Niekompetentna położna środowiskowa?

1166
Położna bada noworodka


Po przyjściu na świat dziecka rodzice mają prawny obowiązek zgłosić się do położnej środowiskowej i przyjąć ją w domu na kilku wizytach patronażowych. Położna w czasie wizyt kontroluje stan i sytuację dziecka, ale też służy radą i pomocą świeżo upieczonym rodzicom. Zdecydowana większość położnych zalicza się do grona kompetentnych i świetnie przygotowanych do zawodu specjalistów.

Niestety, jak w każdym ogródku, wśród pięknych kwiatów, zdarzają się niepożądane rośliny. Tak i w tym zawodzie niekiedy zdarzają się panie, które udzielają mamom rad, delikatnie rzecz ujmując, nieaktualnych. 

Najwięcej kontrowersji zazwyczaj narasta wokół tematu karmienia piersią. Dlatego warto wciąż przypominać, że najlepszym specjalistom w tej dziedzinie jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Zdarza się, na szczęście coraz częściej, że położna jest równocześnie CDL, ale niestety nie jest to norma. W wypadku problemów z karmieniem najlepiej więc zasięgnąć rady CDL, a nie opierać się tylko na tym, co radzi położna.

Niestety mamy nierzadko skarżą się na sytuację, kiedy otrzymują od położnej wykaz artykułów spożywczych zakazanych podczas karmienia piersią, czy też nie otrzymują fachowej pomocy, gdy pojawią się problemy z karmieniem naturalnym, a jedyną radą, jaka pada z ust położnej, dotyczy przejście na mleko modyfikowane. 

Warto też pamiętać o tym, że rodzice mają prawo zgłosić niekompetencję położnej do odpowiednich instytucji:

  • Dyrektor placówki medycznej, który zatrudnia konkretną osobę,
  • Okręgowa izba pielęgniarek i położnych, 
  • Rzecznik odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię