Stres u dziecka, czyli jak pomóc w trudnych sytuacjach

2718


Przyjęło się uważać, że dzieciństwo jest czasem radości, beztroski i szczęścia. Nic bardziej mylnego. Jest ogromna różnica w postrzeganiu i ocenianiu dziecięcej rzeczywistości przez dzieci i przez osoby dorosłe. Często to, co dla nas jest obojętne lub wywołuje tylko lekkie napięcie, dla dzieci może być źródłem ogromnego stresu, którego się nie spodziewamy. To, co dla nas jest normalne i bezpieczne, dla dzieci może okazać się zagrażające i burzące ich porządek świata.

Ten krótki fragment książki już sam z siebie stanowi świetną recenzję i dowód na to, że warto zajrzeć do książki autorstwa Doroty Kalinowskiej. Stres u dziecka, czyli jak pomóc w trudnych sytuacjach, to pozycja wydana w przez Świat Książki w 2014 r. Autorka, na niespełna 180 stronach przybliża rodzicom zawiłości dziecięcej psychiki, pokazuje jakie zachowania dzieci mogą świadczyć o tym, że są zestresowane, a także ukierunkowuje rodziców na działania, jakie powinni podejmować.

W pierwszej części książki autorka pochyla się nad rozwojem emocjonalnym dzieci, opisując poszczególne emocje, jakie mogą im towarzyszyć oraz ukazuje rodzicom sposoby, w jakie ich pociechy mogą próbować sobie z nimi radzić. Warto pamiętać, że proces uczenia się dotyczy także tej sfery życia. Panowanie nad emocjami zaczyna się od ich dostrzeżenia, nazwania. Jest to proces, w którym rodzice powinni pomóc swoim dzieciom zarówno rozmową, jak i przykładem. Małe dzieci nie zawsze są w stanie zakomunikować nam, że coś je stresuje, czy smuci. Autorka rodzi więc, aby rodzice bacznie obserwowali zabawę maluchów. W wieku trzech lat rozwija się u nich bowiem zdolność zabawy symbolicznej, którą mogą komunikować np. problemy z jakimi borykają się w przedszkolu. Ponadto dzieci swoim zachowaniem zazwyczaj naśladują dorosłych. Rodzice mogą więc w zabawie czy kontaktach z rodzeństwem spojrzeć na dziecko jak w lustro. Może się okazać, że w kłótni pomiędzy misiami rodzic dostrzeże samego siebie, co może stanowić bodziec do wprowadzenia lepszych zmian.

Sporą część książki zajmują najczęstsze sytuacje stresowe które pojawiają się w życiu maluchów. Rodzice mogą więc przeczytać jak może czuć się ich dziecko, gdy na świecie pojawi się brat czy siostra, jakie emocje towarzyszą dziecku w sytuacji rozstania rodziców, czy też maluchowi, który dostanie się do szpitala. Autorka opisuje sytuację z perspektywy dziecka, ale także podpowiada rodzicom co mogą zrobić, aby ich pociecha poczuła się lepiej. Dla przykładu rodzice, którzy chcą się rozwieść powinni zapewnić dziecko, że nie ono jest winne, powinni także wyjaśnić jak będzie wyglądała sytuacja po rozwodzie, tak aby dziecko miało świadomość tego, co się zmieni.

W książce poruszana jest także sytuacja dzieci, które doświadczają przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej, jak również dzieci zaniedbywanych. W tej części nie brakuje rad dla dorosłych, którzy są świadkami przemocy stosownej wobec dzieci. Autorka pochyla się nad różnymi sytuacjami, które mogą spotkać najmłodszych. Warto pamiętać, że silny stres, towarzyszący szczególnie młodym rodzicom, nierzadko prowadzi ich do skrajnego postępowania. Przykładem takiego działania, opisanego w książce może być karmienie niemowlęcia na siłę z butelki, czy też zespół dziecka potrząsanego. Anatomia malutkiego dziecka sprawia, że jest ono bardzo naważone na ryzyko powikłań w wyniku potrząsania. Większość ofiar tej formy przemocy, to dzieci poniżej pierwszego roku życia (…) Szacunkowe dane w Stanach Zjednoczonych mówią o pięćdziesięciu tysiącach przypadków rocznie, z czego około 25% dzieci zmarło – czytamy w książce.

Ponadto w publikacji zostały opisane najczęstsze sposoby rozładowywania napięcia emocjonalnego, po jakie sięgają dzieci. Z tej części rodzice mogą się dowiedzieć, jak pomóc dziecku, które ssie kciuk, moczy się w nocy, poddaje się dziecięcej masturbacji, obgryza paznokcie, czy też ma tiki nerwowe. Autorka podpowiada, kiedy takie zachowanie dziecka wynika z jego wieku i poziomu rozwoju, a kiedy powinno zaalarmować rodzica i skłonić go do działania.

Reasumując, książka pozwala rodzicom spojrzeć na wiele sytuacji oczyma ich dzieci, dostrzec, co może powodować niepożądane zachowanie, jak również podpowiada w jaki sposób dorośli mogą pomóc dzieciom. Pomimo wielu cennych rad, autorka zauważa, że stres jest sprawą bardzo indywidualną. Strategie radzenia sobie z emocjami są więc zróżnicowane i należy je dopasować do dziecka, jego możliwości i potrzeb. Cenne wskazówki w tej publikacji znajdą zarówno rodzice noworodków, jak i dzieci starszych. Wszak stres, który towarzyszy dziecku już przy porodzie, a nierzadko i w łonie matki, nie opuszcza człowieka aż do śmierci. Niezwykle cennym drem, jaki rodzice mogą więc przekazać swoim pociechom jest umiejętność rozpoznawania emocji i raczenia sobie z nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię