Czy droga rowerowa jest tylko dla rowerów? Już nie!
30 marca 2021r. weszła w życie zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym, która określa zasady poruszania się na tzw. urządzeniach wspomagających ruch. Są to urządzenia napędzane siłą mięśni, z których korzystamy w pozycji stojącej, czyli właśnie hulajnoga, deskorolka, wrotki, czy rolki.
W myśl tych przepisów osoba jadąca np. na hulajnodze (zwykłej, nie elektrycznej), ma prawo poruszać się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów jak i drodze dla rowerów.
(Definicja drogi rowerowej: droga dla rowerów – drogę lub część drogi niebędącą jezdnią, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczoną do ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego oraz osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch art 2.5).
Jadąc po drodze dla pieszych należy jednak pamiętać, że :” Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, korzystając z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. (art. 15a.3)
Na urządzeniu wspomagającym ruch można się poruszać także po chodniku.
W strefie zamieszkania pierwszeństwo na drodze ma pieszy. Osoba jadąca na hulajnodze, deskorolce czy na rolkach ma natomiast pierszeństwo przed pojazdem.
A dlaczego miałoby nie móc jeździć. Córka śmiga po chodniku rowerkiem biegowym woody. Po to dali takie zmianie w ustawie, żeby móc z tego korzystać.