Mleko w jadłospisie dziecka

17423


Według zaleceń dzieci do ukończenia szóstego miesiąca powinny pić wyłącznie mleko, do roku życia maluszka stanowi ono podstawę jego diety.

Czy po pierwszych urodzinach dziecko powinno jeść już tylko stałe produkty, czy mleko nadal powinno stanowić ważny element jadłospisu?

Jak najbardziej, roczne dziecko nadal powinno pić mleko. Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie jaki jest skład mleka. Jest to głównie wapń, który zapewnia mocne kości, białko, które buduje nasz organizm, szereg witamin i minerałów, które pełnią wiele funkcji od budulcowych, przez wzmacniające aż po pomocnicze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W takim razie pozostaje pytanie, jakie mleko powinno otrzymywać dziecko?

Na pewno w przypadku gdy mama nadal karmi piersią, to warto takie karmienie kontynuować. Dalsze zalecenia to karmienie piersią, co najmniej do ukończenia przez dziecko 2. roku życia i dalej o ile mama i dziecko chcą kontynuować przygodę z karmieniem. 

Pamiętajmy o tym, że pokarm mamy jest bardzo wartościowy nie tylko dla niemowlaka. Po ukończeniu przez dziecko roku, kiedy to mleko powinno było stanowić podstawę wyżywienia, starszy już maluch również potrzebuje przeciwciał i wszystkich żywych składników dostępnych w mleku mamy.

Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, to powinno nadal otrzymywać mleko modyfikowane?

Jeżeli nie karmiłyśmy piersią, zakończyłyśmy karmienie wcześniej lub chcemy uzupełnić dietę malucha, to roczne dziecko powinno otrzymywać mleko modyfikowane dopasowane do swojego wieku i ewentualnych alergii, czy problemów zdrowotnych. To są najważniejsze wytyczne dla wyboru mleka modyfikowanego. Ja zalecam jeszcze, podobnie jak w przypadku każdego produktu spożywczego jaki kupujemy, czytanie składu takiego mleka. Ważne jest żeby nie zawierało ono cukru w postaci dodanej.

Oczywiście dziecko roczne w idealnym przypadku powinno korzystać już z kubeczka zamiast butelki, jednak zdaję sobie sprawę, że najchętniej pije wciąż ze smoczka. Wtedy, w czasie ssana, zęby takiego malucha są szczególnie narażone. Z drugiej strony zawsze starajmy się ograniczać podawanie dziecku cukru „z cukiernicy”, który stanowi dla niego podobnie jak dla nas źródło pustych kalorii.

Zwracajmy też uwagę na tłuszcze zawarte w mleku modyfikowanym – z pewnością nie powinien to być utwardzony olej palmowy, który jest źródłem szkodliwych tłuszczów trans. Poza tym zawsze sprawdzajmy, co jeszcze znajduje się w mleku, które kupujemy. Listy składników są dostępne w Internecie, więc jeszcze przed wyjściem na zakupy możesz dokonać wyboru.

Można zastąpić mleko modyfikowane krowim?

Powyżej 12 miesiąca życia możemy również bez przeszkód podawać dziecku pełne mleko krowie, jednak moja rada jest taka, żeby było to mleko  naprawdę z dobrego źródła. Pamiętajmy, że w skład mleka sklepowego często wchodzą dodatkowe substancje, które pojawiły się w nim w związku z różnymi terapiami jakim było poddane zwierzę.

Ile mleka dziennie powinien otrzymywać roczniak?

Roczne dziecko każdego dnia powinno otrzymywać dwie porcje mleka (porcja to szklanka) oraz jedną porcję innych produktów mlecznych. Są to głównie jogurty, kefiry, twaróg, czasem ser żółty. Odnośnie tych innych produktów mlecznych musimy sprawdzić, co najbardziej będzie odpowiadało naszemu dziecku. Na pewno dobrym pomysłem na przekąskę dla malucha może być jogurt naturalny z dodatkiem owoców. Na śniadanie możemy podać np. twarożek. Zwróćmy jedynie uwagę, że twaróg zawiera najmniejszą ilość wapnia ze wszystkich produktów mlecznych. Dlatego dobrze będzie go uzupełnić mieszając np. z odrobiną jogurtu i startym lub drobno pokrojonym warzywem, dzięki czemu wzbogacimy skład takiego posiłku.

Czy u dwulatka możemy już zrezygnować z podawania mleka?

Tak, możemy to zrobić nawet wcześniej, o ile z dietą ma dostarczane różnorodne produkty pokrywające jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Anna Grzempowska
Studentka, blogerka, specjalistka ds. żywienia. Na co dzień przekazuje wiedzę dotyczącą prawidłowego komponowania posiłków i doboru produktów. Jest autorką bloga www.diet-smart.pl, gdzie uczy zdrowia, żeby każda z nas miała siłę cieszyć się życiem. Bez przerwy szuka nowych pomysłów na połączenie maksimum wartości odżywczych z maksimum dobrego smaku. Mieszka w Poznaniu. Prywatnie jest żoną i mamą dwuletniego Ignasia, który jest najlepszym degustatorem i największym krytykiem jej kulinarnych poczynań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz
Twoje imię