Jak wybrać Biblię dla dziecka?

70


Z okazji Komunii Świętej warto postawić na prezent, który z jednej strony kojarzy się z religijną stroną uroczystości, z drugiej natomiast – sprawi przyjemność świętującemu. Jednym z takich klasyków z pewnością jest Biblia dla dzieci. To wyjątkowa publikacja, która – jeśli zostanie odpowiednio dobrana – będzie cieszyła zarówno bezpośrednio po wręczeniu, jak również przez kolejne lata. Ponieważ samo Pismo Święte jest dość trudne w odbiorze, warto poświęcić nieco czasu na znalezienie przystępnego wydania. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupów.

Z artykułu dowiesz się:

1. Dlaczego warto kupić Biblię dla dzieci?

2. Biblia dla dzieci. Jak wybrać odpowiednią?

3. Jak czytać Biblię z dzieckiem?

Jeśli planowanym prezentem ma być Biblia dla dzieci, a kupujący nie miał wcześniej doświadczenia z książkami tego typu, na początku może czuć się przytłoczony możliwościami. Można kupić wyłącznie Pismo Święte Nowego Testamentu, jak również wydania łączące Stary i Nowy Testament. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które omawiamy poniżej.

Dlaczego warto kupić Biblię dla dzieci?

Jak wspomnieliśmy już na początku, Biblia sama w sobie to nie jest łatwa książka. Wielu dorosłym przekaz płynący z opowieści wydaje się trudny w odbiorze – zwłaszcza ze względu na użyty styl oraz alegoryczny charakter opowieści. Dzieci również odkrywają ten sens stopniowo – najpierw czerpiąc informacje od rodziców, później w ramach katechezy czy nabożeństw.

Biblia dla dzieci to specjalne wydanie najsłynniejszej książki świata, przedstawiające biblijne opowieści w przystępnej, uproszczonej formie, często z pięknymi ilustracjami, przybliżając podstawowe informacje i najważniejsze kwestie. W konkretnych opowieściach akcent często przesunięty jest na motywy moralności i refleksje nad postępowaniem bohaterów. Często pojawiają się również pytania, które dziecko może odnieść do swojej własnej sytuacji. W ten sposób Biblia staje się dobrym pretekstem do rodzinnej rozmowy na tematy dotyczące nie tylko religii, ale życia w ogóle.

Biblia dla dzieci. Jak wybrać odpowiednią?

Jaką Biblię kupić? Jakie wymogi powinna spełniać publikacja, aby książka stała się doskonałym pomysłem na prezent? Wiele zależy tutaj od wieku dziecka – często wydawcy w opisach sugerują, do jakiej grupy dopasowane są treści. Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę także możliwości poznawcze dziecka, jego umiejętności skupiania się, analizowania czy nawet samodzielnego czytania.

Dla najmłodszych czytelników przewidziane są Biblie i opowiadania inspirowane świętą księgą. Wyróżnia je krótki i nieskomplikowany tekst oraz przyciągające wzrok kolorowe obrazki. Często takie książki mają specjalne, wzmacniane okładki. Dla starszych dzieci, na przykład przygotowujących się do pierwszej Komunii Świętej, proponujemy wersje Biblii z większą ilością tekstu. Im starsze dziecko, tym bardziej można je rozwijać. W wydaniach dla nastolatków można spodziewać się choćby dodatkowych objaśnień nawiązujących do kontekstu historycznego czy kulturowego.

Jak czytać Biblię z dzieckiem?

Do wieku dziecka warto dopasować także sposób lektury. Biblia dla maluchów może być traktowana dokładnie tak, jak inne książeczki dla dzieci. Warto jednak już kilkulatkom tłumaczyć, na czym polegają różnice między Biblią a książeczkami z bajkami. Z pewnością można odwoływać się tu do zajęć katechezy czy treści przedstawianych na mszy w kościele. Co ważne, Biblia dla dzieci stanowi wybór opowieści. Nie ma w tym nic złego – młodsze dzieci nie muszą znać całego Pisma Świętego ani historii narodu wybranego.

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaką Biblię wybrać dla dziecka, zdecyduj się na tę nieco poważniejszą. Zdecydowanie lepiej postawić na rozwój umiejętności i czytanie Biblii z rodzicem niż zbyt banalne treści, które szybko znudzą.

Reasumując, możemy stwierdzić, że warto kupować wersje Biblii dla dzieci. Przystępny język, odpowiednia forma graficzna, a dodatkowo również wspólne czytanie z rodzicem sprawią, że kilkulatkowi zdecydowanie łatwiej będzie przyswoić nierzadko zawiłe treści.


Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię