Dobre rady od przedszkolaków dla przedszkolaków

6731


Fotel, na którym można siedzieć, leżeć, jeździć w górę i w dół to przecież fotel ze statku kosmicznego, nawet jeśli ktoś przez przypadek postawił go w gabinecie dentystycznym. Pierwszy dzień w którym trzeba pójść do przedszkola w okularkach wcale nie musi być smutny, wystarczy, że z tej okazji zrobi się okularkową imprezę, a żeby zaprzyjaźnić się z klaunem wystarczy pomalować własną buzię kolorowymi farbkami i samemu zmienić się w wesołego sprzedawcę balonów.

Dobre rady od przedszkolaków dla przedszkolaków to książka, która bez wątpienia przyda się wielu rodzicom. To publikacja przedszkolaków z Wesołej Dziesiąteczki w Rybniku, którą dzieciaki stworzyły wspólnie z nauczycielką i rodzicami, aby wesprzeć swoich rówieśników w trudnych momentach. Książka zawiera 40 krótkich opowiadań dotyczących m.in. szczepienia, wyjazdu bez mamy, występu przed publicznością, narodzin młodszego rodzeństwa, pierwszego dnia w przedszkolu, czy nawet spotkania z pająkiem.

Lekki styl, którym rodzice tworzyli opowiadania przypomina wypowiedzi dzieci, tak więc maluch, który będzie słuchał lektury bez wątpienia odbierze ją jako opowiadanie kolegi. Historiom towarzyszą także kolorowe ilustracje, stworzone rękami ich bohaterów, które pozwalają dokładnie zobaczyć jak wygląda babcia, u której przyszło spędzić pierwszą noc bez mamy i taty, czy też jak kolorowo jest w lekarskim gabinecie.

Niektóre tematy powielają się w opowiadaniach kilku przedszkolaków. Dzięki temu dziecko, które będzie zmuszone spędzić kilka dni w szpitalu będzie mogło poznać doświadczenia z tego miejsca zarówno z perspektywy sześciolatków Agatki, Leny i Dawida, jak również pięcioletniego Michała. Czteroletni Oliwer dzieli się natomiast z czytelnikami wspomnieniami z wizyty na pogotowiu i przestrogą, aby w trakcie zabawy trzymać się z daleka od gorących napojów.

Książka może być wsparciem zarówno dla dzieci, jak i rodziców, którzy próbują w miarę bezstresowo przeprowadzić swoje pociechy przez kolejne etapy samodzielności. W opisywanych historiach pojawia się m. in. samodzielne spanie w swoim pokoju, wyjazdy z dziadkami, czy też proces adaptacji w przedszkolu. Są to sytuacje, z którymi prędzej czy później każdy maluszek będzie musiał się zetknąć, a z nowościami, bez wątpienia, łatwiej sobie poradzić, kiedy wiemy co nas czeka.

Namowy rodziców do bycia dzielnym często nie przekonują dzieci. Zresztą słowa nie zawsze trafiają nawet do dorosłych. W każdym wieku najlepszy jest bezpośredni przykład, obraz kogoś, kto stawił czoła wyzwaniu. Książka przedszkolaków opiera się właśnie na ich osobistych doświadczeniach i co bardzo ważne, przedstawia sytuacje z perspektywy dziecka. Przedszkolaki opisują problemy, jakim musiały stawić czoła, dzielą się swoimi emocjami i udowadniają, że w wielu przypadkach naprawdę nie ma się czego bać.

Stres u dzieci wywołuje wiele czynników. Nierzadko jest on uzasadniony, jak np. w wypadku szczepienia, czy też wizyty u dentysty, kiedy to maluszek może się obawiać bólu. Niekiedy natomiast dzieci boja się rzeczy, które z punktu widzenia dorosłego nie powinny wywoływać negatywnych emocji. Kilka takich sytuacji znalazło się także w tej książce. Bez wątpienia publikacja pomoże więc także dzieciom, które boją się spotkania z klaunem, wizyty u okulisty, czy też lotu samolotem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię