Pieluchy wielorazowe – co i jak?

2401
Pieluszki wielorazowe


Kiedy myślimy o pieluszkach dla dzieci najczęściej pojawia się skojarzenie tzw. pampersów lub pieluch tetrowych, tymczasem istnieją także pieluszki wielorazowe?

Kiedy myślimy ogólnie o pieluszkach, to faktycznie istnieją właśnie takie skojarzenia, ale jeśli mamy na myśli zdrowe alternatywy to pozostają nam pieluszki tetrowe albo wielorazówki. Jeżeli natomiast nie mamy ochoty cofać się o kilkadziesiąt lat i gotować, prasować i przeżywać pieluchowy koszmar to pozostają już tylko wielorazówki.

Czy pieluszki wielorazowe są tak samo chłonne jak pieluchy jednorazowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od rodzica. Znam takich, którzy (przez wzgląd na higienę i zdrowie dziecka) zmieniają jednorazówki co 2-3 godziny. Niestety, znam również takich, którzy wymieniają przysłowiowego pampersa dopiero gdy wisi dziecku w okolicy kolan. W pierwszym przypadku możemy powiedzieć, że wielorazówek używa się podobnie i ich chłonność nie będzie odbiegała od normy jednorazowej pieluchy. W drugiej sytuacji nie będziemy mówić o porównywalnym czasie używania pieluszek. Wielorazówki to pieluchy z materiału, który ma swoją chłonność i nie jest ona wzbogacana chemicznymi czynnikami żelów wysokoabsorpcyjnych, tak więc po osiągnięciu pełnego nasycenia moczem, materiał odda wilgoć, a pieluszka przemoknie. W praktyce oznacza to, że dziecko wychowane na wielorazówkach ma wymienianą pieluszkę co 2-3 godziny.

Istnieje kilka rodzajów pieluszek wielorazowych?

Standardowy podział pieluszek wielorazowych to: kieszonka, AIO, otulacz i prefold.

  • Kieszonki to pieluszki z kieszenią na wkład. Z wyglądu przypominają zwykłą jednorazówkę (tylko ładniejszą). Zakłada ją się podobnie, jak pieluszkę jednorazową, pamiętając tylko by przed założeniem w kieszonce umieścić wkład chłonny.
  • AIO all-in-one, czyli pieluszka ze wszystkim. To odmiana kieszonek z wszytym wkładem. Niektóre mają dodatkową kieszonkę by wsunąć więcej wkładów a inne nie.
  • Otulacz, jak sama nazwa wskazuje, otula, czyli to takie nieprzemakalne majtki zapinane na napy lub rzepy. O nieprzemakalności decyduje warstwa PUL-u wyściełająca otulacz, którym otula się wkład aby nic nie przeciekało.
  • Prefold to po prostu przeszyty kawałek materiału. W różnych kształtach, z jednym celem – złożenia by uformować warstwę chłonną na pupie dziecka. Prefoldy bywają różne, ale ich cel jest jeden – ułatwienie samodzielnego uformowania pieluszki dla dziecka.
Schemat pieluch wielorazowej

Schemat pieluchy wielorazowej — kieszeniowej.

Jakie są najpopularniejsze?

Z naszych doświadczeń możemy potwierdzić, że kieszonki cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem w pierwszych miesiącach pieluszkowania. W momencie gdy rodzice zaczynają myśleć o odpieluchowaniu dziecka, dość często przestawiają się na otulacze, by dziecko poczuło wilgoć i związany z nią dyskomfort.

Wkłady w pieluszkach wielorazowych mają różny skład. Czy to oznacza, że mają także różną chłonność, przewiewność?

Przewiewność mają podobną wszystkie wkłady (to zawsze materiał więc jego immanentną cechą jest przewiewność). Co do chłonności, z doświadczeń naszych i zaprzyjaźnionego grona mam, możemy powiedzieć, że zarówno wkłady z mikrofibry jak i bambusa mają podobną chłonność.

Szczegółowe opisy wkładów znajdziesz w artykule „Rodzaje wkładów do pieluszek wielorazowych” sklepu Bobolider.

Niektóre mamy szczególnie zachwalają chłonność wkładów węglowych, ale to również indywidualne odczucie. Na uwagę natomiast zasługuje fakt, że bambus oddaje zaabsorbowaną wilgoć szybciej i dłużej schnie i to chyba zasadnicza różnica. Oczywiście ilość warstw ma wpływ na chłonność. Im więcej warstw tym oczywiście więcej może on wchłonąć.

Co muszą kupić rodzice, którzy chcą spróbować używania pieluszek wielorazowych u swoich dzieciaczków?

Jeśli mówimy tylko o próbie, to wystarczy, że rodzice zaopatrzą się w kilka sztuk pieluszek (3-4), podwójną (przynajmniej) ilość wkładów (bo te schną przynajmniej 2 razy dłużej). Dodatkowo, co ważne, powinni również kupić proszek, który zawiera jak najmniejszą ilość mydła w swoim składzie (poniżej 5 proc.). Mydło bowiem, ze względu na swój skład, zatłuści pieluszkę wielorazową, która przestanie być chłonna, a mocz, zamiast spływać przez warstwę mikropolaru do wkładu (pozostawiając dziecku uczucie suchości), będzie szukał ujścia bokami.

Jakie ilości będą potrzebne na początek?

Jeśli rodzice podejmują decyzję o zmianie systemu pieluchowego na wielorazowy powinni zacząć od planu. Konieczne będzie zastanowienie się ile pieluszek dziennie zużywa dziecko i podjęcie decyzji jak często chcemy prać. Jeśli codziennie należy ilość dziennego zapotrzebowania na pieluszki przemnożyć przez 2 (pamiętając, że ten drugi dzień jest na schnięcie pieluszek i wkładów). Jeżeli dziecko zużywa dziennie około 7 sztuk – kupujemy 14 pieluch i 14 dodatkowych wkładów.

Orientacyjnie, jaki jest koszt przykładowego “zestawu startowego”?

Biorąc pod uwagę powyższy przykład będzie to 14 sztuk x 25 złotych (około, bo różne rodzaje oferujemy w różnych cenach) + 14 dodatkowych wkładów x około 10 złotych. W całości daje nam to około 500 złotych na cały okres pieluchowania.

Pieluszki wielorazowe dostosowujemy do rozmiaru dziecka, czy też mają jakąś możliwość regulacji i tym samym rośnięcia razem z maluchem?

Na rynku są rozwiązania zarówno uniwersalne jak i rozmiarowe. Nasze pieluszki mają rozmiar uniwersalny, by rodzic mógł dokonać zakupu jeden raz na cały okres pieluchowy. System napów pozwala dostosować rozmiar do gabarytów każdego przeciętnego pieluchującego malca.

Używamy tych samych produktów na noc i na dzień?

Pieluszki są identyczne zarówno na noc jak i na dzień. To we wkładach  możemy poeksperymentować, dostosowując je do indywidualnych potrzeb dziecka (bo każdy rodzić wie, że choć pieluszki są uniwersalne, to każde dziecko jest wyjątkowe). Mamy wkłady z dodatkowymi warstwami chłonnymi lub składane na noc, dla dzieci, które w ciągu dnia więcej piją, a w nocy potrzebują większej chłonności pieluszki.

Jak wygląda kwestia prania pieluszek wielorazowych? Potrzeba do nich jakiś specjalnych środków?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ważny jest skład proszków (im mniej mydła tym lepiej dla żywotności pieluszki). Dodatkowo należy zaznaczyć, że nie należy szaleć z temperaturą (poniżej 40 stopni – jak przekonują nas eksperci zajmujący się bakteriami, zdrowie dziecka naprawdę nie wymaga gotowania odzieży czy pieluch, a także nie wirować powyżej 800 obrotów na minutę. Musimy pamiętać, że warstwa PUL jest delikatna i łatwo ją zniszczyć czy uszkodzić.

Niektórzy rodzice szczególnie polecają dodatki dedykowane praniu pieluszek wielorazowych – jak środki antybakteryjne (w postaci specjalnych proszków czy kilku – naprawdę kilku – kropli olejku z drzewa herbacianego – naturalnego, najlepszego środka w walce z drobnoustrojami).

Co w pieluchowaniu wielorazowym jest najważniejsze?

Po pierwsze zdrowie dziecka. Co jakiś czas docierają do nas doniesienia kolejnych instytucji (jak na przykład w ostatnich latach Stowarzyszenia Zdrowia ASEF we Francji), potwierdzające szkodliwość jednorazówek. I nie chodzi tutaj tylko o ich toksyczność czy niby rakotwórcze działanie. Niektórzy rodzice faktycznie wzdrygają się przed włożeniem dziecku na tyłek na ponad 2 lata ropopochodnego materiału. Dla takich powstały właśnie wielorazówki.

A druga kwestia to nastawienie rodziców. Gdy podejmą już decyzję, że pieluszki wielorazowe to alternatywa dla ich rodziny, to niezbędna jest konsekwencja. Wielorazowego pieluchowania, jak każdej innej czynności, należy się nauczyć. Za pierwszym razem 80 proc. rodziców zapina pieluszkę zbyt luźno (traktując ją jak majteczki, które nie powinny zbyt ściśle przylegać do ciała dziecka). I w wielu przypadkach zawartość pieluszki wycieka wówczas przy nóżkach dziecka. Rodzice się zrażają (te pieluszki są daremne ?).

Pielucha wielorazowa - regulowana wielkość

Regulacja wielkości pieluszki wielorazowej.

Albo inna bajka – używając pieluszek wielorazowych, dokładnie smarowujemy okolice pieluszkowe różnego rodzaju kremami (bo mama, położna, „ciocia” Wikipedia tak radziły) w efekcie czego  pieluszka nie wchłania moczu. I nie będzie, bo zatłuściliśmy ją na dobre. A wielorazówki nie wymagają używania specyfików na odparzenia, bo zwyczajnie ich nie powodują.

I co wtedy? Zachęcamy wówczas do większej wytrwałości. Czasami wystarczy kilka dni, czasem nieco dłużej, by optymalnie dobrać wkład, idealnie dopiąć pieluszkę i mieć szczęśliwe dziecko, poczucie, że zrobiliśmy coś dla jego zdrowia i naszej kieszeni (bo wielorazówki to naprawdę realna, spora oszczędność).

I już ostatnia kwestia. Wielorazówki są niezbędne nie tylko dla rodziców, którzy wybrali ten rodzaj pieluchowania. W życiu każdego dziecka przytrafi się w okresie pieluchowym chociaż jedna biegunka, wysypka, gorączka. Wówczas usłyszymy od pediatry – proszę wietrzyć okolice pieluszkowe i odstawić jednorazówki – na te okoliczności idealnym rozwiązaniem jest pieluszka wielorazowa.

Niewiele trafia się nam miesięcy, w których nie odbieramy telefonów „na ratunek”. Wyślijcie pieluszki natychmiast, bo dziecko ma na tyłku ogień. Aby być na to przygotowanym warto mieć ten żelazny zapas na wszelki wypadek. A także na wypadek odpieluchowania dziecka, bo jak wiemy, w pampersie to maluch może i 3 lata spędzić, a jak poczuje wilgoć w otulaczu, to chętniej skorzysta z nocnika. Czego życzymy każdemu z rodziców jak najrychlej.

Piotr Mil
współwłaściciel marki Bobolider. Od lat zajmuje się propagowaniem idei używania pieluszek wielorazowych wśród rodziców, jako najlepszego wyboru dla ich pociech. Prywatnie fan Depeche Mode, miłośnik Krety i promotor świadomego stylu życia


1 KOMENTARZ

  1. Na szczęście pieluchy wielorazowe są coraz bardziej powszechną alternatywą dla jednorazówek. Rynek pieluch wielorazowych ciągle się rozwija i to niesamowite jak wiele podmiotów pojawiło się w ostatnim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię