Czy dziecko może poruszać się po chodniku lub drodze rowerowej hulajnogą, deskorolką czy na rolkach?

639
dziecko na hulajnodze


Czy droga rowerowa jest tylko dla rowerów? Już nie! 

30 marca 2021r. weszła w życie zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która określa zasady poruszania się na tzw. urządzeniach wspomagających ruch. Są to urządzenia napędzane siłą mięśni, z których korzystamy w pozycji stojącej, czyli właśnie hulajnoga, deskorolka, wrotki, czy rolki. 

W myśl tych przepisów osoba jadąca np. na hulajnodze (zwykłej, nie elektrycznej), ma prawo poruszać się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów jak i drodze dla rowerów. 

(Definicja drogi rowerowej: droga dla rowerów – drogę lub część drogi niebędącą jezdnią, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczoną do ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch art 2.5).

Jadąc po drodze dla pieszych należy jednak pamiętać, że :” Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, korzystając z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. (art. 15a.3)

Na urządzeniu wspomagającym ruch można się poruszać także po chodniku. 

W strefie zamieszkania pierwszeństwo na drodze ma pieszy. Osoba jadąca na hulajnodze, deskorolce czy na rolkach ma natomiast pierszeństwo przed pojazdem.

1 KOMENTARZ

  1. A dlaczego miałoby nie móc jeździć. Córka śmiga po chodniku rowerkiem biegowym woody. Po to dali takie zmianie w ustawie, żeby móc z tego korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię