Czym jest Tyta?

671
tyta dla pierwszoklasisty


Tyta, inaczej róg obfitości, to słodki prezent, który otrzymują dzieci rozpoczynające naukę w szkole.
Tyta ma kształt odwróconego stożka, najczęściej długiego na 50- 80 cm. 

Tytę należy wypełnić słodyczami według upodobań przyszłego pierwszoklasisty i zanieść na rozpoczęcie roku szkolnego. Dzieci otrzymują tytę podczas akademii inaugurującej nowy rok szkolny. 

Niektóre szkoły praktykują zakup takich samych tyt dla wszystkich pierwszoklasistów. Wówczas zajmuje się tym trójka rodzicielska. W innych placówkach rodzice kupują tytę samodzielnie i przynoszą ją na akademię podpisaną imieniem i nazwiskiem ucznia. Dobrze więc zorientować się wcześniej jakie zasady panują w konkretnej szkole. 

Wybierając tytę dla swojego dziecka warto też zwrócić uwagę na jej wielkość. Tyta wypełniona słodyczami osiąga niemałą wagę, dlatego też lepiej nie kupować drobnemu dziecku największej, ponieważ może mieć problem z jej uniesieniem. 

Zwyczaj obdarowywania przyszłych uczniów tytą pochodzi z Niemiec, a w Polsce jest najbardziej rozpowszechniony na Górnym Śląsku, choć coraz częściej pojawia się także w innych regionach kraju. 

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł o tradycji tyty, czyli słodkiego prezentu dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole! To piękny zwyczaj, który sprawia, że pierwszy dzień w szkole jest jeszcze bardziej wyjątkowy dla maluchów. Fajnie, że coraz więcej regionów w Polsce przyjmuje tę tradycję. Ciekawe, jakie inne zwyczaje związane z rozpoczęciem roku szkolnego są praktykowane w różnych częściach świata!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię