Wyprawka dla noworodka

595
Wyprawka dla noworodka - mam z dzieckiem


Kiedy w domu pojawia się noworodek, wraz z nim, a często nawet wcześniej, w życiu domowników zachodzą liczne zmiany. Świeżo upieczeni rodzice, dla dobra wszystkich, muszą pogodzić się z przeorganizowaniem czasu wolnego, zmianami w grafiku pracy, przemeblowaniami, dopasowaniem przestrzeni do małego człowieka oraz, co często najbardziej bolesne, całkowitym porzuceniem znanych i lubianych pór snu i odpoczynku. Część z wymienionych wyżej zmian dokona się samoczynnie, na niektóre nie da się przygotować, a inne warto przemyśleć i wprowadzić w życie z wyprzedzeniem.

Dziś zajmiemy się tymi, które dla większości są jasne i zazwyczaj wprowadzane jeszcze przed wielkim dniem przybycia malucha do domu. Do tych zmian należy oczywiście przygotowanie przestrzeni dla nowego członka rodziny, co wymaga niemałego nakładu pracy, bez względu na to, czy rodzice urządzają cały pokój, czy tylko kącik do snu i pielęgnacji.

Poza koniecznymi przemeblowaniami bardzo istotne jest też skompletowanie wyprawki dla noworodka. Najlepiej, gdy rodzice zajmują się tym wszystkim zdecydowanie wcześniej, dlatego też podpowiadamy listę koniecznych i przydatnych akcesoriów. Większość z nich, jeśli nie wszystkie, można znaleźć w sklepach stacjonarnych i/lub internetowych, np. sieci SMYK.

Ubranka

Badania USG zazwyczaj pozwalają rodzicom poznać orientacyjną wagę i wzrost dziecka. Zawczasu można się więc przygotować i kupić podstawowe ubranka w odpowiednim rozmiarze. Nie warto jednak robić ogromnych zapasów na start z trzech prostych powodów. Po pierwsze badanie USG pozwala jedynie oszacować wymiary dziecka, tak więc może się okazać, że nasz maluszek będzie potrzebował mniejszych lub większych ubranek, niż zakładaliśmy. Po drugie, rozmiarówki różnych sklepów zdecydowanie się od siebie różnią, dlatego też nie zawsze deklarowany przez producenta rozmiar pasuje na dziecko idealnie. Po trzecie, maluchy w pierwszych miesiącach życia naprawdę szybko wyrastają ze swoich ubranek.

Ważne jest także to, co chcemy kupić. Dziecięca garderoba to zazwyczaj: body, bluzeczka, spodenki, skarpetki. Jesienią i wiosną może się dodatkowo przydać cieńszy kombinezon i czapeczka, a zimą także grubsze rajstopki i ciepły kombinezon. Do spania przydadzą się śpioszki lub pajacyki, a stópki najlepiej chronić bucikami – tzw. niechodkami.

Wybierając ubranka, polecamy kierować się wygodą przyszłego właściciela, a nie wyglądem. Pamiętajmy, że noworodek większość czasu spędza na plecach i nie potrafi się samodzielnie przekręcić, czy też poprawić. Dlatego ubranka z zapięciami z tyłu czy kapturami lepiej zostawić na sklepowej półce. Wybierając spodenki, warto zwrócić uwagę na te z szerokim pasem, który nie będzie uciskał małego brzuszka. Natomiast w kwestii dobrego kombinezonu na zimę polecamy znaleźć taki, który będzie miał specjalne zakładki na rączkach i nóżkach, ich wywinięcie eliminuje konieczność wkładania bucików i rękawiczek, co u maluszków bywa bardzo kłopotliwe (dla wszystkich zainteresowanych).

Akcesoria do karmienia niemowląt

Akcesoria związane z karmieniem dziecka zależeć będą głównie od tego, czy rodzice wybiorą karmienie piersią, czy też podawanie dziecku mleka modyfikowanego. W pierwszym przypadku polecamy mamusiom zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne i dobrze dobrany biustonosz. Przydatna może być także specjalna poduszka do karmienia – tzw. rogal. Mamusiom, które w trakcie karmienia naturalnego chciałyby zebrać zapasy swojego pokarmu, celem zamrożenia i podania dziecku w późniejszym czasie, polecamy natomiast kolektor pokarmu lub laktator. Ten drugi może się także przydać w początkowej fazie karmienia, kiedy mama musi pobudzić u siebie laktację. W wypadku problemów z karmieniem niezbędne mogą okazać się także nakładki na brodawki. Jeśli natomiast rodzice wybiorą mieszanki, potrzebne będą butelki (celowo używamy liczby mnogiej, gdyż nierzadko dzieci muszą przetestować kilka butelek, nim wybiorą swoją ulubioną), akcesoria do czyszczenia butelek, jak również (opcjonalnie) podgrzewacz.

Pieluszki dla dzieci

Tu rodzice mają wybór między jednorazowymi pieluszkami (potocznie zwanymi pampersami) lub nowoczesnymi pieluszkami wielorazowymi. W obu kategoriach asortyment jest bardzo szeroki. Poza pieluszkami polecamy także zaopatrzyć się w zapas chusteczek nawilżanych (warto zwracać uwagę na skład i w miarę możliwości wybierać te nasączane wodą) lub płatków kosmetycznych, jeśli zdecydujemy się przemywać bobasa czystą wodą.

Akcesoria do pokoiku

To przede wszystkim bezpieczne łóżeczko (samodzielne lub dostawka do łóżka rodziców), materacyk (są różne systemy wypełnienia dziecięcych materacyków i co za tym idzie twardości tychże), prześcieradełko (polecamy zakup kilku sztuk, żeby zawsze mieć w zanadrzu czyściutkie, gdyby maluszkowi zdarzyło się np. ulać po jedzeniu). Poza łóżeczkiem przyszli rodzice powinni pomyśleć także o akcesoriach związanych z przewijaniem dzidziusia. Tu przydatne będą takie rozwiązania jak przewijak (montowany np. na łóżeczku lub szafce obok łóżeczka). Ponadto polecamy rozważenie zakupu monitora oddechu i elektronicznej niani. Dodatki, takie jak karuzelę nad łóżeczko czy grające zabawki, można spokojnie kupić z opóźnieniem lub przez pierwsze pół roku życia przetrzymać gdzieś dalej od maleństwa (jest to kwestia przebodźcowania dziecka, którą niejednokrotnie poruszaliśmy na łamach naszego portalu).

Akcesoria do kąpieli

Kąpiel noworodka, to kolejny ważny moment w ciągu dnia. Tu z dodatkowych akcesoriów potrzebna będzie wanienka lub specjalne wiaderka do kąpieli maluszka. Ponadto konieczny będzie także termometr, który umożliwi kontrolę temperatury wody. Dla maluszków polecamy także specjalne ręczniczki z kapturkiem, które pomagają szybko i łatwo odkryć wykąpanego dzidziusia.

Wózek i fotelik samochodowy

Wybierając fotelik, warto kierować się przede wszystkim testami bezpieczeństwa oraz właściwie dobrać model do posiadanego samochodu. Poza wózkiem polecamy także rodzicom zapoznać się z tematem chust do noszenia maluszków. Jeśli dzidziuś urodzi się zimą, warto zastanowić się nad zakupem specjalnego śpiworka do fotelika samochodowego.

Gadżety dla dziecka

Z szerokiej grupy dodatkowych akcesoriów dla dzieci bardzo polecamy zakup dobrych gryzaków. Kwestia smoczków jest natomiast indywidualnym wyborem rodziców (nierzadko skorelowanym z przebiegiem laktacji), niemniej warto jeden smoczek mieć na podorędziu. Kiedy maluszek zacznie już być ciekawym świata małym odkrywcą, polecamy maty edukacyjne i książeczki kontrastowe. Kolejnym krokiem będzie natomiast fotelik do karmienia. Zakupu chodzików natomiast bardzo nie polecamy (z uwagi na zaburzenia prawidłowego rozwoju dzieci, do którego to chodziki nierzadko się przyczyniają).

Podsumowując, oczekując na narodziny maluszka, przyszli rodzice muszą się liczyć z niemałymi zakupami, które w praktyce mogą jednak okazać się bardzo przyjemne. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze dzieci grzecznie czekają z przyjściem na świat do książkowego 38 tygodnia ciąży. Dlatego też raz jeszcze zachęcamy do nieodkładania kompletowania wyprawki na ostatni moment. Może się bowiem okazać, że całe to zadanie spadnie na barki przyszłego tatusia i w dodatku będzie on musiał uwinąć się ze wszystkim w ciągu trzech dni, które mamusia z dzieckiem spędzą w szpitalu. Takiej sytuacji nikomu nie zazdrościmy!

Kompletując wyprawkę dla dzidziusia, zerknij do specjalnego działu z wyprawką sklepu SMYK.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię