Uważność i Spokój Żabki

2255
Uważność i spokój żabki


Stres, kreślenie czarnych scenariuszy, gonitwa myśli. Przypuszczalnie nie ma na świecie człowieka, który nie wiedziałby, czym jest bezsenna noc, czy też wieczór, w którego trakcie myśli nie pozwalają zasnąć zmęczonemu ciału. Takie sytuacje dotyczą nie tylko dorosłych. Świat dzieci także jest naładowany emocjami, nie zawsze pozytywnymi. Maluchy, podobnie jak rodzice także miewają problemy, niekiedy poważne, a niekiedy błahe, jednak w świadomości dziecka urastające do rangi katastrofy. Jak poradzić sobie z bezsennym wieczorem? Autorka książki “Spokój i uważność żabki podpowiada, aby przenieść uwagę z głowy do brzucha. Wsłuchać się w swój oddech, obserwować ruchy mięśni. W brzuchu nie ma żadnych myśli. Tam jest cicho i spokojnie.

Książka:

Uważność i spokój żabki

Autor: Eline Snell

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Ilość stron: 160          Rok wydania: 2015

Książka Uważność i Spokój Żabki wyrasta z metody mindfulness, czyli uważnej obecności. Prof. Jon Kabat Zinn definiuje tę metodę jako: bycie skoncentrowanym w określony sposób: świadomie, tu i teraz, bez wartościowania i oceniania. Autorka książki, Eline Snell jest holenderską trenerką, która opracowała metodę relaksacji dla dzieci, a także trenerką mindfulness. O skuteczności proponowanych przez Snel metod może najlepiej świadczyć fakt, że dotarły one już do setek tysięcy dzieci i ich rodziców, m.in. poprzez fundowanie przez holenderskie Ministerstwo Edukacji szkolenia dla nauczycieli zainteresowanych zgłębieniem tej tematyki.

Książka składa się z 10 rozdziałów oraz 11 nagrań dołączonych na płycie CD. Poszczególne rozdziały pomagają zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom zrozumieć niektóre myśli i towarzyszące im zachowania, a także nad nimi zapanować. Przykładowo autorka uświadamia dzieciom, że nie muszą reagować natychmiast na każdą myśl, która pojawi się w ich głowach, czy też na wszystko, co zobaczą, czy usłyszą. Żeby zobrazować najmłodszym takie działania, na jednym z nagrań omawiane jest zachowanie tytułowej żabki, która skacze, a następnie zatrzymuje się i nieruchomieje. Jest skupiona, uważna i potrafi się nie ruszać. Dziecko też może takie być, a im częściej będzie próbowało, tym częściej będzie ćwiczyło uważność i koncentrację.

W omawianej książce autorka opisuje także m.in. dziecięce burze emocjonalne. Wyjaśnia, jak rodzice mogą pomóc dziecku dostrzegać i akceptować emocje i nastroje, które mu towarzyszą. Walka z uczuciami, którą nierzadko prowadzą rodzice i do której skłaniają dzieci, nierzadko kończy się wybuchami, nieprzyjemnymi dla każdej ze stron. Lektura tego rozdziału może uzmysłowić rodzicom, że młody człowiek potrzebuje ich obecności i wsparcia także w trakcie wybuchów emocjonalnych. Ucząc dzieci, jak proponuje autorka, rozpoznawania swojej własnej prognozy pogody, dajemy im umiejętność rozpoznawania uczuć, ale nie przyklejamy krzywdzących łatek. Dzięki temu dziecko wie, że się boi, ale nie uważa się za tchórza.

W książce sporo treści dotyczy także bycia miłym, ćwiczenia życzliwości, cierpliwości i odpuszczania. Czytelnicy dowiedzą się z nich, czy odpłacanie pięknym za nadobne faktycznie pomaga, czy też jak bardzo odpuszczenie może pomóc w dźwiganiu trosk i pragnień. Nagrania na płycie to natomiast 11 ćwiczeń, które przede wszystkim pomagają się wyciszyć i skoncentrować na chwili obecnej. Punktem wyjścia w proponowanych ćwiczeniach jest umiejętność skoncentrowania uwagi na oddechu, dzięki czemu dziecko może odciąć się od zewnętrznych, jak i wewnętrznych bodźców, wyrwać z gonitwy pędzących myśli i odsunąć na chwilę od problemów.

Książka oraz dołączone do niej ćwiczenia kierowane są głównie do dzieci od 5 do 12 roku życia. To założenie potwierdza także prosty język i liczne metafory, które sprawiają, że treść jest przystępna dla najmłodszych czytelników. Rodzicom ta lektura także powinna się jednak spodobać. Uważność przyda się bowiem każdemu, a burze emocjonalne nie kończą się przecież wraz z dorosłością, o czym rodzice z pewnością wiedzą doskonale (komu z nas nie zdarzyło się zdenerwować na własne dziecko w zasadzie z powodu błahostki?). Zielona żabka może więc stać się ciekawą lekturą dla całej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię