceflie to bardzo poważny problem, z którym boryka się naprawdę wiele dzieci. Główka dziecka jest bardzo miękka na początku i do takich deformacji dochodzi naprawdę szybko. Niekiedy zdarza się, że plagiocefalia jest wrodzona. Kiedy dziecko jest większe, a w brzuchu mamy ma mało miejsca, może dojść do tego, że jego główka naciska na spojenie łonowe i się odkształca.

O wiele częściej jednak jest tak, że dziecko rodzi się z kształtną główką, a spłaszczenie pojawia się po czasie, czyli jest wynikiem nieprawidłowego układania dziecka. Jest to przede wszystkim wynik zbyt częstego leżenia na plecach, kiedy dziecko obciąża sobie potylicę. Rodzice od samego początku powinni myśleć o prawidłowym pozycjonowaniu dziecka, czyli odkładaniu maluszka raz na jeden boczek, raz na drugi, po to, żeby dziecko obciążało raz jedną stronę, raz drugą, a raz potylicę. Nie możemy dopuścić do stałego leżenia dziecka na plecach.

Główka może się odkształcić także na boku?

Tak, jeśli chodzi o plagiocefalie boczne, to one najczęściej wynikają z tendencji dziecka do ustawiania główki w jedną bądź w drugą stronę. Analogicznie, jak w przypadku spania na plecach, rodzice powinni także pilnować, aby ich dziecko nie spało zbyt często na jednym boku.

Od lewej główka kształtna, w środku odkształcenie boczne, z prawej spłaszczenie tylne.

Dziecko powinno więc spać na boku? W kontekście SIDS mówi się o tym, żeby dziecko spało na plecach?

Jeżeli chodzi o spanie dziecka nocą, to faktycznie zaleca się, aby maluch spał na plecach. W tym czasie rodzic też śpi i nie mamy aż tak dużej kontroli nad tym, co się dzieje z dzieckiem. Natomiast w ciągu dnia nasze dziecko może spać na boczkach, więc jak najbardziej wskazane jest układanie dziecka na boczki. Niemowlaka możemy odpowiednio pozycjonować np. w gnieździe noworodkowym, czyli rogalu, tak, aby uniemożliwić mu obrót zarówno na plecy, jak i na brzuszek.

Dziecko, które już przyzwyczaiło się do spania na jednej stronie, może protestować odkładane na drugi bok. Co wtedy?

Tak dzieje się bardzo często. Oczywiście nie chodzi o to, żeby rodzic zmuszał swoje dziecko do czegokolwiek. Rodzic powinien podążać za dzieckiem, niemniej w takiej sytuacji musi próbować tego odkładania na inną stronę. Próbować raz, drugi, trzeci aż w końcu może się uda, a jak następnego dnia znów spróbujemy, może być i tak, że dziecko od razu zaakceptuje tę pozycję.

Odpowiednie układanie dziecka do snu to profilaktyka, a jak postępować, kiedy spłaszczenie główki już się pojawi?

Obracanie dziecka to profilaktyka, ale także i terapia. Kiedy zauważymy już problem, tym bardziej należy pilnować, aby nie odkładać dziecka w jeden sposób. Aby zniwelować deformację, możemy zastosować także odpowiednią poduszkę i jest to jedyna poduszka, którą możemy zastosować u tak małego dziecka, gdyż ze względu na kręgosłup szyjny poduszki w łóżeczku nie są wskazane. Taka poduszka jest skonstruowana w ten sposób, że potylica jest odciążona, czyli ciężar ciała dziecka spoczywa na obrzeżach główki, a potylica jest w powietrzu. Nie ma natomiast sensu stosowanie poduszki w ramach profilaktyki. Jeżeli nie mamy żadnego problemu, dziecko nie powinno spać na poduszce. Przy dużych deformacjach konieczna jest już natomiast wizyta u chirurga, który zaleci noszenie specjalnego kasku. 

Co w sytuacji, jeśli rodzice zbagatelizują ten problem?

Wówczas dziecko będzie miało spłaszczoną główkę już na zawsze. Niekiedy włosy to maskują, ale bywa, że problem jest widoczny. Zawsze mówię rodzicom, że profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ do końca drugiego roku życia dziecka jego kości są na tyle elastyczne, że możemy jeszcze coś z tym zrobić. Kiedy kości staną się twardsze, deformacji nie da się już cofnąć.


Katarzyna Czech, fizjoterapeuta dziecięcy

fizjoterapeuta dziecięcy, certyfikowany terapeuta NDT- Bobath, certyfikowany terapeuta SIAT (SI wg. Ayres). Ukończyła także studia z zakresu wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej oraz oligofrenopedagogiki z Autyzmem i zespołem Aspergera. Pracuje z dziećmi już od wieku noworodkowego. Zajmuje się m.in. neurorozwojową terapią dzieci, terapią dzieci w schorzeniach neurologicznych (mózgowe porażenia dziecięce), korekcja wad postawy. Prowadzi również instruktarze dla rodziców dotyczące opieki i wspomagana dziecka w trakcie jego rozwoju. Prywatnie mama dwójki dzieci Emilki i Adasia

11 KOMENTARZE

  1. Jak prawidłowo ułożyć dziecko miesięczne które ma zniekształcona prawą część główki. Kłaść na prawa aby spłaszczyć czy na lewą? Ortopeda stwierdził nam na lewą a mi się to wydaje dziwne

  2. Witam, moja corka od urodzenia spi na boku i teraz zauwazylam ze jej glowka wyglada jakby miala Skafocefalia. W jaki sposob ja teraz ukladc do snu? Czy nalezy zakupic poduszki anty obracaniu glowki i powinna spac z glowka prosto?

  3. Witam.mam pytanie syn spi z glowa odwrócona częściej w lewa strone i jak go zachęcać żeby spal tez z odwrócona w prawa stronę?może odwracać glowe w 2 strony ale bardziej lubi lewa.w dzien kładę go na prawy bok ale się denerwuje tak lezac proszę o pomoc

  4. Witam.Mam wieki problem.Moja córka dostała ciemieniuche w 6 mać życia. Sama zaczęłam ją wyczesywać i drapać ….. I nieświadomie wgniotlam jej główkę ….. To straszne! Cm powyżej czoła . Wyczuwalne jest to palcem.Czy to się jeszcze wyprostuje ????? Proszę błagam o odpowiedz

  5. Witam mamy ten sam problem ze skośna główka chodziliśmy od pediatrów którzy stwierdzili ze to nie problem po fizjoterapeutów którzy stwierdzili ze w wieku roku już nic się się da zrobić potem chirurgo plastyk powiedział ze do dwóch lat się główka wyrówna teraz mamy 2.5 i główka jest taka jaka była czy da się jeszcze coś z tym zrobić?

  6. Dzień dobry najczęstszą przyczyną plaghiocephalii jest jest asymetria ułożeniowa wynikająca z ułożenia dziecka również już wewnątrzłonowo. Asymetria jest bezwzględnym wskazaniem do rehabilitacji- przypuszczam, że również dlatego dziecko było rehabilitowane. Natomiast czy powinni Państwo kontynuować rehabilitację trudno jest mi cokolwiek na ten temat powiedzieć- najlepiej żeby u Państwa na miejscu fizjoterapeuta dziecięce zobaczył dziecko i ocenił czy nadal jest nieprawidłowa dystrybucja czy też nie. Nie wiem również jak duże było te spłaszczenie u Was, a jakie jest teraz, czy były robione pomiary craniometrem, czy byli Państwo pod opieką neurochirurga? Zazwyczaj jest tak, że spłaszczenia się wyrównują do około 2 roku życia. Myślę, że w Waszym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem oraz fizjoterapeutą na miejscu. Sprawdzić raz jeszcze dziecko pod kątem napięciowy oraz poziom witamy D.

  7. Dzień dobry. Moje dziecko urodziło się dość duże, ponieważ ważyło dokładnie 4140g przy mojej wadze 64kg. Podczas porodu zostały użyte kleszcze dlatego że dziecko przy parciu z powrotem cofalo się przez co był brak postępów porodu. Synek urodził się że wzmożonym napieciem miesniowym. Po 2 miesiącach zostało to zauważone przez lekarza przy wizycie kontrolnej. Chodziliśmy z synkiem na rehabilitację przez rok. Teraz synek ma 2.5 roku i nadal skosna główkę (fakt jest taki że w porównaniu do tego jak ona wyglądała a jak jest dzisiaj jest duża różnica, jednak główka nadal nie jesy okrągłą tylko skosna). Czy jest coś co możemy zrobić na dzień dzisiejszy żeby jego główka była jak u innych dzieci? Czy powinniśmy nadal chodzić z nim na rehabilitację? Przestaliśmy go rehabilitowac gdy lekarze stwierdzili że napięcie mięśni jesy już prawidłowe. Czy może istnieje coś jeszcze co możemy zrobić? Poduszki raczej nie dadzą rady ponieważ synek w śnie co chwilkę zmienia pozycję. Czy jeśli tą wada nie wyrównała się do dnia dzisiejszego gdy ma 2.5 może się jeszcze wyrównać czy raczej są na to marne szanse? Bardzo proszę o odpowiedź. Szukam w Internecie jakiś wiadomości ale wszędzie piszą jedynie o niemowlakach a mój synek jest już większy. Bardzo mi przykro że ma krzywą główkę i może być w przyszłości źle traktowany przez to przez inne dzieci czy w szkole czy w dorosłości:(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię