Przerwa w pracy na karmienie dziecka

1479


Powrót mamy do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią. Polskie prawo pozwala karmiącym pracownicom korzystać z dodatkowych przerw związanych właśnie z naturalnym karmieniem dziecka.

Przywileje dla karmiących kobiet zostały zawarte w Kodeksie Pracy, art. 187. ustawodawca określa w nim, że karmiącej mamie przysługują dwie półgodzinne przerwy w trakcie pracy, które wliczają się do czasu pracy. Jeśli mama karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw po 45 minut. Na wniosek pracownicy przerwy te mogą być łączone, wiele kobiet decyduje się więc na wcześniejsze wyjście z pracy, lub rozpoczynanie jej z godzinnym opóźnieniem.

Przywilej związany jest jednak z wymiarem czasu pracy karmiącej kobiety. Kobiecie pracującej przez czas krótszy niż cztery godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli natomiast czas pracy pracownicy nie przekracza sześciu godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Jak długo karmisz piersią?

Ustawodawca nie określa czasu, przez jaki karmiąca mama może korzystać z przerw w pracy. Niemniej ze względu na to, że okres karmienia dzieci piersią jest indywidualny w każdym przypadku, niekiedy pracodawcy wymagają przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego kontynuację karmienia naturalnego, a nawet jego aktualizację, jeśli mama zdecyduje się na długie karmienie swojej pociechy.

Wniosek o przerwę na karmienie

Przerwa w pracy na karmienie piersią udzielana jest na wniosek pracownicy. Wniosek, wraz z ewentualnym zaświadczeniem lekarskim, należy złożyć pracodawcy w formie pisemnej. Ustawodawca nie określa także, kiedy pracownica musi złożyć wniosek. Prawo do przerw przysługuje tak długo, jak długo mama karmi piersią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię