Kiedy dziecko połknie tabletki

11688
dziecko tabletki


Jak postępować, gdy dziecko połknie leki nieprzeznaczone dla niego?

W przypadku tabletek należy jak najszybciej sprowokować wymioty. Warunkiem koniecznym jest jednak czas. Wymioty prowokujemy, jeśli od momentu połknięcia nie upłynęło więcej niż jedna godzina. Po upływie tego czasu masa tabletkowa jest już bowiem w postaci strawialnej, jest to papka, która przemieszcza się swobodnie po układzie pokarmowym i wówczas wymioty nic nam nie dają.
W takiej sytuacji koniecznie musimy także zabrać dziecko do lekarza, bez względu na to, czy sprowokowaliśmy wymioty w celu pozbycia się tabletki z organizmu, czy też było już na to za późno.

Po upływie godziny pozostaje nam już tylko interwencja lekarza?

Tak, gdyż w takiej sytuacji można już tylko zrobić płukanie żołądka. W niektórych przypadkach ewentualnie w grę wchodzi także podanie odtrutek czy poddanie dziecka dializie – w ciężkich przypadkach.

Najważniejsze więc zadbać o to, aby lekarstwa nie znajdowały się w zasięgu dzieci?

Owszem. Zdarzyło mi się w pracy wezwanie do dziewczynki w wieku niemowlęcym, która została poczęstowana przez brata tabletkami antykoncepcyjnymi. Na szczęście nic się złego nie wydarzyło. Pytanie jednak skąd w rękach trzyletniego brata tabletki? Rodzice często myślą, że wystarczy, jeśli leki są wysoko w szafce, ale nie zastanawiają się już nad tym, gdzie znajduje się torebka? Plecak? Jeśli rodzice nie będą myśleć, to dziecko prędzej czy później ich tego nauczy i oby nie skończyło się tragicznie.

Klaudiusz Paluch
Ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy. Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzi od 25 lat, najpierw jako instruktor ZHP, później w Ośrodku Szkolenia Obrony Cywilnej w Katowicach. Założyciel Klubu Specjalnościowego ZHP w zakresie pierwszej pomocy i ratownictwa. Zawodowo związany z firmą Medres, która m.in. prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieciaków i dorosłych www.medres.pl Prywatnie ojciec trzech niesamowitych dziewczynek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię