Kotek Psotek

2254
Kotek Psotek - gra planszowa dla dzieci


Gra Kotek Psotek to świetna planszówka dla całej rodziny. Zabawa skonstruowana jest na zasadzie wyścigu – trzy zwierzątka: wiewiórka, myszka i ptaszek biegną w stronę drzewa, a kotek je goni. Ruchy na planszy wykonuje się zgodnie ze wskazaniami kostki – zielone oczko pozwala przesuwać jedno z trzech uciekających zwierząt, natomiast czarne oczko wyrzucone na kostce to przemieszczenie kotka. Żeby nie było nudno, na planszy znajdują się skróty, a kiedy kotek dosłownie depcze nam po piętach, można zwabić go z powrotem na jego posłanie, wykorzystując koci przysmak. Kafelek z jedzeniem dla mruczka jest jednak ograniczona ilość, dlatego też trzeba nimi mądrze gospodarować. 

Choć gra wydaje się bardzo prosta, istotne jest planowanie i dostrzeganie możliwych następstw działań. Uczestnicy muszą podejmować szereg decyzji, np. o tym, którym zwierzątkiem wykonać ruch, czy korzystać ze skrótu, kiedy zaoferować kotu przysmak, czy najpierw przesunąć zwierzątko, które ucieka, czy też kotka… Dzięki temu dzieci mogą dostrzec, jak ważne jest planowanie rozgrywki i jak wiele mogą zmienić pojedyncze decyzje. 

Kotek Psotek - plansza

Ciekawym aspektem gry jest fakt, że jej uczestnicy nie rywalizują, a wspólnie próbują pomóc zwierzętom uciec przed Kotkiem Psotkiem. Dozwolone są więc wszelkie dyskusje i wspólne planowanie ruchów. Dzięki temu rodzice wraz z pociechami mogą współpracować, wspólnie cieszyć się z sukcesów, ale również razem poradzić sobie z emocjami, które mogą się pojawić, jeśli nie uda im się uciec przed kotem. 

Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem nadmiernej kontroli przez dorosłych. Jeśli gra ma uczyć dzieci decyzyjności, to w pierwszej kolejności należy pozwolić dzieciom te decyzje podejmować, nawet jeśli dostrzegamy lepsze rozwiązania. Pamiętajmy, że błędy powinny być traktowane jako wspaniała okazja do nauki. Jeśli w dzieciństwie będziemy chronili nasze dzieci przed decyzyjnością i odpowiedzialnością, pozbawimy tych cech dorosłych, na których nasze pociechy niebawem wyrosną!. 

Pojedyncza rozgrywka zajmuje około 20 minut i jest przewidziana na jednego do ośmiu graczy. Tak, starsze dziecko spokojnie może zagrać w tę grę samodzielnie. Według twórców gra jest przeznaczona dla dzieci od trzeciego roku życia, jednak spokojnie można w zabawę zaangażować także mniejsze pociechy. Jeśli chcemy, aby grało z nami także młodsze dziecko, możemy mu powierzyć tylko jedno zadanie, jak np. rzut kostką w jego kolejce. Rundy są bardzo dynamiczne, tak więc najmłodszy będzie mógł się wykazać co chwilę. 

Kotek Psotek - recenzja

Sama plansza, jak i poszczególne dodatkowe elementy gry są kolorowe i przyjemne w odbiorze. Przed każdą rozgrywką na środku planszy montuje się przestrzenne drzewo wraz z gniazdem ptaka i schronieniem wiewiórki. Dzięki temu plansza staje się bardzo ciekawa, a poszczególne schronienia zwierzątek są wręcz dosłowne. 

Podsumowując gra Kotek Psotek do świetna propozycja dla rodzin, które chcą spędzić wspólnie czas. Dobra zabawa miesza się tu z nauką, jest przestrzeń do dyskusji i koniecznie trzeba podejmować decyzje. Gra świetnie sprawdzi się też jako prezent np. urodzinowy dla kolegi lub koleżanki z przedszkola albo młodszych klas podstawówki. 

Polecamy i życzymy udanej zabawy!  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię