Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

14423


Sposób noszenia dzieci jest niezwykle istotny dla ich zdrowia i rozwoju. Jednym z popularnych rozwiązań jest noszenie maluszków w chustach. Nasz ekspert odpowiada m.in. na pytanie od kiedy i jak długo maleństwo można bezpiecznie chustować.

Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

W zasadzie od samego początku. W chuście można nosić nawet wcześniaki od kiedy osiągną półtorej kilograma i będą w stanie samodzielnie oddychać. Wbrew temu, co jest powszechnie uważane, żadna krzywda takiemu maleństwu się w chuście nie stanie

Jest wiele mitów dotyczących chusty. Często mamy dostają radę, aby nie nosiły swoich dzieci, bo je przyzwyczają, tymczasem dziecka nie można przyzwyczaić do noszenia, bo jest ono czymś, co dziecko już doskonale zna.
Spędzając dziewięć miesięcy w brzuchu dziecko jest właśnie noszone. Jedyne, co zna to bliskość, ciasnota i kołysanie. Dokładnie tak samo maluszek czuje się w chuście.

Matki nierzadko słyszą także, że nie powinny nosić dziecka w chuście, gdyż taki maluszek nie może być w pozycji pionowej. Prawda jest natomiast taka, że dziecko w chuście leży na rodzicu. Opiera główkę, ma podwiniętą miednicę, kolanka zgięte i zaokrąglony kręgosłup. Nie jest to więc pozycja pionowa.

Jakie jest najlepsze wiązanie dla noworodków?

Zdecydowanie kangur. Jest to także najlepsze wiązanie dla mamy, ponieważ bardzo równomiernie rozkład ciężar dziecka i daje dobrą stabilizację boczną.
Polecana jest także kieszonka, ale to wiązanie jest już na drugim miejscu po kangurku.
Teoretycznie noworodka można nosić także w plecakach, czyli motaniach w których dziecko znajduje się na plecach, w praktyce jednak większość rodziców woli widzieć maluszka. Plecak więc poleca się od kiedy dziecko samodzielnie trzyma główkę.

Istnieją także wiązania nieodpowiednie dla niemowlaków?

Niepolecane jest wiązanie 2X, w którym dziecko ma pozycję jak w dobrym nosidle, a więc jego nogi są rozłożone zbyt szeroko. Noworodek musi mieć nóżki ułożone dosyć wąsko i w mocnym zgięciu. Wiązanie 2X jest dla starszych dzieci.

Ile czasu maleństwo może przebywać w chuście?

Na pewno nie można nosić dziecka cały dzień. Optymalny czas, który maleństwo może spędzać w chuście to około dwie godziny. Od czasu do czasu dziecko można jednak zachustować na dłużej. Chusta wspaniale nadaje się na dłuższe spacery czy wycieczki z maluchem i w takiej sytuacji dziecko może spędzić w niej więcej czasu. Pamiętajmy jednak, aby po dłuższym spacerze dziecko miało okazję poleżeć na płaskim podłożu, jest to bowiem dla malucha najlepsza pozycja do rozwoju jego umiejętności. Wówczas może ćwiczyć trzymanie główki, potem odwracanie się na boki, czy też podnoszenie pupy do pozycji czworaczej.

Dominika  Froehlich

Doradca noszenia w chustach i nosidłach miękkich, mama dwójki dzieci

1 KOMENTARZ

  1. zaczelam nosic synka niestety dopiero w nosidle, czego bardzo zaluje, drugiego syna bede teraz nosic od samego poczatku w chuscie luna dream, chustonoszenie to przede wszystkim bliskosc, a bliskosc to budowanie wiezi, wiec nosmy i to jak najwiecej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię