Pierwsza kąpiel dziecka

9886


Kąpiel noworodka to bardzo ważna część jego pielęgnacji. Ta pierwsza (a być może także kilka następnych) nierzadko ogromie stresuje rodziców. Dlatego podpowiadamy, jak przygotować noworodka i kącik do kąpieli, jak bezpiecznie trzymać maleństwo oraz jak powinna wyglądać wieczorna toaleta dziecka.

Kiedy powinniśmy wykąpać maluszka, czy już w dniu powrotu ze szpitala?

Pierwsza kąpiel dziecka odbywa się w szpitalu i według WHO powinna mieć miejsce po 24 godzinach od porodu. Noworodka pokrywa maź płodowa, którą najlepiej jak najdłużej pozostawić na ciele dziecka, dlatego też, tuż po urodzeniu, obmywa się jedynie buźkę maluszka. Niekiedy pojawiają się jednak sytuacje w których dziecko należy wykąpać wcześniej, wówczas powinno się to odbyć nie szybciej jak sześć godzin po urodzeniu. Jeśli chodzi o pielęgnację w domu, to zalecania są takie, żeby kapać dziecko dwa, trzy razy w tygodniu, natomiast w pozostałe dni można dziecko umyć myjką. W szpitalu dziecko jest kąpane codziennie, więc nie ma konieczności kąpania maluszka tuż po powrocie do domu.

Jak najlepiej zorganizować kąpiel?

Zaczynając od pomieszczenia, w którym będziemy maluszka kąpać. Ważne, żeby nie było żadnego przeciągu, a temperatura wynosiła koło 23 – 24 stopni. Wcześniej należy przygotować także niezbędne rzeczy, tak, aby znajdowały się one pod ręką w trakcie kąpieli i tuż po niej.

Jakie akcesoria będą potrzebne?

Przede wszystkim wanienka lub wiaderko do kąpieli i kosmetyki. Musimy mieć także miseczkę z przegotowana wodą i waciki do toalety buzi, środek dezynfekujący do odkażania kikuta, oczywiście ubranka, czystego pampersa, ręcznik do wytarcia. Niekiedy może się także przydać czapka, jeśli w mieszkaniu jest chłodno.

Jakie kosmetyki najlepiej wybrać?

Rynek jest pełen propozycji dla naszych maluszków, dlatego też wybór kosmetyków konkretnej firmy pozostawiamy rodzicom. Niemniej poza kosmetykami do mycia dziecka warto mieć przy sobie także krem do pośladków, łagodzący oraz zapobiegający podrażnieniom i coś do natłuszczania skóry, jeśli skóra dziecka będzie tego wymagała. Nie poleca się teraz oliwek, gdyż wysuszają one skórę. Ponadto większość dostępnych na rynku środków do mycia dzieci zawiera substancje natłuszczające.

Do mycia włosków maluszka konieczny jest szampon?

Wszystkie kosmetyki do pielęgnacji najmłodszych są przeznaczone do mycia zarówno ciała, jak i włosów dziecka, tak więc nie ma potrzeby, żeby stosować dodatkowo jeszcze szampon.

Najlepiej kąpać w wanience, wiaderku, wannie rodziców?

Wybór pomiędzy wanienką, a wiaderkiem należy do rodziców. Wanienka jest większa, tak więc rodzice często czują się pewniej. Natomiast pełnowymiarowa wanna będzie lepsza, kiedy dziecko będzie starsze. W dużej wannie woda o wiele szybciej się schłodzi, poza tym wanna jest mało dogodna dla kręgosłupa rodzica. O wiele lepiej postawić wanienkę na stojaku i kąpać dziecko w pozycji wyprostowanej. Często pojawia się także pytanie, czy używać do wanienek gąbek, aby dziecko się nie ślizgało? Moim zdaniem lepiej dać do wanienki zwykłą pieluszkę, którą później możemy zwyczajnie wyprać. Gąbki szybko przeradzają się w skupiska bakterii, co na pewno nie służy dziecku.

Co się przyda?

  • Wanienka / wiaderko
  • Ręcznik
  • Kosmetyki do kapieli
  • Waciki do mycia twarzy
  • Miseczka z przegotowaną wodą
  • Pieluszka
  • Ubranko
  • Środek dezynfekujący

Jak przygotować wodę, do kąpieli noworodka?

Woda, której będziemy używać do mycia buzi, powinna być przegotowana i letnia. Do mycia reszty ciała dziecka nie trzeba używać wody przegotowanej. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę wody, to najlepiej, żeby miała 36 – 37 stopni. Na początku, kiedy kikut w pępuszku jest jeszcze świeży, niezagojony, nalewamy jedna trzecią wanienki wody. Prosto mówiąc tak do wysokości bioderek dziecka, aby nie zamoczyć kikuta. Oczywiście jeśli kikut się nam zamoczy to nic się nie stanie, ale lepiej, żeby nie był cały czas w wodzie. Kiedy kikut już nam odpadnie, możemy wody nalać więcej.

Jak powinna przebiegać kąpiel?

Kąpiel można rozpocząć od toalety buźki, choć tę czynność możemy wykonać także na końcu. Buzię myjemy wacikami. Ważne, aby każde oczko przemyć osobnym wacikiem przesuwając go w stronę noska dziecka. Kąpiel reszty ciałka dziecka zaczynamy od tego, że powolutku wkładamy je do wody, oswajając maluszka. Później jedną rękę zwalniamy, drugą musimy w bezpiecznym uchwycie trzymać dziecko i najpierw powolutku je oblewamy wodą. Kąpiel zaczynając od górnych partii ciałka dziecka. Pamiętajmy o wszystkich zakamarkach, ponieważ dzieci mają różne fałdki w których może się gromadzić czasami nawet jeszcze maź po porodzie, czy resztki pokarmu po ulaniu. Dokładnie myjemy więc maluszka także za uszami, w pachwinkach i pod pachami. Później obracamy dziecko i tak samo dokładnie myjemy plecy, pośladki i nóżki. Na samym końcu myjemy główkę dziecka.

Jak wygląda ten bezpieczny uchwyt o którym pani wspomniała?

Główka dziecka powinna być oparta na przedramieniu rodzica, dłonią, a dokładniej palcami trzymamy pod paszką. Natomiast drugą rękę kładziemy pod pupę i palcami trzymamy udo. W ten sposób wkładamy dziecko do wanienki, później rękę spod pupy zwalniamy i myjemy maluszka, drugą ręką wciąż podtrzymując główkę. W momencie obrotu dziecka na plecy jedna ręka zostaje pod głową i nadal ją asekuruje, natomiast drugą rozkładamy na klatce piersiowej dziecka, rozstawiamy palce i powolutku obracamy dziecko na brzuszek, trzymając je nieco wyżej, aby główka się nie zanurzyła. Następnie zwalniamy rękę, która była pod głową i wkładamy ją na klatkę piersiową dziecka trzymając znowu rączkę w uścisku między palcami. Po kąpieli trzeba wykonać także toaletę pępuszka.

Bezpieczne podtrzymywanie noworodka podczas kąpieli.

Czym myć? Ręką, gąbką czy myjką?

Myślę, że najprzyjemniejszy dla maleństwa będzie dotyk ręki. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wszystkie gąbki czy myjki mogą ją podrażnić. Pamiętajmy jednak, aby przed myciem zdjąć pierścionki czy też bransoletki, które mogłyby zadrapać maleństwo.

Ile powinna trwać kąpiel noworodka?

Tutaj rządzi dziecko. Oczywiście trzeba pilnować temperatury wody, aby nie wychłodzić maluszka, niemniej jeśli maleństwo jest spokojne, dobrze się czuje, może to być dla niego taka chwila relaksu trwająca nawet 15 minut.

Czy dzieci lubią kąpiel?

Ta pierwsza w szpitalu często jest szokiem, niemniej staramy się, żeby dzieci zaprzyjaźniły się z wodą. W domu zazwyczaj jest już spokojniej. Jeśli zrobimy z kąpieli przyjemny dla dziecka rytuał, powinno ją polubić. Niemniej wszystko zależy od dziecka. Jedne będą płakały w trakcie wkładania do wody, a inne przy wyjmowaniu.

Kobieta w połogu może kąpać maleństwo, czy lepiej, żeby tą częścią pielęgnacji zajął się tatuś?

Z tego, co obserwuję w szkole rodzenia, tatusiowie są bardzo chętni do kąpania. W ogóle kolejka do kąpania zazwyczaj jest bardzo długa i najczęściej zaczyna się od babć. Kobieta w połogu jeśli ma taką możliwość, powinna się oszczędzać. Najważniejsze aby nie dźwigała, tak więc wanienkę z wodą na stojak powinien przenieść tata, reszta jest uzależniona od samopoczucia mamy. Jeśli czuje się dobrze, to nie ma przeciwwskazań, aby wykąpała dziecko. Inaczej sprawa wygląda po cięciu cesarskim, tu mama powinna się oszczędzać dłużej, myślę, że spokojnie trzy tygodnie, a potem zależy od jej samopoczucia.
Warto pamiętać, że kąpiel to czas dla rodziców i dla dziecka. Czas dotyku, relaksu, masażu. Później karmienie i czas na sen.

Angela Marszolik
Położna z wieloletnim stażem. Pracuje na oddziale położniczym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. Położna prowadząca Szkołę Rodzenia Pępek Świata, w której przygotowuje przyszłych rodziców do najważniejszej roli w ich życiu. Prywatnie mama dwóch wspaniałych synów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię