Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

443


Na kierowcach spoczywa prawny obowiązek przewożenia dzieci w dostosowanych do tego celu fotelikach samochodowych. Wszystko po to, by do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia malucha. Idealnie dobrany fotelik to gwarancja bezpieczeństwa dziecka. Co zatem wziąć pod uwagę, wybierając fotelik dla najmłodszych?

Fotelik samochodowy dla dziecka – dostosowany do wagi malucha

Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając fotelik samochodowy dla pociechy, jest waga dziecka. Najczęściej można spotkać się z podziałem fotelików na pięć głównych grup wagowych uwzględniających wiek malucha:

  • I grupa – dla niemowląt o wadze mniejszej niż 10 kg,
  • II grupa – dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg,
  • III grupa – dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg,
  • IV grupa – dla dzieci o wadze od 15 od 25 kg,
  • V grupa – dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Zatem, zważenie niemowlaka przed pójściem na zakupy to konieczność. Warto przy tym pamiętać, że dla najmłodszych bobasów będą odpowiednie jedynie  foteliki opatrzone informacją „dozwolone od urodzenia”. Każdy z nich powinien posiadać specjalną wkładkę redukcyjną, która będzie chronić głowę malca przed kołysaniem na boki.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka – z homologacją i atestami

Bezpieczny fotelik samochodowy: https://www.emag.pl/foteliki-samochodowe/c to taki, który posiada homologację, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa oznaczany symbolem ECE R44. Produkty z tego typu oznaczeniem są zgodne z określonymi prawnie wymogami technicznymi, które obowiązują w Europie. Dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione określone wymagania techniczne, fotelik zostanie dopuszczony do sprzedaży. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na wyniki testów zderzeniowych fotelików, które są przeprowadzane przez niezależne organizacje konsumenckie, na przykład: ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), Euro-NCAP (European New Car Assessment Programme), ÖAMTC (Österreichischer Automobil-Club), czy NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). W badaniach oceniany jest poziom bezpieczeństwa konkretnych modeli. Jeśli fotelik spełnia najwyższe normy, otrzymuje 5 gwiazdek, natomiast gdy dany model nie spełnia założonych wymogów jego ocena spada, w najgorszym przypadku może być to zaledwie 1 gwiazdka. Producenci fotelików samochodowych z najwyższymi notami z pewnością pochwalą się tego typu informacją w opisie modelu.

to taki, który posiada homologację, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa oznaczany symbolem ECE R44. Produkty z tego typu oznaczeniem są zgodne z określonymi prawnie wymogami technicznymi, które obowiązują w Europie. Dopiero wtedy, gdy zostaną spełnione określone wymagania techniczne, fotelik zostanie dopuszczony do sprzedaży. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na wyniki testów zderzeniowych fotelików, które są przeprowadzane przez niezależne organizacje konsumenckie, na przykład: ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club), Euro-NCAP (European New Car Assessment Programme), ÖAMTC (Österreichischer Automobil-Club), czy NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration). W badaniach oceniany jest poziom bezpieczeństwa konkretnych modeli. Jeśli fotelik spełnia najwyższe normy, otrzymuje 5 gwiazdek, natomiast gdy dany model nie spełnia założonych wymogów jego ocena spada, w najgorszym przypadku może być to zaledwie 1 gwiazdka. Producenci fotelików samochodowych z najwyższymi notami z pewnością pochwalą się tego typu informacją w opisie modelu.

Fotelik dla malucha – dopasowany do modelu samochodu

Trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy model fotelika pasuje do każdego auta. Jak wybrać fotelik samochodowy, który będzie dostosowany nie tylko do wagi i wieku malucha, ale też wybranego modelu samochodu? Dobrze jest wybrać kilka modeli online (ze względu na atrakcyjne ceny), a jeśli jest taka możliwość, to wspólnie ze sprzedawcą, wybrać kilka egzemplarzy tego akcesorium, a następnie spróbować zamontować je w aucie. Należy sprawdzić, czy fotelik jest stabilnie zamocowany. Pasy samochodowe, które go trzymają, powinny być odpowiednio naciągnięte. Czasami zdarza się, że pasy są zbyt krótkie dla danego fotelika. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić, czy producent dopuszcza inny sposób montażu np. alternatywną drogę przeprowadzenia pasów.