Szczepionki, nie daj się zwariować

1842


Wielu, szczególnie młodych, rodziców boryka się z podjęciem decyzji, czy i na co zaszczepić swoje dziecko. Głosy przeciwników szczepień i lekarzy, zazwyczaj zupełnie odmienne, powodują dezorientację, gdyż obie strony, powołując się na dobro dziecka, nawołują do zupełnie przeciwnych zachowań. Pomimo nacisków państwa, decyzja i jej konsekwencje spoczywają w zupełności na rodzicach, dlatego warto sięgnąć po fachową literaturę dotyczącą tego zagadnienia.

Jedną z wręcz obowiązkowych pozycji jest książka „Szczepionki nie daj się zwariować” autorstwa Izabeli Filc- Redlińskiej. Autorka jest dziennikarką specjalizującą się w tematyce zdrowia i medycyny, publikującą m.in. na łamach licznych polskich czasopismach opiniotwórczych. Książka napisana została na podstawie licznych wywiadów ze specjalistami różnych dziedzin, zajmującymi się tematyką okołoszczepionkową. Fakt, że autorka jest dziennikarką, a nie lekarką, sprawia, że książka pozbawiana jest medycznego żargonu i tym samym jest przystępna dla czytelników niezwiązanych bezpośrednio ze środowiskiem medycznym.

O ile odwlec szczepienie, jeśli dziecko przeszło ostrą infekcję bakteryjną leczoną antybiotykami lub lekką infekcję w postaci np. zapalenia gardła?
Czy dziecko może się zarazić wirusem polio, oblizując rączkę sklepowego wózka (u ząbkującego malucha takie zachowanie nie jest niczym niezwykłym)?
Jak zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny?
Czy i na co szczepić dziecko z zaburzeniami odporności?

– To tylko kilka spośród wielu pytań, na które Izabela Filc- Redlińska odpowiada w swojej książce. Rodzice znajdą w tej publikacji także informacje dotyczące m.in. wyjaśnienia, jak działają szczepionki, jaki jest ich skład, czym są szczepionki skojarzone oraz niepożądane odczyny poszczepienne. Szeroko opisane zostały również choroby, przed którymi szczepienia mają nas chronić. Ponadto autorka nie uchyla się od trudnych tematów, jakimi są powiązanie autyzmu ze szczepieniami, zawartość rtęci w szczepionkach, czy ruchy antyszczepionkowe.

Poza wywiadami z ekspertami, w książce znalazło się również kilka rozmów z rodzicami, które odzwierciedlają obawy sporej części świadomych rodziców. W specjalnie wyszczególnionych miejscach pojawiają się często zadawane przez opiekunów pytania, na które autorka zwięźle i jednoznacznie odpowiada.

Ta licząca ponad 200 stron publikacja podbudowana została solidną bibliografią oraz wypowiedziami licznych przedstawicieli świata medycznego, którzy dla uwiarygodnienia swoich tez wypowiadają się na łamach książki pod własnym nazwiskiem. W pozycji nie brakuje także wyników badań prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin oraz porównań systemu szczepień w Polsce i za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię