Przyjaciele żyrafy

2188


Rozmowy z dziećmi niekiedy przypominają trudny egzamin lub ważne negocjacje. Niektóre pytania najmłodszych potrafią wpędzić w zakłopotanie lub uświadomić rodzicowi, jak trudne jest wytłumaczenie banalnych, z pozoru, spraw. Jak bowiem wytłumaczyć dziecku czym jest bliskość? Jak zareagować, kiedy nie chce ono podzielić się swoimi skarbami z innymi dziećmi lub boi się wizyty u lekarza? Z pozoru błahe dla dorosłych sprawy mogą i nierzadko są, bardzo ważne dla dzieci. Ignorowanie tych „kłopocików” może doprowadzić do tego, że dzieci przestaną „zawracać rodzicom głowę” swoimi sprawami, które będą rosły wraz z nimi i z czasem przekształcały się w poważniejsze problemy.

Książka:

Przyjaciele żyrafy
Bajki o empatii

Autor: Joanna Berendt, Aneta Rafczyńska

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Ilość stron: 120          Rok wydania: 2013

Uważne słuchanie i wartościowa rozmowa często są jednak bardzo trudne. Dzieci postrzegają świat inaczej, aniżeli dorośli, dlatego też rodzicom nierzadko ciężko znaleźć odpowiednie słowa i przekazać za ich pomocą, to, co sami wiedzą i czują. Nierzadko w takich sytuacjach z pomocą mogą przyjść bajki terapeutyczne. Oglądanie świata oczami bajkowych bohaterów pozwala dzieciom odnaleźć siebie w zagmatwanej sytuacji oraz dostrzec rozwiązania czy też wytłumaczenia, jakich ono samo, a nawet rodzice, nierzadko nie znajdują. Bajki pozwalają dziecku spojrzeć na swój problem oczami kogoś innego, zrozumieć, że nie tylko ono boryka się z taką sytuacją, a nierzadko nawet czerpać siłę ze wsparcia bajkowego bohatera.

Ciekawym cyklem bajek jest pozycja „Przyjaciele żyrafy” autorstwa Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej. Autorki przenoszą jej czytelników do Leśnego Zakątka, w którym mieszka główna bohaterka, żyrafa Bibi oraz jej przyjaciele, wśród których znajdują się m.in. szakal Zenon, lisek Leon i siostry wiewiórki Laura i Rozalka. Bohaterowie bajek, zmagają się z różnymi problemami oraz przeżywają ciekawe przygody. Ich czytelnicy mogą się dowiedzieć np. jak Bibi poradziła sobie ze strachem, jaki czuła przed balem z okazji święta duchów, czy też, dlaczego zajączek Kazio nie cieszył się z odwiedzin swojej licznej rodziny.

Zwierzęta z leśnego Zakątka mierzą się z problemami doskonale znanymi małym dzieciom. Lisek Leon czuje się nielubiany, jaszczur Franek boryka się z lękiem, że inni go odrzucą, bo wyróżnia się na tle innych, a wiewiórka Rozalka próbuje zrozumieć, o co dokładnie chodzi w byciu grzecznym lub niegrzecznym i dlaczego dla dorosłych jest to takie ważne. Wśród kłopotów przyjaciół żyrafy zdarzają się także te na pozór mniej istotne. Dla przykładu Rozalka przypadkowo niszczy tort urodzinowy żyrafy, a jej siostra Laura ma kłopot z kolegą z przedszkola, który zabrał jej lalkę.

Autorki kładą także ogromny nacisk na emocje. W historii ze zniszczonym tortem widzimy nie tylko kłopot Rozalki, ale także wściekłość solenizantki. Sfera emocji, którą kształtują dzieci, nierzadko jest dla nich ogromnym wyzwaniem. Dlatego też możliwość zagłębienia się w uczucia i przeczytania, czy też posłuchania rozmowy, która ich właśnie dotyczy, może być dla najmłodszych cenną lekcją odkrywania samych siebie.

Książka otrzymała podtytuł, który brzmi „bajki o empatii”. Wywodzi się ona bowiem z nurtu Porozumienia bez przemocy, w którym empatia oznacza poszukiwanie uczuć w wypowiadanych słowach. Bajki nie zawsze dają więc gotowe rozwiązanie problemu, ale pozwalają czytelnikowi zrozumieć zachowanie i uczucia bohaterów opisywanych sytuacji. Dzięki temu, choć książka kierowana jest raczej do młodszych dzieci, dla ich rodziców może stać się ciekawym, w swojej formie, kursem rozmowy opartej na empatii.

Podsumowując, opisywana książka, z pewnością będzie wartościową pozycją na półce młodego czytelnika. Dla dzieciaków może być przyczółkiem do rozwiązania wielu problemów i nieco innego spojrzenia na otaczających ich ludzi, zarówno dorosłych, jak i rówieśników. Dla rodziców natomiast ta pozycja może bez wątpienia stać się pomocą w trudnych rozmowach, jak również kursem rozmowy, w której rodzic zdoła odnaleźć uczucia i potrzeby swojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię