Gryzik

318
gryzik - książka


Bajka, która zaczyna się od w małego i brzydkiego ogonka, wystającego zza starej skrzynki po owocach, a kończy się na wspaniałej przyjaźni. Gryzik to sympatyczna historia małego chłopca i niezbyt urodziwego stworzenia, które ma jednak niezwykły dar. Na początku boją się siebie nawzajem, ale ciekawość, cierpliwość chłopca i uśmiech sprawiają, że strach zamienia się w przyjaźń. Jednak to jeszcze nie happy end, bowiem na scenę wkraczają rodzice, a oni, jak na dorosłych przystało, wszystko komplikują. Ich strach przed nieznanym stworkiem sprawia, że nie słuchają zapewnień synka, o tym, że jego mały przyjaciel nie jest groźny. Zamiast tego wyzywają hycla, ale Gryzik ma niezwykłą moc, jaką? Przekonajcie się sami. 

Książka jest dedykowana dzieciom od czwartego roku życia i bez wątpienia przypadnie do gustu wielu małym czytelnikom, a także i rodzicom. Historia niesie w sobie kilka ciekawych aspektów, bowiem nie tylko ukazuje wartość przyjaźni, ale też przypomina, że dobro wcale nie musi iść w parze z fizycznym pięknem.

Książka: Gryzik
Autorka: Monika Kamińska
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Dalej
Liczba stron: 43
ISBN: 9788396402707

Ponadto w opowieści pojawia się motyw cierpliwości, która współczesnym dzieciom (choć zaryzykuję stwierdzenie, że dzieciom od zawsze) nastręcza wielu trudności. Chłopczyk nie biega za zwierzątkiem, tylko przekonuje je do siebie w ciągu wielu upływających za sobą dni. Pokazuje, że jest łagodny i dobry i daje zwierzaczkowi czas na oswojenie się. Taka postawa przekonuje stworka do wyjścia z ukrycia i bez wątpienia warto ją zaprezentować młodym czytelnikom. 

Bajka niesie też przesłanie dla rodziców. Szczególnie tych, którzy przytłoczeni odpowiedzialnością, dorośli ciut za bardzo. Niezwykły dar Gryzika sprawia, że każdy człowiek zaczyna patrzeć na świat nieco inaczej i dostrzegać zdecydowanie więcej. Może warto więc zatrzymać się na chwilę, przeczytać z maluchem bajkę do snu, a potem przemyśleć nieco własne podejście do wielu spraw?

Podsumowując, przekonajcie się szybko, co takiego niezwykłego potrafi Gryzik i dlaczego naprawdę warto dać szansę temu małemu, niezbyt urodziwemu stworzonku. Historię czyta się bardzo dobrze, a ilustracje są delikatne i ciekawe, więc bez wątpienia książka przypadnie do gustu wielu młodym czytelnikom. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię