Zapowiedź: Nasze duszkiEmocje towarzyszą każdemu z nas, a inteligencja emocjonalna coraz częściej jest stawiana na równi, jeśli nawet nie wyżej, aniżeli iloraz inteligencji. Często wymagamy od dzieci, aby się nie złościły, nie bały czy też nie wstydziły. Chcielibyśmy, aby umiały okiełznać swoje uczucia, tymczasem nasuwa się pytanie, czy my, dorośli sami to potrafimy? Młody człowiek uczy się całego otaczającego go świata, uczy się również tego, co dzieje się w jego wnętrzu. Złość czy smutek pojawiają się samoczynnie, a dziecku często trudno jest je zauważyć, a co dopiero nad nimi zapanować. Rodzice uczą, dzieci mówić, liczyć i nazywać kolory, opisują im zewnętrzny świat, a ten wewnątrz niestety często każą odkrywać samodzielnie, nierzadko wymagając na tym etapie także empatii, zrozumienia innych.

Często dorośli lekceważą emocje dziecka, mówiąc np. „nic się nie stało”, „nie płacz”, czy też mówiąc dziecku, jak ma się zachować, co powinno czuć, a czego nie, zamiast po prostu zauważyć i nazwać to, co dziecko czuje, w danym momencie, bez oceniania jego uczuć.

W dawnej encyklopedii znalazł się zapis, że koń, jaki jest, każdy widzi. W naszej kulturze niestety podobnie traktuje się emocje. Smutek, strach, radość i złość też każdy z nas zna, ale czy aby na pewno je rozumiemy? Czy potrafimy z nimi żyć i czerpać z tych emocji? Każda z nich jest dobrą, jednak nie zawsze potrafimy je właściwie wykorzystać, a nawet o nich rozmawiać. Podobnie jest z naszymi dziećmi. Dlatego tak ważne jest, aby uzmysłowić dzieciom emocje, wspólnie zastanowić się np.nad tym, dlaczego ludzie płaczą, co można zrobić ze smutkiem i dlaczego nie należy przed nim uciekać.

Projekt zebrał potrzebną kwotę. Czekamy na wydanie książki. Jak tylko się ukarze, opublikujemy jej recenzję.

 

Projekt wydania książki „Nasze duszki – poznaj moc swoich emocji”, jest propozycja dla rodziców i szeroko rozumianych terapeutów, którzy chcieliby poświęcić emocjom więcej czasu. Pokazać je dzieciom, wytłumaczyć ich wartość i znaczenie. Książka autorstwa Marty Połomskiej, psychologa i psychoterapeuty, ma ogromną szansę stać się wspaniałym narzędziem ułatwiającym dzieciom rozumienie emocji, a rodzicom rozmawianie na ich temat. Tłumaczymy dzieciom świata za pomocą bajek, czy też stworzonych dla nich postaci daje wspaniałe efekty, pozwala bowiem spojrzeć na dane zagadnienie w bardziej przystępny sposób.

Książka „Nasze duszki” jest na razie projektem, jej wydanie zależy od wsparcia, cegiełki każdego, kto dostrzega jej potencjał i wartość, jaką może przynieść najmłodszym. Zbiórka środków na wydanie publikacji odbywa się za pomocą portalu PolakPotrafi.pl a nasz portal objął publikację patronatem medialnym. Dlaczego? Bo jesteśmy entuzjastami wszystkiego, co sprzyja rozwojowi i wychowaniu najmłodszych, a ten projekt naszym zdaniem niesie w sobie ogromną wartość zarówno dla dzieciaków, jak i dla rodziców. Trzymamy kciuki i zachęcamy do wsparcia inicjatywy.

Tymczasem przeczytaj wywiad z Martą Połomską, autorką książki, z którego dowiesz się więcej o dziecięcych emocjach.

Złość, strach, radość. Emocje są ważne

Jaką rolę odgrywają emocje w naszym życiu? Sfera emocjonalna jest ogromnie ważna. Emocje towarzyszą nam codziennie, w różnych sytuacjach, informują nas o tym, co jest […]

2 komentarze

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*