Czym się kierować wybierając chustę kółkową?
Jest kilka ważnych elementów. Po pierwsze, moim zdaniem warto wybrać chustę z kółkami aluminiowymi i w większym rozmiarze, czyli M lub L. Są też chusty z kółkami plastikowymi, które są półokrągłe. Te plastikowe mogą jednak pęknąć, a ich kształt powoduje, że materiał gorzej na nich pracuje.
Ważny jest także splot chusty. Warto wybrać splot skośno-krzyżowy lub jakieś gradacje, jak np. splot jodełkowy, serduszkowy, diamentowy, czy też żakardowy, czyli ten, który najczęściej ma różne piękne wzory. Wiele zależy też od tego, dla jakiego dziecka wybieramy chustę. Dla malucha dobrze, żeby to była chusta nieco cieńsza, natomiast większe dziecko powinno być noszone w grubszej i bardziej nośnej tkaninie.
Dlaczego dla malucha polecasz cieńsze materiały? Nie możemy kupić od razu grubszej, która posłuży nam dłużej?
Grubą chustę ciężej się dociąga, co dla początkującego rodzica może być utrudnieniem. Poza tym u malutkiego dziecka nadmiar chusty musimy zgromadzić pod udami, więc jeśli materiału będzie bardzo dużo, a nóżka dziecka malutka, może się okazać, że mamy trochę za dużo tego materiału. W odwrotnej sytuacji, czyli jeśli starsze i cięższe dziecko włożymy do cienkiej chusty, materiał może się nam wżynać w ramię. Ja jestem zwolennikiem tego, żeby na dzień dobry kupować średniej grubości chusty, które poradzą sobie i z maluchem, i z nieco większym dzieckiem.
W jaki sposób odczytuje się grubość chusty?
Mówimy tu o gramaturze. Jeśli mamy np. 220 g/m2 to znaczy, że metr kwadratowy tej chusty waży właśnie 220 gram.
Jaką gramaturę ma więc cienka chusta?
- Chusty cienkie – 190 – 230 g/mkw – polecane dla początkujących
- Średnie – około 230 – 260 g/mkw do nawet 300 g/m kw
- Grube – powyżej 300 g/mkw
Długość w wypadku chust kółkowych także ma znaczenie?
Chusty kółkowe najczęściej mają długość od 1,70 m do 2,30m. Standardowy wymiar to 2,10m. Decydując o długości, należy brać pod uwagę przede wszystkim gabaryty rodzica.
Chusty mają także różny skład?
Tak, standardowo są one wykonane z bawełny, ale często stosuje się także różne domieszki. Zanim jednak zdecydujemy się na jakąś domieszkę, warto zapoznać się z charakterystyką różnych materiałów. Przykładowo na lato polecany jest bambus, który jest przewiewny i odprowadza potencjalną wilgoć. Bambus jest jednak też bardzo śliski, co niewprawionemu rodzicowi może utrudniać motanie chusty. Na lato wskazane są także len i konopie, które również są przewiewne, ale z drugiej strony nowa chusta z tymi domieszkami może być dość twarda, tak więc trzeba będzie ją najpierw wyprać, wyprasować i zawiązać kilka razy, żeby stała się bardziej przystępna i żeby łatwiej się nią pracowało. Chusty z domieszką lnu są także polecane rodzicom nieco cięższych dzieci, gdyż jest to materiał bardziej zwarty, a tym samym bardziej nośny, aniżeli sama bawełna.
Domieszek jest dość dużo, jednak początkującym rodzicom zazwyczaj polecam bawełnę, gdyż nawet jeśli wydarzy się jakikolwiek wypadek, np. dziecko uleje, to mogą wrzucić chustę do pralki razem z ubrankami dziecka, wyprać, wysuszyć i bez większych komplikacji dalej używać. Domieszki są bardziej wymagające, gdyż nierzadko trzeba je albo prać w specjalny sposób, albo np. suszyć rozłożone.
O czymś jeszcze musimy pamiętać, decydując się na wybór chusty kółkowej?
Ważne jest również tzw. ramię. Można kupić chustę z ramieniem prostym albo zakładkowym. Ramię proste to materiał obszyty wokół kółek. Natomiast zakładkowe to obszycie kółek w taki sposób, że materiał układa się w formie zszytych zakładek. Dla początkujących rodziców proponuję zawsze ramię proste, gdyż łatwiej prawidłowo je ułożyć. Istnieją też ramiona półzakładkowe, czyli obszyte w znacznie mniejsze zakładki.
Może wyda się to zabawne, ale przy wyborze chusty kółkowej ważny może być także kolor, szczególnie kiedy rodzic dopiero uczy się chustować. Motając, szczególnie maleńkie noworodki, w chuście kółkowej, warto odwrócić na plecach krawędź chusty, czyli zamienić górę z dołem. Daje nam to stabilizację boczną, co jest ważne dla malucha, u którego próbujemy dbać o symetrię. Chustując natomiast w ten sposób większe dziecko, kumulujemy jego ciężar pod pupą, co sprawia, że jest nam łatwiej nosić. Chusta, która ma krawędzie w różnych kolorach może więc na początku ułatwić odwracanie krawędzi, a tym samym przyspieszyć naukę motania chusty.